, sobota 25 maja 2024
W lasach zaśmierdzi rybą
W Beskidach zostanie wyłożonych ponad 200 tys. dawek szczepionki. fot. WO Dodaj do Facebook

W lasach zaśmierdzi rybą

ER
W najbliższych dniach w beskidzkich lasach pojawią się brunatne kostki o zapachu zepsutej ryby. To nie przeterminowane filety, a szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów.
Między 26 września a 4 października w całym województwie prowadzona będzie akcja wyrzucania z samolotów szczepionki dla lisów. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów AN-2 startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. W sumie w lasach pojawi się ponad 200 tys. dawek szczepionki.

Preparat zatopiony jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już takiej kostki.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku: wiosną i w jesienią. Dzięki temu zaobserwowano poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt. W ubiegłym roku na cały Śląsku był tylko jeden taki przypadek.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama