, środa 26 czerwca 2024
W piątek rozpoczyna się spis powszechny
Plakat promujący Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. fot. spis.gov.pl 



Dodaj do Facebook

W piątek rozpoczyna się spis powszechny

INTERIA.PL
W piątek w Polsce rusza spis powszechny. Oprócz bezpośrednich wywiadów przeprowadzanych w domach i mieszkaniach Polaków przez rachmistrzów, po raz pierwszy spis prowadzony będzie także przez internet. Potrwa do 30 czerwca.
W czwartek w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego odbyła się konferencja inaugurująca Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011.

Ma on być podzielony na kilka etapów. Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa tzw. samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy. W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie.

Kilka "wrażliwych pytań"

Jak powiedział na konferencji pełniący obowiązki prezesa GUS Janusz Witkowski, w zdecydowanej większości pytania nie będą dla Polaków ani trudne, ani wrażliwe. - Liczymy na to, że odpowiedzi będą prawdziwe. Na ich podstawie będziemy budować obraz informacyjny naszego społeczeństwa - zaznaczył. Wśród "wrażliwych" pytań, na które Polacy nie będą musieli odpowiadać, wymienił te dotyczące: związków nieformalnych, planowanych dzieci czy niepełnosprawności.

Dodał, że udział w spisie jest obowiązkowy. - Reguluje to ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zachęcamy, żeby wszyscy wzięli w nim udział - powiedział.

Jedno z pytań będzie dotyczyło narodowości Polaków. Jak wyjaśnił Witkowski, celem GUS jest badanie struktury ludności.

Przynależność narodowa i etniczna

- Jedną z cech, która opisuje nasze społeczeństwo, jest przynależność narodowa lub etniczna, także regionalna. Mamy grupy regionalne, które są także wymienione w ustawie o narodowościach. Jeśli ktoś czuje przynależność do innego narodu czy innej grupy etnicznej, to będzie mógł to wyrazić. Deklaracja jest dobrowolna i każdy będzie mógł zadeklarować swoją tożsamość narodową czy etniczną, zgodnie ze swoim przekonaniem - zaznaczył. Można będzie także zadeklarować poczucie przynależności do więcej niż jednego narodu bądź grupy etnicznej.

W tegorocznym spisie dane będą pozyskiwane na cztery sposoby - poprzez rejestry administracyjne, internet, wywiady telefoniczne oraz tradycyjne wywiady, przeprowadzone w domach mieszkańców przez rachmistrzów. Będą oni wyposażeni w elektroniczne terminale, za pomocą których będą wypełniali formularze. Dzięki zastosowaniu tych technologii GUS podczas spisu prawie zrezygnuje z papieru.

4 sposoby pozyskiwania danych

GUS podczas spisu będzie stosował także technologię GIS (Geographic Information System), aby dbać o kompletność spisu. Dzięki niej zarówno dyspozytorzy w województwach, jak i rachmistrzowie w gminach będą dysponowali cyfrowymi mapami, które będą dostępne na komputerach, jak i na ekranach terminali. Będą to zdjęcia satelitarne bądź lotnicze z naniesionymi na nie adresami. Dzięki temu rachmistrz będzie wiedział, które budynki jeszcze musi odwiedzić. Dane w momencie wprowadzania ich do terminalu będą szyfrowane i przesyłane radiowo do centralnej bazy danych.

Do tej bazy danych będą trafiały także formularze wypełnione w internecie. Informację o tym, że ktoś taki formularz wysłał za pomocą sieci, będzie otrzymywał, także za pomocą terminalu, rachmistrz. W takiej sytuacji już do nas nie zapuka ani nie zadzwoni.

Pierwszym krokiem jest identyfikacja

Aby skorzystać ze spisu przez internet, trzeba będzie wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl Następnie trzeba wybrać zakładkę formularz elektroniczny. Pierwszym krokiem jest identyfikacja - podajemy PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP-u, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Dzięki temu otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie. Dzięki nim będziemy mogli zalogować się do systemu i wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła, będzie musiał skontaktować się z call center, pod numerem 0 800 800 800.

Badanie pełne ma składać się z 16 pytań

Spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z 16 pytań. 20 proc. Polaków zostało wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardziej obszernych. Ta wersja zawiera średnio 60 pytań - w tym 16 ze spisu pełnego.

W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny, charakterystykę mieszkań i budynków.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie ma!!! są Kaszubi, Łemkowie i inne egzotyczne nacje. By znaleźć śląską trzeba klinkąć inne i potem wybrać z wszystkich możliwych narodowości świata z 'murzyńską' łącznie i tam gdzieś na ś znajdzie się śląska. CZY TO DYWESJA - CELOWE SCHOWANIE BY W WYNIKACH PODAĆ ŻE W PRZEDZIALE WIEKOWYM KORZYSTAJACYM BIEGLE Z INTERNETU NIE MA ŚLĄZAKÓW?????

A czy ktoś z was zastanowił się po co zbiera się te dane np: Narodowość ,Nazwisko panieńskie matki , stan majątkowy ,wyznanie itp ? to zastanówcie się ;)

Wymeldowalam sie. W urzedzie miasta maja moj zagraniczny adres.

Za cztery miliony złotych to sobie możesz w Finlandii spisać renifery św. Mikołaja...

Warto uzmysłowić sobie kilka spraw przy okazji. Po pierwsze - spis kosztuje podatnika 500 MILIONÓW ZŁOTYCH podczas gdy w Finlandii potrafiono zrobić spis za 4 MILIONY ZŁOTYCH. Po drugie - wiele informacji o które pytają nas w spisie jest zapisanych w innych instytucjach ale niejednolity system informatyczny administracji utrudnia wymianę danych między instytucjami. Po trzecie - cokolwiek GUS dowie się z badań - i tak widać wszystko gołymi oczami - bieda, rozwarstwienie społeczne, brak perspektyw, bezrobocie itd.. Po czwarte - ale nawet gdybyśmy się dowiedzieli tych rzeczy ze spisu powszechnego po raz pierwszy - rząd i tak nie zareaguje. Rząd woli liberalizować ustawę antynarkotykową albo kupować pierwszoklasistom laptopy za miliard. Warto abyście wszyscy uzmysłowili sobie te cztery punkty.

akurat, już w to uwierzę :)

możesz skorzystać z internetu, wtedy Rachmistrz do Ciebie nie będzie musiał iść, będzie taniej:-)

jak się nie wymeldowałaś no to mieszkasz nadal w Cieszynie. Później napiszesz gdzie mieszkasz obecnie.

spiszcie ile kobiet mieszka u SZczurka?raz byla zona raz obecna kobieta innym razem mlody chlopak potem znowu byla zona ta z ktora ma rozwod to chore,ale fakt.Zapytajcie ludzi z jego ulicy.

.

A można pogonic rachmistrza ? Niegdzi enie znalazłem czy spis jest opbowiazkowy.

500 mln złotych będzie kosztował spis. Okazuje się że cała armia urzedników, nipy, pesele, systemy informatyczne i Bóg wie co jeszcze, to zamało i trzeba w teren puszczać kolenych rachmistrzów żeby jeszcze dokładniej wszystko policzyli i zbadali. Po co to wszystko. Chyba ktoś z nas robi durnia!

do mieszkańców Śląska: nie traktujcie komunistycznych patologii czy nawet błędów III RP wobec tej ziemi jako dziedzicznej winy Polski i Polaków. Ta wina ma zawsze konkretnego sprawcę, a sprawcy ci krzywdzili także inne części Polski. Tylko utrzymanie jedności tego regionu z resztą Polski, naturalnie przy poszanowaniu jego specyfiki, pozwoli na sensowny rozwój, na pełne wykorzystanie jego potencjału. Rozniecanie sztucznych podziałów nie przyniesie nic dobrego, nikomu. Odwet za realne lub domniemane krzywdy stanie się źródłem kolejnej krzywdy – choćby Polaków z innych części Polski, także tych Polsce zabranych, którzy przybyli na Śląsk i są już “stąd”.

jakszy szło to bym podał taką: cieszyńską narodowość, ale jak nie to: polska. Zdravim.

narodowość Śląsko-Cieszyńska

Jestem Polakiem i jednocześnie Ślązakiem, dlatego popieram autonomię Śląska, na wzór tej z lat 1922-1939. Wtedy nikomu ona nie przeszkadzała. Dlaczego dzisiaj przeszkadza, nie rozumiem...

Jak najbardziej w polskim spisie można podawać: Narodowość ŚLĄSKA. To moje prawo i obowiązek wobec Śląskiej Ojczyzny.

Bynajmniej nie śląska. Jeśli już to Księstwo Cieszyńskie. Śląsk jak i cała Polska ma nasz region głęboko gdzieś. Za granicą Czesi wpisują narodowość "Śląska" lub "Morawsko-Śląska". Mieszkający tam zaolziacy wpisują narodowość "Polską". Po tej stronie Polacy wpisują "Śląska".

ale mozesz podac co chcesz i jak tu sie dziwic narodowcom i Kaczynskiemu ze mowi o zagrozeniu dla polskiej narodowosci , wlasnosci i panstwowosci ...???
Ja tez jestem Ślązakiem w rozumieniu etnicznym ale POLAKIEM , cala gębą Polakiem i to ma znaczenie . Szkoda ze nie mieszkasz na wschodzie to byc zrozumial co znaczy byc Polakiem !!!

Jest tu jakis ankieter? Weszlam na www spisu, wpisalam imie, nazwisko, pesel, miejsce urodzenia, nazwisko panienskie matki, email, haslo i te ich zaszyfrowane i haslo. I wychodzi blad, nie ma mnie w systemie. Czy to dlatego, ze sie wymeldowalam w urzedzie miasta cieszyna i podalam zagraniczne zameldowanie? Czyli sie nie licze? Tak z ciekawosci pytam, bo nie wiem, jak caly ten system dziala.

narodowosc-SLASKA.......

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama