, czwartek 25 kwietnia 2024
Uliczka tylko dla kobiet
Uliczka Cieszyńskich Kobiet powstanie na Wzgórzu Zamkowym. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Uliczka tylko dla kobiet

DG
Słynne Cieszynianki będą miały swoją uliczkę. Szlak Cieszyńskich Kobiet to nowy projekt Stowarzyszenia Klubu Kobiet Kreatywnych, który zostanie dofinansowany przez miasto.
— Projekt składa się z kilku części. Uliczka upamiętni jedenaście kobiet, których biogramy znajdą się w książce „Cieszyński Szlak Kobiet”, opracowanej przez członkinię stowarzyszenia Władysławę Magierę. Podczas święta „Skarby z cieszyńskiej trówły” 19 września otworzymy uliczkę Cieszyńskich Kobiet na Wzgórzu Zamkowym, która będzie prowadzić od wyjścia z Oranżerii w kierunku dziedzińca zamku — mówi Roma Rojowska, szefowa Klubu Kobiet Kreatywnych.

Wśród wyróżnionych kobiet znajdą się m.in. projektantka mody Nina Górniak, członkini rady narodowej Księstwa Cieszyńskiego Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Stefania Michejda, żona burmistrza Jana Michejdy oraz Janina Marcinkowa, założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.

Idea spodobała się burmistrzowi Cieszyna, który zdecydował się przekazać na ten cel 1500 zł. — Myślę że to bardzo sympatyczny pomysł — przekonuje Bogdan Ficek.

Członkinie stowarzyszenia zastanawiają się, w jaki sposób zaprezentować kobiety przy uliczce im poświęconej. — Młodzi plastycy mają świetne pomysły, które skonsultujemy z konserwatorem zabytków. Projekty muszą się też zgadzać z oznakowaniem graficznym całego Wzgórza Zamkowego — dodaje Roma Rojowska.

Szlak Cieszyńskich Kobiet w przyszłości ma trafić do przewodników i stać się atrakcją turystyczną.
Komentarze: (28)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szlachetny !

A może klub kobiet kreatywnych razem ze szlakiem ,w katakumby wawelskie by się udał. Będą o tym pisać wszystkie przewodniki!

A kiedyś to była tylko wata dla kobiet.

Chyba jesteśmy krajem powszechnej szczęśliwości,skoro zajmują nas takie bzdety i pierdoły.

Czasem mam wrażenie, że im coś bzdurniejszego, tym chętniej jest dofinansowywane. Ciekaw jestem kto i za ile opracowywał tą koncepcję... Bo że coś jest za darmo, to nawet fiskus nie wierzy ;P

ale na pierdoły są pieniądze. może ficek dofinansował z własnej kieszeni?

bardzo cenna inicjatywa, to wielka pasja i poświęcenie pani Wł.Magiery,która przywraca zasłużonym kobietom Ziemi Cieszyńskiej drugie życie - warto przy imieniu i nazwisku /tabliczce/ umieścić barwny wizerunek, podobiznę osoby, świetnie zrobiłby to Józef Golec, Cieszyniak z Sopotu ale skoro są już chętni plastyce, to świetnie

Tak, tak to bardzo cenna inicjatywa To pisałem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam burmistrz sto lat!

Coś takiego jakk KKK jest Cieszynowi bardzo potrzebne. Kreatywne rozwinięcie idei Kół Gospodyń Wiejskich w warunkach miasta i w unowocześnionej formie ; )

Ale jesteście marudy,aż wstyd!

Przeciesz cieszynianki są pięknymi dziewczynami!!!

Nazywa się Karwińska. A Panie prezentują się w okolicach stacji paliw.

A ja chcę parytetów!!! Moja propozycja to aleja 11 facetów, też na Górze Zamkowej. Od dziedzińca na platformę widokową!! Jak baby mają swoją ulicę, to chłopy też muszą mieć. Przecież jest równouprawnienie i musi być parytet!

popieram głosując obiema ręcami

Klubu Kobiet Kreatywnych. Moja gwiazda Pani G. z zamku sztuki.

Na początku uliczki będzie stała Baba Wiedżma i jak wejść będzie chciał chłop to będzie obcinała jaja. Głupoty nie brakuje. Ale jaja!!!!!!

ok boczniaku, zatem zajmij się tym centralnie a ja ci pomogę...

Nazywa się Karwińska. A tamtejsze kreatywne Panie prezentują się w okolicach stacji paliw.

Proponuję w okolicy Kauflandu nazwać jedną z ulic " Cieszyńskich lumpów ".

czy kobieta jest człowiekiem??? NIE- jest stworzeniem Bożym powstałym z człowieka dla przyjemności człowieka....

dobrych historii nigdy za wiele

Uwielbiam marynowane boczniaki.

to wygląda jak .... zaproszenie na paradę równości

Do exe i boczniaka: Uliczka Cieszyńskich kobiet dostała dofinansowanie 5 tys. z Urzędu Marszałkowskiego, KKK daje 8,5 tys. z własnych środków, a Pan Burmistrz dołożył 1,5 tys. Ulic w Cieszynie jest 238 jeśli dobrze pamiętam, z czego 35 jest poświęconych lokalnym postaciom - tylko mężczyznom (łącznie ze św. Sarkanderem i Trzema Braćmi). Zapraszam wszystkich do współpracy (w KKK nie ma etatów, wszyscy pracują społecznie i z prywatnych śwodków płacą czynsz). Będzie miło jeśli powiększy się grono ideowców i społeczników. Czekamy na odzew Was drodzy internauci, jeśteści przecież tak silnie zaangażowani w sprawy miasta. Pozdrawia Was Kobieta z Cieszyna

A może by się tak zabrać za jakąś konkretną prace? Nie wstyd tak pasożytować?!

Czego Pani uczy?

Fakt - tradycja koła gospodyń wiejskich... Jakby podział na kobiety i mężczyzn był istotniejszy dla wszystkich ludzi niż podział na mądrych i głupich... Jakby kobiety potrzebowały w "dyscyplinie" kreatywności innego (łagodniejszego?) kryterium, jak w pływaniu... Same głupie baby przyczyniają się do nierównego traktowania, tworząc właśnie takie ... koła gospodyń. A nie można stworzyć - skoro już muszą - klubu kreatywnych cieszynioków i zawziąć się, żeby były tam głównie baby (powszechnie wiadomo, że bardziej kreatywne - w końcu gdzie diabeł nie może...)?

W ramach poprawności politycznej należałoby dołożyć jeszcze przed legendarnym jubileuszem (np. cudownym zbiegiem losu odnalezione) trzy siostry do trzech braci, którzy rzekomo spotkali się pod pewną studnią 1200 lat temu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama