, czwartek 25 kwietnia 2024
Wróci kawiarnia przemytnikówDodaj do Facebook

Wróci kawiarnia przemytników

ER
Czesi chcą odbudować kawiarnię Avion, która do II wojny światowej stała tuż przy granicznym moście Przyjaźni łączącym Cieszyn i Czeski Cieszyn.
Lokal powstał, gdy Cieszyn był jednym miastem, a po podziale w 1920 roku znalazł się po czeskiej stronie. Półokrągły budynek stał tuż nad Olzą i był ulubionym miejscem spotkań cieszyniaków oraz... przemytników, którzy żyli z przygranicznego handlu. Zburzyli go hitlerowcy wysadzając w czasie wojny pobliski most.

Teraz kawiarnia ma zostać odbudowana i na powrót służyć cieszyniakom z obu brzegów Olzy. Budynek powstanie na terenie należącym do Czeskiego Cieszyna, a postawi go prywatna firma Equus. — Będzie to miejsce z charakterem. Mam nadzieję, że stworzymy nową atrakcję turystyczną, na której zyskają i Czesi i Polacy — zapowiada Jan Halama, przedstawiciel inwestora. — W kawiarni Avion będzie można pić kawę podziwiając piękny widok na Olzę i Wzgórze Zamkowe z Wieżą Piastowską oraz romańską Rotundą po polskiej stronie. Pierwszych gości chcielibyśmy podjąć w Sylwestra 2010 roku.

Być może obok kawiarni będzie przebiegała historyczna linia tramwajowa. — Radni z Czeskiego Cieszyna na razie myślą o jej uruchomieniu — zastrzega Dorota Havlíková, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie. Tramwaje jeździły w Cieszynie przez 10 lat do 1921 roku. Trasa o długości1800 metrów wiodła przez dzisiejsze oba Cieszyny.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

1. Jeśli chodzi o samą kawiarnię Avion, to powstała ona już po podziale miasta.

2. Rozebrali ją co prawda hitlerowcy (jako majątek pożydowski), ale most wysadziło we wrześniu 1939 r. wycofujące się z Zaolzia wojsko polskie.

3. Nie tylko Czesi starają się o przywrócenie Cieszynowi Kawiarni. ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama