, środa 28 luty 2024
WYBORY: Rękawice zostały rzucone
To była pierwsza taka debata w powiecie. Obok siebie usiedli (od lewej): Sławomirski, Król, Kopeć i Brudny (u ich stóp rękawice bokserskie). fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

WYBORY: Rękawice zostały rzucone

WOJCIECH TRZCIONKA
WYBORY: Rękawice zostały rzucone

Przed debatą politycy śmiali się i żartowali. fot. Wojciech Trzcionka


WYBORY: Rękawice zostały rzucone

Sporo żali wylała na lokalnych polityków publiczność. Z prawej prowadzący dyskusję jej inicjator Andrzej Bacza. fot. Wojciech Trzcionka


WYBORY: Rękawice zostały rzucone

Debacie przysłuchiwało się niespełna 40 osób. — Trochę mało — żałowali dyskutanci. fot. Wojciech Trzcionka


WYBORY: Rękawice zostały rzucone

Po rękawice bokserskie nikt się nie schylił. fot. Wojciech Trzcionka

Czterej kandydaci na posłów stanęli na ringu w Skoczowie. Momentami było gorąco, ale po rzucone na deski rękawice bokserskie żaden się nie schylił.
W piątkowy wieczór w skoczowskim domu kultury Andrzej Bacza, przewodniczący Rady Miejskiej, zorganizował przedwyborczą debatę z udziałem czterech kandydatów na posłów z powiatu cieszyńskiego. — Pomysł zrodził się po telewizyjnej debacie Kaczyński-Kwaśniewski i dziesiątym z kolei pytaniu mieszkańca Skoczowa: kto tu u nas w ogóle startuje? — wyjaśnia Bacza, który do dyskusji zaprosił Alfreda Brudnego (LiD), Kazimierza Węgrzyna (LPR), Tadeusza Kopcia (PO) i Janusza Króla (PiS). Węgrzyn się nie stawił, ale LPR nie zaprzepaścił szansy na zaprezentowanie się i w zastępstwie przysłał Radosława Sławomirskiego.

Bacza wywoływał dyskutantów na scenę niczym bokserów na ring. U ich stóp położył nawet rękawice, na wypadek gdyby któremuś z polityków zabrakło merytorycznych argumentów. Rękawice nie były potrzebne, ale wymiana zdań była momentami ostra.

Debacie przysłuchiwało się niespełna 40 osób. — Trochę mało — żałowali dyskutanci. Po krótkiej prezentacji musieli przedstawić swoje pomysły na powiat, województwo i kraj. Brudny, Kopeć i Król byli jednomyślni, że najważniejsze dla regionu jest ukończenie budowy pawilonu diagnostyczno-zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Tylko ustroński kandydat LPR stwierdził, że ważniejszy od szpitala jest rozwój turystyki. — Mamy góry łagodne... Dla wszystkich. Nie to co ostre Tatry. Potrzebujemy tylko nowych ośrodków wczasowych — stwierdził Sławomirski.

W innych punktach kandydaci nie byli już tacy zgodni. Brudny opowiedział się za restrukturyzacją szpitalnictwa w województwie oraz wyciszeniu dyskusji politycznej w kraju i poprawieniu wizerunku Polski za granicą. Kopeć był za lepszym wykorzystaniem środków unijnych na Śląsku oraz zmianą ordynacji wyborczej, zmniejszeniu liczby posłów i likwidacją Senatu. Król uważa, że konieczna są: poprawa stanu dróg wojewódzkich w powiecie oraz obniżenie podatków i kosztów pracy. Zaś Sławomirski przekonywał, że brudny Śląsk powinien szybciej zamieniać się w zielony region, a polska rodzina musi mieć szanse na bezpieczne i zdrowe życie.

Potem były bezpośrednie pytania kandydatów do swoich przeciwników oraz pytania z sali. I od razu zrobiło się gorąco. Brudny zaatakował Króla: — PiS obiecywał tanie państwo. Gdzie ono jest? — dopytywał kandydat LiD. Król odparł nieco zakłopotany, że ten postulat dopiero będzie realizowany. Za chwilę jednak odgryzł się Brudnemu: — Czy jak w Warszawie będzie Parada Równości, to razem z Ryszardem Kaliszem pójdzie pan na jej czele? Brudny zaśmiał się: — Nie wybieram się.

Takich słownych zaczepek padło podczas debaty jeszcze kilka . Sporo żali wylała na lokalnych polityków również publiczność jednak oprócz kilku wyjątków, zarówno pytania jak i odpowiedzi przeważnie były merytoryczne.

Kto wygrał debatę? Tego dowiemy się w dniu wyborów, w niedzielę 21 października.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale ludu bylo... Aż niespełna 40 osób... Jak taka frekwencja bedzie przy wyborach w niedziele za tydzien, to juz sie boje. PiS Bis!? Boze, tylko nie to.

Kto wygral, Tusk czy Kaczynski, w tv-debacie. Ja uwazam ze Tusk.

TYLKO PIS

Brudny opowiedział się za restrukturyzacją szpitalnictwa w województwie oraz wyciszeniu dyskusji politycznej w kraju i poprawieniu wizerunku Polski za granicą.
---- Oj Panie Kandydacie! O jakie wyciszanie Panu chodzi. Dyskusji politycznej to Ja w "cieszyński" i "polskim" nie widzę. Chyba, że za takowe uważa Pan Kandydat tępienie głupoty w wypowiedziach i poczynaniach Osób publicznych. Był Pan w Powiecie jest Pan w województwie to niech pan restrukturyzuje, na co Pan czeka! Co Pan robił do tej pory? Przecież sprawa nie jest wczorajsza? A co do wizerunku. Jak Cię widzą tak Cię piszą - uważam, że to obowiązuje nadal. Mało tego warto abyście WY o tym pamiętali. Ale WAM chyba chyba chodzi bardziej o przydział kolejnej kasy na promocję Polski a WY w ramach tego kupicie sobie nowe garnitury przed wyjazdem do Brukseli. Proszę skreslić mój głos na LiD w stosunku do ostatnich wyborów. Pa, pa

ani ładu ani składu w Twojej wypowiedzi. Współczuję. Chyba byłeś na jakiejś innej debacie. Kwaczesz strasznie

olaf,mózg ci się odkleił ??

Jacy kandydaci,taka frekwencja.Kolesie prą do kasy i każdy to dobrze wie,więc ich "programów" nie ma sensu sluchać,a już gadać z nimi to jak do obrazu.

Nie zgadzam sie. Frekwencja była taka jakie jest zainteresowanie ludzi w ważne dla nich sprawy. Najlepiej jest ponarzekać na wszystko i wszystkich nie czytając ani programów ani nie chodząc na wybory. Jurku, Ty nie przesz do kasy? No tak, za nieróbstwo pewnie jeszcze nie płacą. W tym pewnie cały Twój problem. Natomiast jeżeli jesteś pracownikiem, to znaczy, że tak samo jak wszyscy inni ludzie w normalnym świecie przesz do kasy. Droga wolna, zawsze możesz zastartować do wyborów z własnym programem i zostać posłem. Chętnie sie przejdę na Twoją debatę. Uważam , że debata w MDK-u była dobra i powinno być takich debat jak najwięcej. Niestety na frekwencję z całą pewnością miały wpływ zarówno słaba reklama tej debaty, jak i może miejsce. Za to prowadzący p. Bacza był świetny, zachował obiektywizm, wykazał się pomysłowością i humorem jeżeli chodzi np o rękawice. Debata była merytoryczna i bardzo mi sie podobała pomimo słabszej frekwencji.

Zgadzam sie z Renia. Jak najwiecej debat. Szkoda ze nikt w Cieszynie nie wpadl na taki swietny pomysl.

Kolejny dowód na to , że w Skoczowie mają wiecej fantazji i wyobraźni niż cieszyńskie zakute łby

Jak łatwo jest wmówić w naszym kraju wielu osobom każdą bzdurę. Ostatnio na tapecie jest
powtarzanie w kółko bzdury o tym jaki to wstyd za granicą być Polakiem z powodu premiera Kaczyńskiego i rządu. Ludzie stuknijcie się wreszcie w głowę. Zdecydowana większość Anglików, Francuzów, Hiszpanów czy Włochów interesuje się naszym krajem tyle ile papierkiem leżącym na ulicy obok kosza. Wydaje wam się, że nadal jesteśmy pępkiem świata i cały świat z zapartym tchem śledzi to co dzieje się na naszym krajowym podwórku. Nic bardziej błędnego. O Polsce mówi się tylko wtedy, gdy potrafimy się przeciwstawić szkodliwym dla nas zamierzeniom UE. Polityka uległości wobec Niemiec czy Rosji lansowana przez Tuska i Bartoszewskiego, nie mówiąc już o LiD - powoduje jedynie, że nas Polakow traktuje się jak III lub IV kategorię Europejczyków. To uległość polityków PO, UW i LiD doprowadziła do odrodzenia się rewanżystów w Niemczech, to oni doprowadzili do uzależnienia naszego kraju od surowców energetycznych z Rosji, do tego stopnia, że jeśli dojdzie do budowy gazociągu na dnie Bałtyku, to odetnie nam to
możliwość budowy gazociągu z Norwegii. Bartoszewski i Geremek kłaniali się Niemcom w pas - może to nawyk z młodych lat a oni ponad naszymi głowami robili interesy z Rosją- jak zwykle. Dopiero postawa rządu PiS wymusiła na UE zmianę stosunku do Rosji i podejście do interesów Polski jako do interesów całej Unii. Na? Zachodzie Polska to "Solidarność", Jan Paweł II i Wałęsa, ale nie jako polityk tylko symbol obalenia komunizmu. Nie dajcie się ogłupiać Tuskowi bzdurami o wstydzie za Polskę poza granicami kraju. To właśnie rząd PiS-u przywrócił nam należne miejsce wśród narodów Europy. Teraz z podniesioną głową walczymy o swoje, a nie na klęczkach podpisujemy wszystko to co wymyślą w Brukseli. Jeżdżę za granicę i dopiero teraz jestem dumny i doceniany jako Polak a nie niewolnik Rosji czy Niemiec.

Tekst KLAMCY jest "rewelacyjnie" pisowski i przy tym strasznie głupi ,bo prawidlowosci historycznych nie bieże pod uwagę ! Podskakiwać i protestować można wtedy jak sie jest naprawdę mocarzem , a jak nie to trzeba dobra DYPLOMACJA dochodzic do swego a nie pomachiwaniem szabelki! Nieprawdą tez jest ze zagranica o Polsce sie mówi wtedy tylko jak weto stawiamy ,bo mowi sie teraz często w regionalnym wymiarze i ot choćby przy okazji wyróżnienia dla Olbrychta ktory nas z dobrej strony reklamuje.
Wizja że nas obcy wykupi ,zdominuje jest po prostu głupia ,bo Polsce to nie grozi ,grozi jej zato brak zdolności do integracji , tak INTEGRACJI !!
Mocny integracji sie nie boi ,bo sam bedzie mogl duzo
inicjowac, tylko do tego trzeba byc przygotowanym ,wyuczonym i kompetentnym a to samo sie nie stanie!!!
Dlatego niektorym dyskutantom troche EDUKACJI by sie do tej dyskusji przydało !!!

Tekst KLAMCY jest "rewelacyjnie" pisowski i przy tym strasznie głupi ,bo prawidlowosci historycznych nie bieże pod uwagę ! Podskakiwać i protestować można wtedy jak sie jest naprawdę mocarzem , a jak nie to trzeba dobrą DYPLOMACJĄ dochodzic do swego a nie pomachiwaniem szabelki! Nieprawdą tez jest ze zagranica o Polsce sie mówi wtedy tylko jak weto stawiamy ,bo mowi sie teraz często w regionalnym wymiarze i ot choćby przy okazji wyróżnienia dla Olbrychta ktory nas z dobrej strony reklamuje.
Wizja że nas obcy wykupi ,zdominuje jest po prostu głupia ,bo Polsce to nie grozi ,grozi jej zato brak zdolności do integracji , tak INTEGRACJI !!
Mocny integracji sie nie boi ,bo sam bedzie mogl duzo
inicjowac, tylko do tego trzeba byc przygotowanym ,wyuczonym i kompetentnym a to samo sie nie stanie!!!
Dlatego niektorym dyskutantom troche EDUKACJI by sie do tej dyskusji przydało !!!

"Z głupim człowiekiem nie warto gadać, więc zamknąć gębę i proszę siadać" (I. Witkiewicz) On też był moherowy? (:)

Reniu,czytam programy,chadzam na wybory,dobrze pracuję i dobrze zarabiam. Więc Twoje tezy są z gruntu fałszywe. Ale wiem,gdzie się tego bidulko nauczyłaś. Z takim cechami powinnaś koniecznie zostac premierem. Tacy jak ty właśnie biora udział w "debatach",czyli marnych teatrzykach dla gawędziarzy, W nich odtwórcy głównych ról graja wschodnich mędrców,a publika wierzy,że oni chcą zbawić naród,a nie siebie osobiście. Dziś w Żywcu gra Lepper,polecam Ci ten spektakl.

Tak to jest jak sie ma kompleksy. Współczuję. Jak masz z czymś problem to używaj sensownych argumentów a nie pyszcz zza monitorka swojej ciepłej posadki. Bo póki co to widzę , że jesteś zapartym anarchistą.

jak to się stało,że Pan Kopeć wysyła do mnie maila w ramach swojej kampanii? Nie udostępniłam temu Panu adresu mojej poczty ?

Skoro Pan Kopeć był w stanie wleżć na wszystkie latarnie w Cieszynie to co to za sztuka dla niego włamać się do maila?

Wiem i nie wiem.
Ja też mam Wirtualną Polskę i to oni, a nie Kopeć przysyłają ci maile. Tak że śpij spokojnie nikt ci sie do niczego nie włamał, a jak otworzyłeś tego maila to znaczy że chciałeś wiedzieć co w nim jest - twoja wola.

czy maila od Pana Kopcia dostali rownież mieszkańcy np.Gdańska?

Czy w cieszyńskim potraficie tylko małpować "warszawkę"? Nie stać Was na jakąś orginalność! Bywało kiejsik, że OSOBY spotykały się z "narodem" w Domu Narodowym. Co teraz zatem Komu w tym przeszkadza? Wstydzą się, czy co? Przecież, podobno, nie mają nic do ukrycia. Serca czyste, tylko układ krwionośny z odrobiną choleterolu ale to przecież dopuszczalne. A może jednak się boją?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama