, piątek 23 luty 2024
Zawodówki wracają do łask
— Po szkole zawodowej łatwo znaleźć dobrze płatną pracę — tłumaczy Stanisław Kubicius, wicestarosta cieszyński. fot. WO Dodaj do Facebook

Zawodówki wracają do łask

ER
Coraz więcej młodych ludzi chce się uczyć w zawodówkach. Powód? Kończąc szkołę bardzo łatwo znajdują dobrze płatną pracę w Polsce albo w Wielkiej Brytanii.
W szkołach właśnie kończy się nabór uczniów. — Zawodówki wybrało 3 proc. więcej uczniów niż w ubiegłym roku. Najbardziej obleganym kierunkiem było budownictwo — mówi Stanisław Kubicius, wicestarosta cieszyński. Młodzi ludzie widzą, że brakuje fachowców na rynku. A z dobrą profesją bez problemów znajdą atrakcyjną pracę. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w średnich i dużych firmach budowlanych średnia płaca wynosi obecnie nieco ponad 2,6 tys. zł brutto, ale ciągle rośnie.

Zawodówki wybrało w tym roku 483 uczniów, czyli 24 proc. z wszystkich, którzy starali się o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej. 714 uczniów (36 proc.) dostało się do liceów ogólnokształcących, a 714 (37 proc.) do techników. Największym powodzeniem cieszyła się specjalność technik żywienia i gospodarstwa domowego, na który z 704 chętnych przyjętych zostało 114 uczniów. Wielu młodych ludzi myśli też o zawodzie kelnera (324 chętnych, 30 przyjętych), kucharza (304 chętnych, 30 przyjętych) i technika hotelarstwa (255 chętnych, 96 przyjętych). — Tymi zawodami zainteresowanie zawsze jest duże, bo przecież żyjemy w regionie turystycznym — dodaje Kubicius.

Łącznie w powiecie cieszyńskim do szkół ponadgimnazjalnych od 1 września przyjętych będzie 2 tys. uczniów.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Żadne odkrycie. Cieszyńscy rzemieślnicy już dawno występowali z pewnymi inicjatywami szkoleniowymi. Chyba, o ile moje info jest dobre, zostały "olane" przez władze samorządowe. No chyba, że były jakieś rzeczywiste przyczyny odmowy współpracy. Czy Pan wie coś o tej inicjatywie? Proszę podać bliższe szczegóły

Starostwo o wielu lat stara się uciekać od szkolnictwa zawodowego promując icea ogólnokształcące - powód jest prosty, kształcenie licealisty jest dużo tańsze od kształcenia ucznia szkoły zawodowej. To właśnia ta krótkowzroczna polityka, jesli wogóle jest w tym jakieś racjonalnie uzasadnione działanie, doprowadziło do upadku szkolnictwa zawodowego w powiecie i braku absolwentów szkół zawodowych. Pracownicy Starostwa szukający oszczędności w oświacie na wyposażeniu szkół, wynagrodzeniach pracowników i zła polityka oświatowa musiały doprowadzić do kompletnej degrengolady szkół zawodowych, zarówno techników jak i szkół zasadniczych. Smutne ale prawdziwe.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama