, piątek 21 czerwca 2024
Więcej niż segregacja śmieci
Stowarzyszenie Serfenta zorgnizowało m.in. chodnikowy rezerwat przyrody. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Więcej niż segregacja śmieci

MM
Czy zwierzęta mają takie same prawa jak ludzie? Jak daleką drogę musi pokonać żywność zanim dotrze do nas? Co to znaczy nasz ślad ekologiczny? Odpowiedzi na takie pytania poszukiwała młodzież uczestnicząca w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie Serfenta.

Serfenta powstała w 2006 roku i od początku zajmuje się edukacją ekologiczną. Przed dwoma laty jej członkowie poznali się z Instytutem EuroSchola z Czech, który specjalizuje się w edukacji nieformalnej. Szybko pojawił się pomysł, aby obie organizacje stworzyły coś wspólnie. Efektem tego spotkania były warsztaty ekologiczne, które od kilku miesięcy odbywały się w Cieszynie, Czeskim Cieszynie oraz Trzyńcu. W sumie wzięło w nich udział 10 klas z gimnazjów oraz liceów. - Chcieliśmy, aby nasze zajęcia były lekkie, radosne i integracyjne. Postanowiliśmy uświadomić młodych ludzi, że ekologia nie kończy się na segregacji śmieci – mówi Anna Falkiewicz z Serfenty.

Realizowany projekt nosił nazwę „Połącz się z naturą”. - Chcieliśmy zachęcić młodzież do edukacji obywatelskiej, zainteresować ją zrównoważonym rozwojem. Wszystko oparliśmy na kilku filarach, rozmawiając o pokoju czy prawach człowieka – dodaje Falkiewicz.

Na pierwszych warsztatach organizatorzy przygotowali ankietę na temat emocjonalnego stosunku do ekologii i jej głównej idei głoszącej, że wszystko jest ze sobą powiązane i wszystko jest zarazem przyrodą. - Na początku uczniom trudno było się z nią zgodzić. Już po warsztatach okazało się, że świadomość mocno wzrosła, u młodych ludzi pojawiło się poczucie więzi z naturą – przyznaje przedstawicielka Serfenty.

Stowarzyszenie zorganizowało w sumie cztery warsztaty tematyczne. Pierwszy z nich - „Sieć”- obrazował ideę, że wszystko jest ze sobą powiązane. Jako przykład posłużyła zwykła koszulka, a dokładniej cały ciąg zdarzeń, do których musi dojść, by ubranie powstało. Podczas spotkania „Szybko, dużo, tanio?” uczestnicy rozmawiali o produkcji, od żywności poprzez sprzęty, a także o tym jakich dokonują wyborów jako konsumenci. Warsztaty „Czy wiesz co jesz?” poświęcono m.in. rolnictwu ekologicznemu, żywności zmodyfikowanej genetycznie. - Potężna dyskusja rozgorzała w chwili, gdy rozmawialiśmy o prawach zwierząt. Zadaliśmy pytanie, czy mają takie same prawa jak ludzie – opowiada organizatorka. Cykl spotkań podsumowano na warsztatach zatytułowanych „Do dzieła!”. Młodzi ludzie zmierzyli jak duży ślad ekologiczny zostawiają po sobie na ziemi. - Po zrobieniu swojego śladu nasi uczestnicy deklarowali, że będę na noc wyłączać ładowarkę do telefonu czy komputer – opisuje Falkiewicz. Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Choć warsztaty zakończyły się niedawno, Serfenta zamierza kontynuować współpracę z Czechami i realizować kolejne pomysły na rzecz zrównoważonego rozwoju. Będzie m.in. umieszczać na swojej stronie informacje o sklepach ze zdrową żywnością czy używaną odzieżą.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Projekt dofinansowano ze środków UE"

Jestem ogromnie rad z istnienia w Cieszyie organizacji ekologicznej "Serfenta", która działa w duchu głębokiej ekologii, rozumiejąc, że kluczem do wzbogacenia świadomości ekologicznej osób jest edukacja oraz konkretne działania dla natury, od której tak naprawdę nie jesteśmy oddzieleni...

Stowarzyszenie Serfenta dofinansowane przez Urząd Miejski w Cieszynie.

Nie. Mają większe

a ty masz prawo pisać takie bzdury...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama