, poniedziałek 17 czerwca 2024
Wioska przyjazna dzieciom
W „Sindbadzie” przebywa obecnie 12 dzieci. Ze względu na dobro podopiecznych ośrodka, nie publikujemy ich wizerunku. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Wioska przyjazna dzieciom

DG
Dom rodzinny czasowego pobytu dla dzieci „Sindbad” w Ustroniu jest jedną z placówek Stowarzyszenia Wioski Dziecięce SOS w Polsce. Organizacja pomaga opuszczonym i osieroconym dzieciom, dając szansę stworzenia nowej rodziny i prawdziwego domu.
W Polsce funkcjonują cztery SOS Wioski Dziecięce - w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie, w których mieszka ponad 250 dzieci. Oprócz Wiosek SOS Stowarzyszenie prowadzi także Dom Młodzieży SOS w Lublinie oraz Wspólnotę Mieszkaniową SOS dla młodzieży w Kraśniku, w których mieszka ponad 50 młodych ludzi. Pod opieką organizacji znajdują się też rodzinne domy czasowego pobytu dla dzieci „Puchatek” i „Sindbad” w Biłgoraju oraz Ustroniu.

Zgodnie z główną zasadą Wiosek Dziecięcych SOS, pierwszeństwo przyjęcia mają liczne rodzeństwa, których rodzice umarli lub zostali pozbawieni praw rodzicielskich, a dzieci skierowano do placówek opiekuńczych. Nowy dom daje im możliwość wraz z rodzicami zastępczymi stworzyć nową, bezpieczną rodzinę. Wioska to kompleks jednorodzinnych domków, w których mieszkają odrębne rodziny – mama lub rodzice zastępczy i 6-8 dzieci. Podopieczni chodzą do miejscowej szkoły publicznej i żyją w takim samym środowisku jak dzieci z normalnych rodzin.

Dom rodzinny czasowego pobytu dla dzieci „Sindbad” w Ustroniu powstał w 2005 roku. Placówkę można również określić jako pogotowie opiekuńcze, w którym przebywa obecnie 12 dzieci. Pomysłodawcą nazwy ośrodka był pierwszy dyrektor Rafał Klepacz: — Nazwaliśmy naszą placówkę „Sindbad”, gdyż nasi podopieczni są jakby w podróży, w rejsie życia, w którym jednym portem jest dom rodzinny, a drugim ich docelowe miejsce na ziemi, może rodzina biologiczna, może rodzina adopcyjna, zastępcza lub inna forma opieki. My, niczym bajkowy Sindbad, będziemy pomagali małemu człowiekowi pokonać tę podróż bezboleśnie i bezpiecznie.

Do „Sindbada” trafiają osierocone i opuszczone dzieci, głównie z powiatu cieszyńskiego, pochodzące często z rodzin patologicznych. W czasie pobytu w placówce dzieci w rodzinnej atmosferze czekają na możliwość powrotu do rodziny biologicznej lub na inne docelowe miejsce zamieszkania.

— Naszym głównym celem jest zapewnienie dzieciom poczucia stabilizacji i rodzinnego ciepła. W naszej placówce dzieci, jak w domu, pomagają w przygotowaniu posiłków, sprzątają. Wspólnie spędzamy wolny czas. Duży nacisk kładziemy na diagnozowanie problemów dziecka, nadrabianie zaległości i zaniedbań wyniesionych z domu rodzinnego — mówi dyrektor ośrodka Elżbieta Grabowska.

22 czerwca dom „Sindbad” obchodził będzie 5. urodziny. Z tej okazji o godz. 9.00 w Starostwie Powiatowym w Cieszynie organizowana będzie konferencja „Młody człowiek w drodze do usamodzielnienia”. Urodzinowa impreza połączona z wieloma atrakcjami rozpocznie się o godz. 15.00 w ogrodzie domu.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

głęboki ukłon i serdeczne gratulacje!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama