, piątek 12 sierpnia 2022
Z Olzy popłynie prąd
Do pozyskiwania energii elektrycznej zostanie wykorzystany 6-metrowy spadek rzeki na długości 300 metrów wzdłuż linii Olzy. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Z Olzy popłynie prąd

DG
Pomiędzy boiskiem \"Pod Wałką\", a kampingiem \"Olza\" w Cieszynie powstanie mała elektrownia wodna, która w przyszłości zasilać będzie miejską sieć elektryczną. Budowa rurociągu już ruszyła.
Mała elektrownia wodna w Cieszynie to inicjatywa prywatna. - Miasto udostępni grunt pod budowę na okres 11 lat. Aktualnie został przekazany plac budowy, rozmawiamy z wykonawcą na temat warunków jakie musi spełnić, aby inwestycja przebiegała prawidłowo. Jej realizacja nie może kolidować z budową Parku Sportowego - wyjaśnia Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna.

Do pozyskiwania energii elektrycznej zostanie wykorzystany 6-metrowy spadek rzeki na długości 300 metrów wzdłuż linii Olzy. Elektrownia będzie miała moc 0,5 MW. Prace budowlane zakończą się w styczniu, a uruchomienie elektrowni planowane jest w czerwcu przyszłego roku.

- Elektrownia nie wpłynie znacząco na koszty wykorzystania energii eklektycznej w mieście, ale to sympatyczne przedsięwzięcie pod względem promocji wizerunku miasta. Staramy się, aby działania o charakterze proekologicznym były w Cieszynie należycie reprezentowane i realizowane - przyznał Jan Matuszek.

Wykorzystanie naturalnej mocy rzeki kosztować będzie inwestora prawie 5 mln zł. - To powrót do tego, co kiedyś było czymś normalnym w mieście. Przed 100 laty funkcjonowały na Młynówce dwie elektrownie, pamiątką po jednej z nich jest młyn wodny przy Cieszyńskiej Wenecji - dodał Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz Cieszyna.
Komentarze: (32)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Już w II w. p.n.e. Filon z Bizancjum opisał zasadę działania koła wodnego.

I znakomicie. Więcej takiej inicjatywy. Postawiać kilka. Ekologicznie, ekonomicznie. W Polsce mamy kilka rzek które zapewniłyby bardzo duże pokrycie zapotrzebowania na prąd i byłoby to ekonomiczniejsze niż węglowe itp. Po prostu polityka tego nie puszcza. Już w czasach komuny były plany. Komuna upadła... cóż młody jestem ale chyba za czasów Czerwonych kilka plusów było.

yastanowcie sie co pisyecie , ekologi smiech pocyztajcie trosyke ludyie mamz XXI wiek a tu takie gowno chca wcisnac co na to stowayzsyenia ekologicyne

ratusz przepycha inwestycję prywatną w centrum miasta. Właściciel skorzysta na dotacjach do elektrowni wodnej. Mieszkańcy zamiast drzew nadbrzeżnych podziwiać będą rury i beton. Co zyskał burmistrz?... Może nazwisko inwestora pomoże w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie. Na razie mamy bełkot Matuszka o ekologii.

no wkońcu jakaś inwestycja prywatna na naszym terenie, rzeka leży odłogiem, a Tusk podnosi ceny energii.

weź książkę telefoniczną i poszukaj telefon do dobrego psychologa, nie psychiatry ale psychologa. Ty nie jesteś głupi, Ty po prostu masz poważne problemy ze sobą. Pogadaj o nich z psychologiem. Mam nadzieję, że Ci pomoże.

lol

a co z rybami?czy znow bedzie tak jak latem przy okazji remontu przystani kajakowej?????...

"Z Olzy popłynie prąd", z rzeki?

"To powrót do tego, co kiedyś było czymś normalnym w mieście."... A moze by tak zamiast wracać do Franza Josefa i tramwajów sprzed stu lat przywrócić miastu nadzieję na przyszłość??... dynamikę rozwoju??... 6 tysięcy studentów jak przed kilku jeszcze laty?... Może przywrócić festiwal Era Nowe Horyzonty?... Ale do tego wszystkiego - trzeba wpierw dać miastu mądrych gospodarzy.

Dobrze, niech powstanie. Dla mnie jednak ważniejsze byłoby zakończenie rozkopanego chodnika wzdłuz Alei Łyska i mostków które od tylu miesięcy straszą stalową konstrukcją - po co zaczęli jak nie chcą skończyć. Co z zalewem przy zlikwidowanym niestety kampingu. Wydawać by sie mogło, że ktoś to wszystko celowo rozgrzebał.

Do Roberta: "niestety zlikwidowanym"?! Ty chyba zartujesz... byles tam kiedys jak to wygladalo? jeden wielki smietnik wiec wydaje mi sie ze akurat bardzo dobrze ze miasta chce cos z tym zrobic i wyremontowac

Niechlujstwo i marnotrawstwo materiałów firmy budowlanej widać na każdym kroku. Idąc asfaltowym chodnikiem przed kortami tenisowymi po prawej stronie można wpaść do Olzy. Dzisiaj jest tabliczka malowanie pasów. Brak ławek i koszy na śmieci usuniętych przed wakacjami w ogródku dla dzieci i okolicy ścieżki zdrowia. Obiekty sportowe za stawem z kajakami obraz nędzy pijaństwa i rozpaczy.

Projekt cyfryzacji kin na razie upadł, a my na razie nie mamy na to pieniędzy - przyznaje Cybulski.

ŁH to najbardziej trzeźwy wpis w tym temacie. Poważnie. Tylko coś czuję, że tam tyle sztromu naprodukują, że starczy ledwie dla kilku wybranych kamienic w centrum miasta ;) . Ale tekst świetny - rzeka leży odłogiem a Tusk podnosi i tak już najwyższe ceny sztromu w europie !!! Skandal !

Słowa pijanego to myśli trzeźwego.

A ty synku przy świeczce siedzisz ?! Nie wiesz co to elektryczność ?! Aaa, nie płacisz rachunków za prąd to nie wiesz, że polska (specjalnie z małej litery więc "Miodków" proszę się nie podniecać i nie umoralniać :) ) ma najdroższą energię elektryczną w UE ! Więc zostaw swoje pijane myśli dla siebie :D

Na nic skrzydła, kiedy ptasi móżdżek.

Polska dla Polaków... ziemia dla ziemniaków stela... a dupy dla nas.

Prochy bierzesz - w proch się obrócisz

Widze, ze za tuskiem niektorzy poszliby w ogien :D co za ciemnota

POdziękować ;) :D Ale dalej wierzcie w ciemnote POciskaną przez POmyleńców

http://finanse.wp.pl/gid,12804131,galeria.html

ku POkrzepieniu serc :D ha ha ha POzdrawiam

też mnie ciekawi dlaczego nie kończą prac.. cały październik piękna pogoda.. bruk leży tylko czekać az go ktos ukradnie...

POMYSŁ NIE WĄTPLIWIE CIEKAWY NIE ZROZUMIAŁE SĄ DLA NIE JAKIEŚ NEGATYWNE OPINIE!! ALE CHOĆBY D... MIODEM SMAROWAĆ TO I TAK BY MOGLO BYC ZA MAŁO SŁODKO!! TAKA JUZ NATURA LUDZKA!!

czekają, aż toś "zapożyczy" (czyli ukradnie) tą kostkę żeby z wielką pompą ogłosic na łamach gazetkicodziennej "UJAWNILIŚMY ! " :) :D sranda jak fiks :D ha ha :) . POroniony POmysł z tym prądem prosto z rzeki. To wymysł kłusownika czy co ? Jak prąd w rzece to wszystkie ryby padną ! ojejku ! Eko(lodzy) do broni ! :D

i widzę że prawie nic się nie dzieje wzdłuż Olzy. Wszystko rozgrzebane, tylko od wiosny trochę kostki ułożone do pomnika. Czasem kręci się tam kilku robotników(?). Mostki nie ruszone od lata, dawne kajaki chyba już nie wrócą. I to ma być promocja miasta?
A co do elektrowni - skąd, zwłaszcza latem, będzie woda, bo w rzece na pewno jej nie ma tyle. Chyba że będzie tą wodę pompować z powrotem w górę rzeki (oczywiście po tzw.godzinach szczytu).

Do Marka: nie pisałem,że kamping był idealny. Problem leży w tym, że zamiast to poprawić zostałm on zlikwidowany, co razem z innymi działaniami daje fatalny obraz. Błogocice stają sie smietnikiem Cieszyna: dawny "LAS" to tragedia. O ile skończą drogę to od parkingu w strone Puńcowa i tak będzie połamany chodnik i kałuże. Kamping - zobacz co tam się teraz dzieje i czy jest lepiej. Nie wiem, czy to prawda ale podobno planuje sie tam wybudowanie biur z ciepłymi posadkami. Kajaki - zalew też był zły?

tutaj nienawistne teksty, czyżby PiS-rowscy działacze próbowali nawet tutaj wojenkę Polsko- Polską prowadzić? A kysz nieczyste dusze, a kysz. Załatwię to przy wyborach, wszyscy obecni i byli PiS-rowcy dostaną ode mnie to co zasłużyli-czyli nic.

też się przysłużyło na to żeby sobie ich w wyborach podarować. Jestem ciekawy kiedy SLD obudzi się z drzemki. Może już czas.

Pogratulowac zaradnosci inwestorom ktorzy dostrzegli furtkę po unijne pieniadze /do 10 % produkowanej ee ze zrodel odnawialnych/ Niestety reszta to minusy / czy na pewno medialne i sympatyczne?????/ To co napisal przedmowca - widok na maszynownie i niecke wypadowa na brzegu Olzy + totalna dewastacja przyrody w obrebie robot+ dewastacja czesci boiska pod walka /tam bedzie zaplecze budowy/ itd.. Poza tym skad elektrownia bedzie czerpac wode jesli jest jej w olzie tyle co nic. W minionych latach byl przypadek zwiekszonego poboru wody przez kajaki i w efekcie zycie biologiczne w olzie na odcinku od III jazu do ujscia Ropiczanki zamarlo . Byla nota Pragi! Reasumujac: elektrownia powstanie inwestor zarobi produkcji ee nie bedzie a przyroda bedzie sie mozolnie podnosic. I jeszcze jedno kto lobbowal za przyznaniem miejskich gruntow na prywatna inwestycje ?????

TO SKANDAL. A właściwie skandaliczny i smutny obraz ŻLE PRZYGOTOWANEJ I PROWADZONEJ INWESTYCJI - REMONT PARKU NAD OLZĄ. Przez ponad rok zdołano wykonać tylko kilkaset metrów asfaltowego chodnika i betonowej ścieżki do Pomnika oraz coś co ma być parkingiem czy boiskiem? - z powodu rozgrzebanych części trudno odgadnąć... Ponadto, to po czym do tej pory dało się spacerować, obecnie, dzięki działaniom "wykonawcy" (wg mnie nie zasługuje na dużą czcionkę); oraz nadzoru inwestycyjnego (jak poprzednio)... STANOWI ZAGROŻENIE CONAJMNIEJ DLA ZDROWIA. ŻENADA !!! A wystarczy zajechać do sąsiedniej Gminy i na własne oczy przekonać się, jak można nie zmarnować czasu i społecznych pieniędzy, i jak w stosunkowo krótkim czasie zmienić rzeczywistość. Przykład? Proszę bardzo: przystań kajakowa w Zebrzydowicach lub rekultywacja i zagospodarowanie otoczenia k/ Zamku w Kończycach. PRZY PROFESJONALNYM PODEJŚCIU JEDNAK MOŻNA ZROBIĆ COŚ DLA SIEBIE ... I POTOMNYCH... No, ale tam pewnie PAN WÓJT NIE JEST TYLKO URZĘDNIKIEM , ALE PRZEDE WSZYSTKIM DOBRYM GOSPODARZEM.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama