, niedziela 23 czerwca 2024
Cieszyn: Obudzić miasto do działania
Organizatorzy marszu zmienili trasę, a za rozciągniętą biało - czerwoną taśmą łączącą granicę z rynkiem, niesiono postulaty i oczekiwania. Pod cieszyńskim ratuszem złożone zostały na ręce wice burmistrza Przemysława Majora, radnych oraz europosła Łukasza Kohuta. fot: FJDDodaj do Facebook

Cieszyn: Obudzić miasto do działania

UM
Cieszyn: Obudzić miasto do działania


Cieszyn: Obudzić miasto do działania


Cieszyn: Obudzić miasto do działania


Cieszyn: Obudzić miasto do działania


Cieszyn: Obudzić miasto do działania

Po raz trzeci w niedzielę, w Cieszynie protestowali mieszkańcy sprzeciwiając się zamkniętym granicom. Niepokojące skutki takich działań i ich konsekwencje dotykają każdego mieszkańca, a na pewno odbiją się na gospodarce regionu. Swój sprzeciw wyrazili wczoraj nie tylko pracownicy transgraniczni, ale również przedsiębiorcy. Obecna sytuacja po cichu, z zachowaniem pozornego bezpieczeństwa odbije się negatywnie na funkcjonowaniu całego miasta. Ci którzy uważają, że problem ich nie dotyczy są w wielkim błędzie. Zapaść gospodarcza jaka nam grozi, dotknie każdego z nas.

W trosce o przyszłość miasta

Niedzielny marsz choć w zmienionej formie, w milczeniu skrywanym za maseczkami, miał najsilniejszy przekaz troski o nasze miasto. W imieniu wszystkich mieszkańców, również tych którzy zostali w domach popłynął apel o otwarcie granic. Epidemiczny podział, który tylko pozornie ma nas chronić przynosi sporo szkód. Utracone miejsca pracy, ograniczenie w handlu, pozbawienie możliwości kształcenia się dzieci, dramat podzielonych rodzin, a przede wszystkim mniejsze wpływy do budżetu miasta, to problemy które odbiją się negatywnie na naszej przyszłości. I choć wielu powtarza, że „to nie jest mój problem” jak najszybciej powinien sobie uświadomić, że jednak jest on problemem nas wszystkich.

Organizatorzy marszu zmienili trasę, a za rozciągniętą biało - czerwoną taśmą łączącą granicę z rynkiem, niesiono postulaty i oczekiwania. Pod cieszyńskim ratuszem złożone zostały na ręce wice burmistrza Przemysława Majora, radnych oraz europosła Łukasza Kohuta.

Celem protestów jest obudzić naszą małą dwunarodową społeczność do działania. Chcemy ponownego otwarcia granic, których zamknięcie po tylu latach budowania wspólnej tożsamości obu nacji destabilizują nasz region w sferze gospodarczej, społecznej i kulturowej – postulowali manifestanci. Żądali aby przedstawiciele Cieszyna zajęli się sprawami pracowników, przedsiębiorców i mieszkańców, organizując czytelny kanał komunikacyjny między obywatelami, samorządem i władzą centralną.

Żądamy od samorządu podjęcia trudu organizacji debaty z udziałem reprezentacji lokalnych grup społecznych, zawodowych, lokalnych działaczy i ekspertów ze stroną rządową, decyzyjną w kwestii organizacji ograniczeń na terenie przygranicznym. Żądamy podjęcia zdecydowanych i odważnych działań, w tym zorganizowania na terenie Cieszyna debaty na temat regionu transgranicznego z udziałem: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Ministra Pracy i Polityki Społecznej i Ministra Spraw Zagranicznych – apelowali protestujący.

Po tym trzecim już proteście wielu mieszkańców może wyciągnąć wnioski, zobaczyć problem szerzej. Niestety tym najbardziej smutnym jaki obnażyła obecna sytuacja, to brak odwagi.
Dotyka to niestety wielu z nas. By nie narazić się na społeczną ocenę wolimy nie wychodzić z domu i nie brać w tym udziału. Unikamy ważnych tematów albo mamy odwagę wyrażaną tylko w komentarzach na forach internetowych. Tam czujemy się bezpieczni, pozostajemy przecież anonimowi.

Jednak brak odwagi zauważalny jest również u włodarzy miasta. Wystarczy prześledzić ostatnie działania by dojść szybko do wniosku, że Cieszyn jest raczej uczestnikiem niż inicjatorem działań. Apel do Premiera o otwarcie granic dla pracowników, podpisany, ale wspólnie ze starostą i innymi gminami powiatu. Brak zgody na wybory? – podpisany, ale dopiero jak podpisały go inne miasta. Przekazanie danych mieszkańców Poczcie Polskiej? – zawetowane, ale znaleźliśmy się dopiero na szarym końcu listy.
Czy to nie pora, by zawalczyć odważniej o miasto, mieszkańców i jego ekonomiczną przyszłość? Trudno mieć poczucie, że jesteśmy przez władze widziani i widziane są nasze problemy skoro brak z ich strony inicjatyw i oczekiwań od wyższych instancji. Ten protest jest próbą obudzenia społeczności do działań, obudzenia również naszych władz samorządowych i Rady Miejskiej, która w swoich działaniach oceniana jest jako najsłabsza w historii.

Wczoraj mieszkańcy apelowali aby przedstawiciele Cieszyna zajęli się sprawami pracowników, przedsiębiorców i mieszkańców, organizując czytelny kanał komunikacyjny między obywatelami, samorządem i władzą centralną. Miejmy więc nadzieję, że ten apel zostanie wysłuchany.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama