, sobota 22 czerwca 2024
Wiślańska syrenka wzbudza emocje
Syrenka z Wisły powstała w 1958 roku, w Beskidach pojawiła się jako nagroda w akcji cała "Polska buduje swoją stolicę". fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Wiślańska syrenka wzbudza emocje

MARCIN MOŃKA
Syrenka w Wiśle zdaniem wielu osób jest jedną z ikon miasta. Od lat jednak trwają dyskusje, czy jej obecność rzeczywiście dodaje splendoru miastu.
Niektórzy z nich idą jeszcze dalej, twierdząc, że rachityczna konstrukcja z metalowych płaskowników, pokryta szarą farbą raczej straszy niż budzi jakiekolwiek zainteresowanie turystów. Nawet tych z Warszawy, którzy swoje syrenki mają na co dzień, i jej wizerunek powinien wywoływać miłe skojarzenia.

- Słyszałem jednak, że nawet w Warszawie odchodzi się od tej symboliki. W Wiśle wiele się dzieje, jednak syrenka w centrum nadal tkwi. Nie rozumiem tego przywiązania. Zresztą nie tylko ja. Często rozmawiam z ludźmi, których obecność tej dziwnej konstrukcji po prostu irytuje. Wszystko dookoła pięknieje, a syrenka dalej pozostaje na swoim miejscu. Może już czas najwyższy aby odejść od tej symboliki – zastanawia się Wiesław Radwański, mieszkaniec Wisły.

Nie byłoby syrenki w Wiśle, gdyby nie jej starsze i o wiele bardziej znane "siostry" z Warszawy. Trzy warszawskie syrenki w trzech różnych punktach miasta są pewną atrakcją turystyczną, nie zawsze ich obecność potrafią zaakceptować mieszkańcy, np. oryginalną postać z warszawskiej starówki regularnie niszczyli wandale, więc trafiła do muzeum, a w tej chwili w centrum miasta stoi jej wierna kopia. Związek wiślańskiej syrenki z Warszawą są jednak bliskie. Bowiem syrenka z Wisły ma kilkudziesięcioletnią historię, powstała w 1958 roku, w Beskidach pojawiła się jako nagroda w akcji cała "Polska buduje swoją stolicę". Wykuto ją w ustrońskiej kuźni. W minionych latach podejmowano już próby jej usunięcia, m.in. w latach 80. chciano ją zastąpić pomnikiem juhasa.

Warszawskie syrenki, mimo chuligańskich ekscesów, mają się jednak całkiem dobrze, od czasu do czasu otrzymują nawet towarzystwo, tak jak choćby ta nad Wisłą, której towarzystwa dotrzymują wieloryb i wielbłąd. Papierowe zwierzęta nie zostały tam jednak na stałe, są jedynie czasową instalacją studentów Akademii Sztuk Pięknych.

A syrenka w Wiśle? Wystawiona na działanie promieni słonecznych od czasu do czasu może szukać schronienia w cieniu rosnącego obok drzewa. Drzewostan stale jednak się rozrasta i syrenka pomału zaczyna ginąć w szerokich konarach. Część mieszkańców uważa zresztą syrenkę za relikt komunistycznej przeszłości, podobnie jak i kilka innych pamiątek wpisanych w pejzaż miasta (jak chociażby nazwy ulic). 

Syrenka w Wiśle jednak pozostanie na swoim miejscu. – Myślę, że wpisała się na tyle w historię i pejzaż naszego miasta, że powinna u nas pozostać. Na pewno jednak wymaga gruntownego remontu, i wiele wskazuje na to, że już niedługo otrzyma nowy blask – przyznaje Andrzej Molin, burmistrz Wisły.

Syrenka rzeczywiście jest jednym z symboli miasta, jest zresztą najstarszym pomnikiem w całym mieście.

Może zastanowić się nad pomysłem na nowe, inne jej życie? Syrenki w Warszawie od czasu do czasu otrzymują nowe "tożsamość" – raz w roku miesięcznik "Machina" ogłasza konkurs na twarz dla syrenki. Czytelnicy wybierają więc, która z postaci z życia publicznego mogłaby użyczyć swojego wizerunku zabytkowi. W tym roku zwyciężyła w plebiscycie Krystyna Janda, w poprzednich latach twarzą syrenki zostały Monika Olejnik i Edyta Górniak. Być może taki pomysł ożywiłby także i wiślański postument?
Komentarze: (26)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jaki symbol miasta ? Zapytajcie rodowitych mieszkańców Wisły czy wiedzą gdzie jest w Wiśle "symbol miasta syrenka" -95% odpowie że nie wie.Kto to wymyślil ?Jaki symbol?

"relikt komunistycznej przeszłości podobnie jak i inne pamiątki wpisane w pejzaż miasta (jak chociażby nazwy ulic)". 1 Maja funcjonuje w wielu miastach i nie symbolizuje wyłącznie komunistycznej przeszłości. Pozostałe: Kolejowa? Prusa? Stalmacha? Wodna? Olimpijska? Konopnickiej? Willowa? Górnośląska? Wyzwolenia?
W upalne dni proszę nie przebywać zbyt długo na słońcu. Szkodzi.

zostawić Syrenkę w spokoju

"Syrenka w Wiśle zdaniem wielu osób jest jedną z ikon miasta. " ------------> jakich wielu?! co to za bzdury?

jak Strumień czy Skoczów...?

a gdzie podziała się syrenka na kacu?

Szczęśliwy to kraj gdzie ludzi jeszcze fascynują zastępcze tematy. Autor wziął chyba wzór od naszego ukochanego gajowego, który wymyślił sobie pierwszy problem nowej prezydentury - usunięcie krzyża spod Belwederu. Przy czy robi to w taki zręcznie polityczny sposób, by sprawa ta jeszcze bardziej podzieliła Polaków. Pewnie chce podgrzewać takie podziały, aż do wyborów samorządowych. A miało być jak w haśle wyborczym "zgoda buduje". Znów nas politycy wykiwali.

2j23 chyba nie jesteś rodowitym mieszkańcem ,ja wychowałam się przy syrence i teraz kiedy odwiedzam Wiśłę to zawsze odwiedzam moją syrenke nie byłam tam dawno.nie wierzę że prawdziwi wiślanie nie wiedzą dlaczego syrena stanęła na placu koło szkoły

Żyję w Wisle przeszło pół wieku i pierwszy raz się dowiedziałam, że konstrukcja Syrenki irytuje. No może tych co nie mają innych problemów. Zgadzam się, że trudno ją uznać za dzieło sztuki.
2/ O pomniku juhasa także pierwszy raz słyszę. Najprawdopodobniej autor nie zna gwary uzywanej w Wisle i pisze głupoty.
3/ Syrenka reliktem komunistycznej przeszłości!!! Szkoda komentarza.
4/ Które nazwy ulic są także reliktem?
Autor tych rewelacji musi się jeszcze duzo uczyć, nie tylko historii ale także zwykłej rzetelności w przekazywaniu informacji.

sezon ogórkowy rozpoczęty:P

autor tekstu chyba nie za bardzo zna klimaty wiślańskie i nie zrobił nic, by je poznać; pewno jeden pan Radwański zgłosił temat i na jego wypowiedzi budowany jest cały tekst. 1 maja to data wyzwolenia Wisły spod okupacji niemieckiej- ale komu chciałoby się to sprawdzać Panie redaktorze...

No to chyba najsłabszy art. jaki widziałem na GC

... SYRENKA NA GAZIE ??????? (jakoś zniknęła z naszego forum) => Сиренко вернуться !!

Ale chyba trzeba by rozciągnąć to żelastwo traktorem

Wisła = konserwa, przeterminowana, ale że taka wojownicza...?

ale ten dziwoląg...? konsek baby, miecz i ogon rybi?

Jeżeli Syrenka jest reliktem komunistycznej przeszłości, to należałoby ją jak najszybciej zlustrować, a następnie poddać dekomunizacji.I powiedzmy sobie szczerze, jest to największy problem, z jakim będzie musiała uporać się Wisła w najbliższym czasie.

Jak widać sezon ogórkowy mamy w pełni i dobrze-w czasie kanikuły tak powinno być.Natomiast ja, chciałbym podsunąć panom redaktorom pomysł wskrzeszenia tematu groźnego zwierza z rodziny kotów, który onegdaj biegał po cieszyńskim powiecie siejąc popłoch i grozę.

Co za idioci, albo raczej mega trolle. Siedzą i wszędzie wpisują swoje pieprzenie o sezonach. Oooooooooo "sezon ogórkowy" oooooooo jak mendy. Tylko jakoś spamiętac nie mogę co ciekawego i wartego uwagi opisuje się poza tym "waszym" sezonem. Sezon ogórkowy zaczyna się wtedy kiedy trolle wyłażą i wszędzie komentują. Jakby to cokolwiek wnosiło do tematu artykułu. Idźta przekopać kompostownik kmioty.

syrenke wrzucic do rzeki wisly i sama poplynie do warszawy...

Wiślony, wyrzućcie ten złom a tam postawcie se dmuchaną Piywszom Dame, Komoruską Kaszalote i będziecie szczęśliwi !!!

sam jesteś kaszalot,ciaproku jeden!!!

Wiślony kochają komunę 2010-07-21 00:15:53
Wiślony, wyrzućcie ten złom a tam postawcie se dmuchaną Piywszom Dame, Komoruską Kaszalote i będziecie szczęśliwi !!!

Tak jak wcześniej PO ubliżało. Teraz kolej na Was POmuchy !!!

i dobrze

Ta syrenka jest lepsza od zupełnie debilnego i brzydkiego "Wiślaczka" - ciekawe KTO takie brzydactwo wymyślił!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama