, piątek 10 maja 2024
Brak lekarzy. Ucierpią dzieci?
Wyjaśnień radnej udzielił dyrektor Szpitala Śląskiego, Czesław Płygawko. fot: F.J.Dral



Dodaj do Facebook

Brak lekarzy. Ucierpią dzieci?

MB
- Psychiatra dziecięcy w powiecie cieszyńskim jest niedostępny, tymczasem wzrasta liczba dzieci, które rodzą się z deficytami różnego rodzaju - apeluje jedna z powiatowych radnych i wnosi o to, by takie usługi medyczne uruchomić też w Szpitalu Śląskim w Cieszynie dla dobra dzieci. Co na to dyrekcja szpitala?

- Najbliższym miejscem oferującym tego typu usługi medyczne jest Bielsko-Biała, gdzie z uwagi na dużą aglomerację czas oczekiwania na wizytę jest znacznie wydłużony - stwierdza radna Łucja Michałek. - Często bywa tak, że dziecko wymaga pomocy w trybie natychmiastowym, aby problemy z jakimi się boryka nie nawarstwiały się i nie postępowały dalej - dodaje radna.

Jak informuje radna, o uruchomienie usług medycznych psychiatry dziecięcego wnoszą też specjaliści z terenu powiatu cieszyńskiego pracujący w ośrodkach diagnozujących zaburzenia w rozwoju dziecka, np. przedszkola terapeutyczne lub poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Do wniosku radnej powiatowej Łucji Michałek odniósł się dyrektor Szpitala Śląskiego, Czesław Płygawko. - Nie ma możliwości świadczenia usług medycznych z zakresu neurologia, psychiatria dziecięca głównie z uwagi na fakt, iż nie posiadamy kontraktu z NFZ na świadczenie tego typu usług, ŚOW NFZ w Katowicach nie ogłaszał od kilku lat konkursu w tym przedmiocie - odpowiada dyrektor.

Jednocześnie dyrekcja szpitala próbowała sprawdzić, czy w razie ogłoszenia przez NFZ takiego konkursu szpital w Cieszynie byłby w stanie spełnić warunki realizacji kontraktu na udzielenie świadczeń zdrowotnych przez specjalistów z zakresu psychiatrii dziecięcej. Okazuje się, że nie, ponieważ w szpitalu brak takich specjalistów. - Największym problem jest czynnik ludzki - przyznaje Czesław Płygawko. - Nie udało nam się uzyskać zapewnienia od lekarzy specjalistów z tych dziedzin, iż są gotowi do świadczenia swoich usług na rzecz pacjentów powiatu cieszyńskiego w naszej placówce - dodaje. To z kolei skutkuje prostą konsekwencją - taka poradnia nawet gdyby powstała, nie miałaby obsługi lekarskiej.

Dyrekcja Szpitala Śląskiego zapewniła jednocześnie w odpowiedzi na wniosek radnej, że „to nie oznacza, iż nie będziemy podejmować dalszych prób mających na celu zapewnienie małym pacjentom powiatu cieszyńskiego dostępu do ww. usług medycznych”.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Panie dyrektorze a czy pan wie ile zarabiają pracownicy w szpitalu. Wstyd 5,30 brutto na umowę zlecenie po 11 godzin dziennie sześć dni. Pytam się jak to ma się do kodeksu pracy. Taki pracownik pracuje 264 godzin za 1399,20. Az prosi się inspekcja pracy. Dla mnie jest to polski obóz pracy.

Nikt nikogo nie przymusza do podpisywania takiej umowy. Jak pracownikowi się nie podoba wypłata, stawka godzinowa - nie trzeba było podpisywać umowy, nikt z kałasznikowem nie stał i nie przymuszał do jej podpisywania. A i teraz nie ma przymusu pracy za tę kwotę, jak się pracownikowi nie podoba to się zawsze może zwolnić, poszukać innej pracy albo założyć działalność gospodarczą - najprostsza to sprzedaż marchewki, jabłek i ziemniaków na targowisku w Cieszynie, zapewne będzie więcej niż te 5,30zł na godzinę.

"(...)
Ani POM-u, ani młyna,
Krzyż, chałupy i krowina -
Taka gmina.
Od komina do komina
Wiater hula, deszcz zacina -
Taka gmina.
Taka gmina.
(....)"
Ani pediatry, ani blondyna,
W poradni tylko babina i angina,
Taka gmina.
Od Marcina do Marcina
Pacjent błądzi, nikaj nima -
Taka gmina.
Taka gmina.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama