, czwartek 20 czerwca 2024
Woda pochłonęła mieszkańca Wisły
Strażacy od godz. 5.00 wypompowują wodę z piwnic Przedszkola nr 13 w Cieszynie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Woda pochłonęła mieszkańca Wisły

WO
Woda pochłonęła mieszkańca Wisły

Gdy w 1997 roku Olza wylała, poziom wody sięgał 4 m. Teraz rzeka ma 3 m. Stan alarmowy na Olzie wynosi 2,30 m. fot. Wojciech Trzcionka


Woda pochłonęła mieszkańca Wisły

W ewakuacji mieszkańców Bładnic pomagało kilka zastępów strażaków. fot. Jan Bacza

Sytuacja w regionie z godziny na godzinę pogarsza się. Wojewoda śląski ogłosił w południe alarm przeciwpowodziowy w powiecie cieszyńskim. Wisła i Olza przekroczyły stany alarmowe. Wylały potoki Bładnice w Bładnicach i Bobrówka w Cieszynie.
Padający od 48 godzin deszcz zrobił swoje. Poziom wód w rzekach i potokach na Śląsku Cieszyńskim stale wzbiera. Olzie w Cieszynie brakuje niecałego metra do wylania, Wisła w Skoczowie przekroczyła stan alarmowy o kilkanaście centymetrów. Są zalane pola, drogi, domy.

Jest niestety ofiara powodzi w Beskidach. W Wiśle-Głębcach do wezbranego potoku wpadł 40-letni mężczyzna i utonął.

W Cieszynie wylała Bobrówka podtapiając dwa pola i domy przy ul. Ustrońskiej. Mieszkańcy nie chcieli się ewakuować. Woda zalała też mostek przy ul. Brodzińskiego oraz Przedszkole nr 16. — Nie zaszła potrzeba ewakuacji. Dzieci normalnie się bawią, gdyż woda lejąca się z ul. Bielskiej zalała tylko piwnice — mówi wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski.

Wylała również Bładnica w Bładnicach koło Skoczowa zalewając cztery posesje. — Na ewakuację zgodziły się dwie rodziny — mówi Katarzyna Raszka-Sodzawiczny, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

W Godziszowie w gminie Goleszów gimbus wiozący 14 dzieci i dwie nauczycielki wjechał do rozlewiska na drodze i wylądował w rowie. — Zdarzenie mogło skończyć się nieciekawie, ale całe szczęście nikomu nic się nie stało — dodaje rzeczniczka starostwa.

Policja zamknęła kilka odcinków dróg, ponieważ zostały podtopione. Są to trasy: Drogomyśl-Pruchna, Istebna-Zaolzie, Kończyce Małe-Pruchna, Ochaby-Dębowiec oraz w Hażlachu: ulica Główna; w Cieszynie: ulice Mleczna i Brodzińskiego, a w Zebrzydowicach trasa w kierunku Pielgrzymowic.

— Na razie głównie mamy mnóstwo pompowań piwnic, ale istnieje realne zagrożenie powodziowe — mówią strażacy z centrum zarządzania kryzysowego.

— Trzeba mieć nadzieję, że sytuacja się uspokoi. Prognozy, która otrzymaliśmy rano są optymistyczne. Jednak na wszelki wypadek gromadzimy i na bieżąco wydajemy worki z piaskiem, a Zakład Budynków Miejskich jest gotowy na przyjęcie ludzi z ewakuowanych domów — mówi wiceburmistrz Cieszyna.

Gazetacodzienna.pl będzie na bieżąco śledziła rozwój sytuacji na Śląsku Cieszyńskim. Jeżeli masz zdjęcia z powodzi, albo ważne informacje do przekazania - przesyłaj je nam na maila redakcja@gazetacodzienna.pl.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mnie tez piwnice zalalo. A myslalem, ze w sobote sobie grila zrobie...

tragedia... A Erwin znow swoje ;/

Ale mamy ładne lato.

Na ox.pl pisze, że ten człowiek co zginął, był chory na epilepsję i wpadł do potoku podczas ataku.

Mowi sie: jest napisane, siroto.

nie panikować,do kościoła i po powodzi.

mysle, ze to nie przez "powódź' ten mezczyzna utonął...

Pisze się: sieroto a nie siroto. Też nie macie się już czego czepiać...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama