, niedziela 23 czerwca 2024
Zapanowała moda na kangury
Członkowie Klubu Kangura w Cieszynie: Alicja Woźniak z Gosią, Maria Podżorska z Filipkiem, Magdalena Kostka z Natalką, Radek Staniszewski z Zuzią i Marzena Moskała z Filipkiem. fot. Dorota Kochman 



Dodaj do Facebook

Zapanowała moda na kangury

DOROTA KOCHMAN
Zapanowała moda na kangury

Chustę można zakładać na wiele sposobów. fot. Dorota Kochman

Coraz więcej matek i ojców decyduje się na noszenie swoich pociech w chustach. — Dziecko czując naszą obecność, czuje się bezpieczne, a dodatkowo poznaje świat z poziomu dorosłego, a nie leżąc w wózku — przekonują członkinie Klubu Kangura.
Chusta może mieć 2-5 m długości. Jak mówią znawcy tematu z cieszyńskiego Klubu Kangura, najlepsze są te najdłuższe, bo materiał można wiązać na wszelakie znane sposoby. A sposobów jest kilka, a może nawet kilkadziesiąt. — Można wykorzystać te, które są znane i pokazywane np. na ulotkach klubowych, a można też samemu eksperymentować — mówi Alicja Woźniak, mama 6-miesięcznej Gosi, która przygodę z chustą rozpoczęła trzy miesiące temu. Samych, chust i miękkich nosideł też jest kilka typów. Są długie chusty, przypominające dużych rozmiarów szal, są i takie wyposażone w metalowe kółko, które reguluje długość. Istnieją też chusty zszyte, których nie da się regulować i trzeba kupić dobry rozmiar. Klub Kangura poleca też miękkie nosidła ergonomiczne, które w odróżnieniu od innych zachowują tzw. pozycję żabki u dziecka (maluch siedzi swobodnie, nie obciążając krocza).

Jak mówią klubowicze, wiele osób pyta czy aby na pewno noszenie maluszków w chustach jest bezpieczne. — Dziecko w chuście przyjmuje taką samą pozycję jak w brzuchu mamy. Czujemy też bliskość z maleństwem, co jest rzeczą niezmiernie ważną od pierwszych tygodni życia. Dziecko czując naszą obecność, czuje się bezpieczne, a dodatkowo poznaje świat z poziomu dorosłego, a nie leżąc w wózku. Co więcej, mamy wolne ręce i dziecko może nam towarzyszyć w wielu czynnościach — mówi Sabina Staniszewska, mama 13-miesięcznej Zuzi, która noszona była w chuście praktycznie od urodzenia.

— Dziecko w chuście może być noszone praktycznie od pierwszych tygodni do czasu, kiedy chusta przestaje się maluchowi podobać. Materiał ma nośność 120 kg, tak więc można spokojnie nosić nawet kilkulatka — stwierdza z uśmiechem Alicja Woźniak.

Do chust przekonują się również ojcowie. Radosław Staniszewski swoją córkę Zuzię nosił w chuście praktycznie od jej pierwszych dni. Regularnie przychodzi z żoną na spotkania klubu. — To bardzo fajna sprawa. Noszenie dzieci w chuście to nie tylko zadanie dla kobiet — przekonuje.

Niestety chusty, do noszenia dzieci rzadko spotyka się w sklepach. Można je kupować głównie za pośrednictwem sklepów internetowych. Cena waha się w granicach 100-500 zł.

Członkowie Klubu Kangura z Bielska-Białej, którzy mieszkają w powiecie cieszyńskim spotykają się w każdą drugą środę miesiąca, popołudniami w Klubokawiarni Presso w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Co miesiąc do klubu dołączają kolejne rodziny. Na ostanie spotkanie przyszła Magdalena Dolot wraz ze swoim 20-tygodniowym Michasiem. — Wyjeżdżamy na wakacje i będziemy próbować chusty. Pomysł świetny i całkowicie bezpieczny, a przy okazji prosty, a to dla mam jest najważniejsze — uważa nowa członkini klubu.

Członkowie Klubu Kangura w Cieszynie Alicja Woźniak z córka Gosią, Maria Podżorska z 18-miesięcznym Filipkiem, Magdalena Kostka z 10-miesięczną Natalką, Radek Staniszewski z 13-miesięczną Zuzią i Marzena Moskała z 6-miesięcznym Filipkiem. fot. Dorota Kochman
Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Też mi nowość.

Pani Dorotko, czy te zainteresowania są przypadkowe?

dlaczego nie ma mowy o działaniu chusty na kręgosłup maleństwa? słyszałam, że lekarze chust nie polecają?

Chusta nie wpływa negatywnie na kręgosłup dziecka. Zachowuje zaokrąglone plecki, w pozycji naturalnej dla niemowlaków. Dobrze zawiązana chusta dopasowuje się idealnie do plecków niemowlaka, a nie prostuje ich na siłę, jak nosidełko. Lekarze niestety często nie wiedzą jak wygląda taka chusta i jak wygląda pozycja dziecka w chuście. Miałam okazję spotkać się i z pediatrą i ortopedą mając zachustowane dziecko i obaj lekarze zaakceptowali pozycję dziecka. Zarówno kręgosłup, jak i bioderka są ułożone naturalnie dla dziecka, w pozycji "żabki fizjologicznej". Noszenie w chuście to fajna alternatywa dla wózków i nosidełek. Jeśli komuś się podoba, to polecam gorąco :)

Fajna sprawa

Anka, masz rację, żadna to nowość, ludzie od zarania dziejów nosili swoje dzieci, najpierw na futrze, potem w najróżniejszych szmatach i wiązaniach i do dziś cała Azja, Ameryka Południwa i Afryka noszą swoje dzieci. Również nasze babcie mogłyby nam pewnie opowiedzieć jak u nas nosiło sie dzieci w chackach. Szkoda, że teraz trzeba ludziom uświadamiać, że to jak najbardziej naturalne i bezpieczne dla kręgosłupa :D

Ach, no i oczywiście wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania i na naszą stronę internetową oraz forum
www.klubkangura.com.pl

gdy chciałam kupić chustę, w żadnym sklepie w Cieszynie jej nie było, a sprzedawcy tłumaczyli się tym, że chusty nie są zdrowe i nie podpisują się pod ich noszeniem. W każdym dobrym sklepie dla dzieci, nie ma też "chodzików", bo nie jedno dziecko już się na tym przejechało. A że mamie jest wygodniej, to już inna sprawa...

evelyn, łatwiej powiedzieć, że się czegoś nie poleca, niż że się ma źle wposażony sklep.
Wszystkim z wątpliwościami
Polecam trochę poczytać zanim wyda się niegatywną opinię nie mając zielonego pojęcia o czym się mówi.
http://klubkangura.com.pl/witamy/edukacyjnie

No właśnie problem jest niesety w nieświadomości ludzkiej. Mi też w sklepie chustę odradzili, ale stwierdziłam, że Pani Sklepowa, to żaden autorytet. Przekonały mnie o bezpieczeństwie chusty 30 letnie doświadczenia i badania niemieckie i poddejście francuzów. Tam w niektórych szpitalach na wstępie rodzic dostają chustę "oddziałową", żeby być jak najbliżej z noworodkiem, a wcześniaki, które nie muszą być w inkubatorach są noszone ("kangurowane") przez położne i to nie ze względu na ich własną wygodę, tylko aby zaspokoić podstawową potrzebę dziecka- bliskości :) Naprawde fajnie sie nosi, dziecko szczesliwe, spokojne i dopiezsczone, a mamie fakt- wygpdniej.

Prosze tylko pamietac,ze bezpiecznie to jest tylko na okreslony czas. Jesli nosi sie dziecko TYLKO w chuscie i to dlugo- wtedy pojawiaja sie problemy z kregoslupem itd. Tak samo jak z nosidelkami. Wiec wszystko-byle z umiarem. Chusty mozna kupic na internecie, zaden problem.

Tak się składa, że w chuście noszę małego już od roku i jest to najbardziej naturalna i zdrowa sprawa zarówno dla dziecka jak i dla matki, a nosić można tak długo jak potrzebuje tego matka i dziecko więc porównanie z nosidełkami, wymuszającymi nienaturalna pozycje dziecka w których faktycznie nie powinno nosić się długo jest nie na miejscu. Tu jest o badaniach na ten temat przeprowadzonych w USA http://klubkangura.com.pl/kangur/lekcjainstynktu.html

Nie wiem skąd tyle negatywnych opinii nt. chust. Tak jak pisaly dziewczyny - zanim wypowiecie swoje zdanie, zapoznajcie sie z tematem.
A czemu chust nie ma w sklepach? - odpowiedź jest prosta: po pierwsze sklep musi zarabiać - a ile zarobi na chustach, które dopiero zyskują popularność? Po drugie, zeby mieć chuste w swojej ofercie trzeba dotrzeć do producenta, nie wystarczy zlozyc zamówienie w hurtowni (nie wszystkim się chce). Po trzecie wielu sprzedawcow po prostu nawet nie wie co to jest chusta.
Stąd inicjatywy takie jak Klub Kangura czy artykuły w prasie sa bardzo cenne, bo przybliżają wielu osobom temat. Nikt nikogo nie zmusza do noszenia - to tylko propozycja jak w naturalny i korzystny dla dziecka i mamy (i taty ;) ) sposób być blisko z dzieckiem. Po co więc te słowa krytyki?
Sceptyków odsylam do literatury fachowej - poczytajcie, a potem podyskutujemy :)
Pozdrawiam wszystkie noszące mamusie :)

Joanno, z biedą są tu dwie negatywne opinie n/t chust.

Jakoś admin nie reaguje na posty z obcymi adresami internetowymi

Ja noszę swojego maluszka od 5 tygodnia życia i nawet nasz ortopeda był zaskoczony jak pozytywnie chusta wpływa na rozwój bioderek.... przez pierwsze 2 miesiące życia pieluchowałam maluszka a potem to tylko chusta i bioderka ma super zdrowe aktualnie ma prawie 8 miesięcy i jest na tyle silny i zdrowy że swoje ciało trzyma w pozycji pionowej... Instruktor nauki pływania też nas pochwalił za taki styl noszenia ze względu na odpowiednie dopasowanie do kręgosłupa.... więc jak ktoś chce się dowiedzieć szczegółów i walorów noszenia w chuście to odsyłam do literatury....Niedowiarki spróbujcie a potem się wypowiadajcie..... Pozdrawiam wszystkie mamy kangurzyce i tatusiów również :)

Piszac okreslony czas mialam na mysli jednorazowo- zeby nie nosic dziecka wiecej niz 2-3 godziny jednorazowo. A pozytywnych opinii ortopedow i fizjoterapeutow jest tyle, ile negatywnych. Wiec sie panie kangurzystki tak bardzo nie denerwujcie. Jesli wierzycie,ze chusty sa lepsze niz wozek-noscie chusty.

Monika, wcześniaki naprzykład powinny być kangurowane właściwie bez przerwy, a i zwykły noworodek może spokojnie spędzić w chuście kilka godzin dziennie, bez przewy, bo przybiera jak najbardziej naturalną pozycję, tak jak w brzuchu u mamy. A co do lekarzy, to jedyne negatywne opinie słyszałam o takich, którzy nie mieli zielonego pojęcia o czym mówią i tak jak wszyscy wrzucali chusty i nosidła do jednego wora. Każdy lekarz, który zetknoł sie z chustą i dokładnie poznał pozycję dziecka w niej, był jak najbardziej na tak.

Nosįmy swoją córeczkę w chuście-worku czeskiej produkcji Emitex (zadzwoniłam prosto do firmy i tam bardzo chętnie podali mi adresy sklepów, w których można kupić ich produkty, www.emitex.cz), można je kupić po czeskiej stronie w sklepie naprzeciwko drogerii Rossmann, wprawdzie sklep raczej przypomina składzik, ale można chusty zamówić, kosztowała 790 koron. Wykorzystujemy ją bardzo często - zakupy, spacer, msza, wycieczka w góry...To naturalne, bezpieczne, lepsze od wózka, proszę sobie przypomnieć pozycję dzicka w brzuszku mamy, też nie leży wyprostowane.

Moja kolezanka tez nosi dziecko w chuscie, co nie oznacza,ze ja to popieram. Dziecko w brzuchu matki owszem jest w pozycji zwinietej, ale przeciez jak sie urodzi to musi nauczyc sie pozycji wyprostowanej, w ktorej bedzie stac, chodzic itd. No ale kazdy robi to, w co wierzy.

Monika, mogę zaprezentować ci kilkadziesiąt dzieci które mimo noszenia w chuście nauczyło się pozycji wyprostowanej, w której stoją i chodzą, bo chusta dostosowuje się do kształtu pleców malca, prostują się one podczas pierwszego roku życia, a chusta naturalnie się do nich dopasowuje, tak więc noworodek w chuście będzie miał plecy zwinięte w C ale już chodzący roczniak wyprostowane. Polecam pooglądac zdjęcia takich dzieci. I naprawdę zaznajomić się z tematem przed wypowadaniem się w dziedzinie o której nie ma się bladego pojęcia.

Sabina, tylko spokojnie. Ja nie pisze,ze chusty sa be, ja pisze, ze JA UWAZAM,ze chusty sa be. I przegladajac informacje w necie znalazlam zarowno te pozytywne, jak i negatywne. Takze prosze mnie nie uciszac za inne niz twoje poglady.

wychowałam dwie córki,są już dorosłymi pannami
i żadnej nie zaszkodziło noszenie w chuście wręcz przeciwnie, uważam,iz tak noszone dzieciątko ma wiekszy kontakt z matką,czuje się bezpieczniej,a tak na marginesie to nie jakaś nowość ponieważ cyganki od wieków swoje pociechy nosiły w chustach pozdrawiam mądre mamy

Chusty są wspaniałą alternatywą dla wózków i mają duzo szersze zastosowanie. Ale jak widzę wszystkie Panie są tutaj do nich juz przekonane. Dlatego mogę jedynie zaprosić do odwiedzenia:
http://www.JarmarkiSwiata.pl/chusty-i-szale/chusty-do-noszenia-dzieci-c3...
i obejrzenia ciekawych wzorów jakie ten fair trade' owy sklep ma do zaoferowania.

kolejni fizjoterapeuci lobby chustowego
skoczne w koncu pisac bzdury i dezinformowac biedne kobiety

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama