, wtorek 31 stycznia 2023
Cieszyn: Błogocka do remontu czy zamknięcia? Decyzja do... 2 lat!
Trwa opracowywanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy warto odbudowywać ulicę Błogocką wraz z infrastrukturą. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Cieszyn: Błogocka do remontu czy zamknięcia? Decyzja do... 2 lat!

KATARZYNA KOCZWARA
Cieszyn: Błogocka do remontu czy zamknięcia? Decyzja do... 2 lat!

Na efekt pracy PIG trzeba będzie czekać nawet 2 lata. Aktualnie teren jest zabezpieczony i stale obserwowany. fot. Maciej Kłek

Minął rok od powodzi, a osuwisko i uszkodzony fragment ulicy Błogockiej nadal stanowią problem komunikacyjny. Od ekspertyz zależeć będzie, czy ulica będzie w ogóle naprawiana, a może konieczne będzie wysiedlenie mieszkańców. Na wyniki tych badań będzie trzeba czekać nawet do 2 lat.
- Prace toczą się dwutorowo. W tej chwili, na koszt miasta i powiatu, opracowywana jest specjalna dokumentacja studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. To studium ma odpowiedzieć na pytanie, czy warto odbudowywać ulicę Błogocką wraz z infrastrukturą. Jeśli odbudowywać, to w jakim zakresie; jeśli nie odbudowywać, to jakie prace trzeba będzie wykonać, by zabezpieczyć to zbocze przed ewentualnym dalszym osunięciem - wyjaśnia Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna.

Drugi obszar działań ma szerszy zasięg. Prace z przyczyn technicznych mogą trochę potrwać. W maju Czesław Gluza zatwierdził projekt prac geologicznych. - Badania wykonywać będzie Państwowy Instytut Geologiczny. Prace inwazyjne będą związane z koniecznością wykonania dwóch odwiertów. Będą tam zakładane specjalne urządzenia, aby stwierdzić przyczynę powstania poślizgu, zbadać płaszczyznę poślizgu tego osuwającego się zbocza i zagrożenia wystąpienia ewentualnego dalszego usuwania się tego terenu - wyjaśnia burmistrz Swakoń.

Prace nieinwazyjne będą polegać na skanowaniu tego terenu. - Po przeprowadzeniu tych prac zostaną podjęte dalsze decyzje co do losów tej drogi jak i dalszej obecności domów. Trzeba się liczyć z każdą możliwością. Wszystkie scenariusze będziemy dokładnie analizować - zapewnia burmistrz.

O ile studium gotowe będzie w perspektywie miesiąca, o tyle na efekt pracy PIG trzeba będzie czekać nawet 2 lata. Teren ten jest zabezpieczony w zakresie jaki jest możliwy na terenie rezerwatu przyrody i obserwowany.

Sami mieszkańcy ulicy Błogockiej oswoili się już z sytuacją, w której osuwisko występuje w roli głównej. - Nie przeszkadza mi stan tej drogi, na piechotę tędy do centrum nie chodzę. Nie widzę też problemu z jeżdżeniem autem dookoła po mniejszych dziurach - powiedziała Magdalena Słonka, która mieszka w tamtym rejonie.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niż sprawny zarządca. Za to z całą pewnością wie, po jakich ścieżkach dreptać.

Pasn Swakoń sprawdza się jednakowo na każdym stanowisku.Bełkot Panie Adamie!! Rok i nic nie zrobione, teraz za dwa lata może coś, a wtedy już tylko rok do wyborów-się jakoś przeciągnie.Ot i cała robota Pana Adama.Nie takimi się chwali Pan Tusk mam nadzieję.

redaktor tak bezpośrednio zapytałby faktycznych mieszkańców błogockiej co i jak. zapraszamy, proszę się nie bać.

Weźcie Warsa do rozwiązanie tego problemu! Taki beton wszystko wzmocni. ps. oczywiście nie chce żartować z poważnego problemu. Jednak ten znany filozof budowlany nie wypowiedział się w tym temacie, gdzie przecież - zresztą jak wszędzie - zna się najlepiej. Dobrze go nazwał Jurek O. Trafnie i zgodnie z prawdą.

Do "Za rządów": Podobno głupich nie sieją... Pan Szczurek i Gluza niewiele mają wspólnego z Tuskiem. To oni podejmują decyzje. Zobaczymy, czy mądrą, czy... wg własnych kompetencji! Trzeba ich tylko sprawdzić przed wyborami do parlamentu! I zapamiętać!!!

Tuska Kedziezawego i PObolszewi,Blogocka nigdy nie zostanie wyremontowana.

...swoją prywatną ekspertyzę mogę udostępnić badaczom poślizgów i innych zjawisk za darmo - ulicę Błogocką zbudowano ok. 120 lat temu; tak wyszlo że w wyniku długotrwałych i złośliwych opadów nastąpiło osunięcie gruntu. na zdrowy rozum to się nie zdarzy ponownie w najbliższej przewidywalnej przyszłości; w kwestiach prawdopodobieństwa - sugeruję kontakt ze specjalistami od statystyki. odwiertać można sobie np. mózgoczaszkę, jest to prawdopodobnie dużo tańsze.

utwardzić tłuczniem, udostępnić do ruchu, a potem można obserwować... zbieranie materiału na pracę doktorską to lekka przesada.

Zarządca drogi - wieloletnie zaniedbanie stanu drogi (od początku ulicy Błogocka), ujścia kanalizacji deszczowej z całego osiedla Orkana puszczone zaraz za ulicą w lasek miejski. Narażenie życia i zdrowia mieszkańców oraz użytkowników drogi. Narażenie skarbu państwa na wielomilionowe straty.
Mieszkańcy i władze miasta od dawna wiedzieli na czym teren leży i ze jest aktywny geologicznie.
Mam nadzieję ze 2 letni okres oczekiwania na ekspertyzę której przyczyny sa z góry wiadome, nie przeszkodzi w wyciągnięciu odpowiedzialności prawnej.

Nie znasz się to się nie odzywaj i nie komentuj.

Przypomina się dowcip z czasów stalinowskich: Jeżeli mamy jednocześnie urodzaj ziemniaków i buraków to co zbiera się najpierw ? Najpierw zbiera się AKTYW !!!

Trwa opracowywanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego na wyniki tych badań będzie trzeba czekać nawet do 2 lat. TO SA JKIES KU..A JAJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jak mawiał zanjomy stolarz

to chyba jakiś ...ŻART ...?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama