, sobota 25 maja 2024
Trówła otwarta, święto trwa
Symboliczne otwarcie trówły. Wieko podnoszą burmistrz Cz. Cieszyna Vit Slovacek (z lewej) i wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski. Za skrzynią stoi Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. fot. ER Dodaj do Facebook

Trówła otwarta, święto trwa

ER
W piątek wieczorem po raz siódmy w amfiteatrze na cieszyńskiej Górze Zamkowej rozpoczęło się trzydniowe święto regionu - Skarby z cieszyńskiej trówły.
Po symbolicznym otwarciu trówły, czyli skrzyni na wiano wychodzącej za mąż młoduchy, zagrała charyzmatyczna kapela Psio Crew, a następnie wszyscy uczestnicy zabawy mogli za darmo kosztować regionalnych potraw w namiocie kulinarnym przygotowanym przez restaurację Targowa.

Piątek był jednak dopiero pierwszym dniem zabawy na Górze Zamkowej, która będzie tętniła życiem również w sobotę i niedzielę. — Tą imprezą chcemy promować naszą kulturę, historię, kuchnię, twórców ludowych, artystów — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, który organizuje Skarby z cieszyńskiej trówły.

W sobotę i w niedzielę w amfiteatrze pod Wieżą Piastowską rozłożą swoje kramy rękodzielnicy ze Śląska Cieszyńskiego. W trakcie dwudniowego jarmarku poznamy smaki kuchni beskidzkiej, zobaczymy przy pracy przedstawicieli tradycyjnych profesji, takich jak kowalstwo, złotnictwo, hafciarstwo i koronczarstwo, usłyszymy muzykę ludową w wykonaniu kapel z Zaolzia. Ponadto w niedzielę o godz. 11.00 w Klubokawiarni Presso na Zamku odbędzie się dyskusja o tym, jak zmienią się przygraniczne Cieszyny po wejściu w życie układu z Schengen. Udział zapowiedzieli politycy, władze samorządowe, mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz dziennikarze.

Imprezę zamknie w niedzielę występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.

Szczegółowy program imprezy, która odbywa się pod patronatem prasowym Gazetycodziennej.pl dostępny jest w internecie na stronie www.zamekcieszyn.pl.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Hmm... sądząc po poprzednich edycjach imprezy, pani E.G. będzie promowała siebie i restaurację Targowa...

Noch einmal... tylko siebie!

Prawdziwa Zołza z ciebie! Zostaniesz dyrektorem, albo zalozysz sobie knajpe, to ty sie bedziesz lansowac. Daj ludziom robic to co najlepiej potrafia... A potrafia.

No to jak "gazetacodzienna" nie chce (?) to musimy radzić sobie sami. Oto garstka informacji o zmianach na granicach. W niedzielę może być z tej "dyskusji" przedwyborczy festiwal. A nie ma to jak dobra zwykła informacja, bezinteresownie. Sorki, przecież nie ma nic bezinteresownie, podobno. NO to powiedzmy sobie... bez tego szpanu i pompy. ------------------
13.07.1984r. Niemcy oraz Francja zawarły umowę w sprawie ułatwiania obywatelom obu państw przekraczania wspólnej granicy. Umowa ta dotyczyła kontroli na drogowych przejściach granicznych. Ponieważ umową zainteresowały się kraje Beneluksu to zawarto nową umowę w 1985 roku w miejscowości Schengen, tzw. porozumienie o stopniowym znoszeniu kontroli na wspólnych granicach (tzw. Schengen I) między krajami Unii Gospodarczej Beneluksu, Francją i RFN. Umowa ta została zawarta poza wspólnotowym porządkiem prawnym. Od 1986 r. wprowadzono kontrolę wzrokową na granicy dokonywaną w stosunku do pojazdów przekraczających ją ze zmniejszoną prędkością. Od 26.03.1995r. całkowicie zniesiono kontrolę na granicach. W 1995 r. Hiszpania i Portugalia stały się pełnoprawnymi członkami Grupy „z Schengen”. Natomiast: Włochy, Grecja, Austria, Dania, Szwecja, Norwegia i Islandia uzyskały status obserwatorów. Dnia 24.08.2007r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w głosowaniu (401-ZA, 29-PRZECIW, 8-WSTRZYMAŁ SIĘ) przyjął ustawę dotyczącą Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) i Systemu Informacji Wizowej (VIS). Ustawa dostosowuje polski system prawny do układu z Schengen. Podajmy zatem, mając oczywiście na uwadze najbliższe wybory, że: PRZECIW głosowało 20 Posłów z LPR, 1 Poseł z Samoobrony, 2 Posłów tzw. niezależnych oraz 6 z tzw. prawicy „Jurkowej” a WSTRZYMAŁO się 8 Posłów z LPR. Myślę, że każdy z Tu obecnych we własnym zakresie dojdzie do nazwisk właściwych Posłów i zgodnie z własnym sumieniem (???) ICH „doceni”. Tekst ustawy, jeszcze nie ogłoszony oficjalnie, jest dostępny na stronie: http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/ustawy/1934_u.htm
28 października 2007 roku „wchodzimy” do układu z Schengen. Co to oznacza? Na granicy z Niemcami, Czechami, Litwą i Słowacją nikt Nas nie zatrzyma. Możemy nie zauważyć granicy a jedyną pamiątką z jej przekroczenia może być… mandat za zbyt szybką jazdę. Data wejścia do Schengen wynika z synchronizacja systemów informatycznych które może nastąpić tylko w momentach zmiany czasu. 28.10.2007r. w Polsce zmienia się czas. Następną datą jest 29.03.2008r. tj. dzień w którym powyższe dotyczyć będzie lotnisk. Będzie to także związane z nowym rozkładem lotów. Powyższe oznacza min. ułatwienia w ruchu turystycznym, skrócenie czasu na odprawy na lotniskach oraz brak przymusowych przystanków na granicach. Warto dodać, że rzecz nie dotyczy jeszcze min. Szwajcarii, Lichtensteinu oraz Watykanu. Również Bułgarii, Cypru i Rumuni.

Ale o co ci czleku chodzi...

Inga, sorry, ale właśnie nie potrafią. "Skarby z trówły" to nie jest lans dyrektorki ani knajpy. Mylisz pojęcia.

A może byście się zajęli poważnymi tematami. Rada Ministrów (Rozporządzenie z 6 czerwca 2007 roku) ustaliła stawki dla odpadów komunalnych, pobierane przez składowiska. Od 1 stycznia 2008 roku wzrost 5- krotny. Bawcie się i płaćcie!!!

Zołza ma rację

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama