, niedziela 23 czerwca 2024
Wielkie misterium, to jeszcze nie show
Głównymi aktorami wcielającymi się w biblijne postaci jest młodzież z grupy teatralnej ze Zbytkowa. fot. Parafia św. Barbary 



Dodaj do Facebook

Wielkie misterium, to jeszcze nie show

Gazeta.pl, ER/Gazetacodzienna.pl
Wielkie misterium, to jeszcze nie show

Misteria plenerowe w Strumieniu odbywają się już po raz czwarty. fot. Parafia św. Barbary

W Niedzielę Palmową na Rynku w Strumieniu odbyła się inscenizacja wydarzeń biblijnych. Około dwustu aktorów - amatorów, statystów i rzesze wiernych: dorosłych i dzieci - odtwarzało sceny powitania Jezusa w Jerozolimie. Była to kolejna odsłona trzyczęściowego, plenerowego misterium pasyjnego rozpoczętego Drogą Krzyżową w minioną niedzielę.
Wikariusz strumieńskiej parafii pw. św. Barbary ks. Paweł Hubczak, główny pomysłodawca widowiska, podkreśla, że po raz pierwszy w tym roku w inscenizacji brali udział jeźdźcy na koniach, a Jezusa wiózł na grzbiecie parafialny osiołek Pawełek. — W rolę Jezusa wcielił się Mateusz Lapczyk z grupy teatralnej ze Zbytkowa, który robi to już od czterech lat. To dla niego duże wyzwanie — dodaje kapłan.

PISALIŚMY: Pan Jezus przyjechał volkswagenem…

Wśród przedstawianych scen była m.in. uczta w Betanii u Marty, Marii i Łazarza, tańce żydowskie w wykonaniu dzieci i młodzieży. W specjalnym wozie przejechał także Piłat z żoną. W roli namiestnika rzymskiego wystąpił Stanisław Mendrek, na co dzień prezes parafialnego oddziału Akacji Katolickiej. — W dziele Zmartwychwstania nie ma większych lub mniejszych ról. Wszyscy swoje role wypełnili. Symbolicznym umyciem rąk powiedziałem, że to nie moja sprawa. Ale jest to sprawa każdego człowieka — dodaje.

W przygotowaniu misterium podzielonego na trzy części - Droga Krzyżowa, Niedziela Palmowa i Zmartwychwstanie - pomagają członkowie Bractwa św. Barbary, przeważnie emerytowani górnicy.

Misteria plenerowe w Strumieniu odbywają się już po raz czwarty. Głównymi aktorami wcielającymi się w biblijne postaci jest młodzież z grupy teatralnej ze Zbytkowa. W tym roku poszczególnym scenom pasyjnym towarzyszy po raz pierwszy specjalnie skomponowana i nagrana muzyka. Ks. Hubczak podkreśla, że misterium nie jest kolorowym festynem czy show dla zabawy. — W dzisiejszych czasach potrzeba ewangelii obrazu — uważa duchowny.

Ostatnią cześć misterium zaplanowano po uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej, 3 kwietnia.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

mam nadzieję, że w przyszłości do obsady przynajmniej niektórych ról zaprosi się Semitów - w ramach rzecz jasna szeroko propagowanej ostatnio ekumenii, co urozmaici widowisko w Strumieniu

Gdyby obsadzić w niektórych rolach prawdziwych Semitów to obawiam się , że w narodzie obudziłaby się z dawna drzemiąca tęsknota za " Gonieniem Żyda". Lecz myślę, że do takiego rozpasania moralnego Władze nasze nie chcą dopuścić. Wystarczy ile kłopotów z Judoszem ma Skoczów.

"Słuszną linię ma nasza władza"

a po co to "jeszcze" w tytule ? przekaz narzuca się taki, że "misterium wprawdzie wielkie, ale do show mu jeszcze brakuje..."

Jak to nie jest show to co to jest?

Wiosło

Tak jak napisano w artykule "ewangelia obrazu":) Czyli jest to zasadnicza różnica...

Dla postronnego obserwatora chyba jednak show. Ewangelia obrazu to tylko zastępcze określenie mające na celu wprowadzenie wiernego w błąd że uczestniczy w czymś misternym,wyjątkowym. Rzeczywiście jednak to tylko nudny i monotonny spektakl. Ale to już moja subiektywna ocena.

A boga nie ma i nie było ale jest chrześcijańska cenzura co to do tygodnia wytnie.....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama