, piątek 27 stycznia 2023
Skoczów: Żagan na poziomie Malika
Burmistrz Skoczowa Janina Żagan. fot. ER Dodaj do Facebook

Skoczów: Żagan na poziomie Malika

ER
Skoczów: Żagan na poziomie Malika

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Bacza. fot. ER


Skoczów: Żagan na poziomie Malika

Sprawa podwyżki dla burmistrz Skoczowa przyciągnęła na sesję Rady Miejskiej wielu dziennikarzy. fot. ER

Radni Skoczowa przyznali swojej burmistrz prawie 2 tys. zł podwyżki. Janina Żagan będzie teraz zarabiać prawie 10 tys. zł — niewiele mniej od poprzednika Jerzego Malika, który w poprzedniej kadencji był powszechnie krytykowany za najwyższe uposażenie w powiecie.
— Jest to trochę kontrowersyjne — przyznał przed czwartkową sesją przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Bacza. — Nie zabiegałam o tę podwyżkę. To radni o nią zawnioskowali. Nie wiem, jak mieszkańcy ją odbiorą — mówi ła Gazeciecodziennej.pl Janina Żagan. Pomysł podniesienia wypłaty burmistrz Janinie Żagan (uchwałę skierowali pod obrady radni Halina Romanowska oraz Bogusław Moczała) spowodował ożywioną dyskusję na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Niektórzy rajcy drwili z uzasadnienia do uchwały, które podpisali skarbnik Jerzy Ciałoń, sekretarz Ewelina Domagała i zastępca burmistrz Piotr Rucki. Najbliżsi współpracownicy Żagan, która miastem rządzi dopiero od siedmiu miesięcy, napisali, że „zasadnym wydaje się uznanie ogromnego wkładu pracy burmistrza mającego na celu rozwój gminy". Ich zdaniem podwyżka szefowej jak najbardziej się należy, gdyż stworzyła biuro pierwszego kontaktu dla petentów i wydział ds. pozyskiwania środków unijnych, wprowadziła ulgi podatkowe czym zachęca przedsiębiorców do inwestowania w Skoczowie, uruchomiła miejską galeryjkę oraz „jest otwarta na potrzeby mieszkańców" spotykając się z nimi po pracy. — Poprzedni burmistrz miał ponad 10 tys. zł. Ja dostaję 8 tys. zł, a teraz będę otrzymywała ponad 9 tys. zł. Część z podwyżki przeznaczę od nowego roku szkolnego na stypendium dla uzdolnionego ale potrzebującego ucznia — zapewniała Janina Żagan. Radny Stanisław Kaczmarczyk komentował: — Nie byłoby lepiej powołać gminny fundusz stypendialny?

Nie była to jedyna podwyżka w skoczowskim samorządzie w ostatnim czasie. Wcześniej radni podnieśli swoje diety z 400 na 600 zł. — Zrobiliśmy tak biorąc wzór z innych gmin — tłumaczy Władysław Orawski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No pieknie. Czyli po staremu...

Przeciez ta Pani nie robi nic nadzwyczajnego. Po prostu wykonuje swoja prace. Niby wiec dlaczego ma zarabiac wiecej? To co jej wspolpracownicy napisali w uzasadnieniu to kpina - przeciez po to ja wybralismy, zeby robila to co robi. A 8 tys. to nie jest malo. Czy za 10 tys. zl bedzie lepszym burmistrzem?

Też mi coś! W innych miastach i gminach radni pdwyższają uposażenie Burmistrza i nikt nie robi z tego żadnego szumu. Znowu o Skoczowie musi być głóśno. Po co ta burza wokół tego? Jak zazdroszczą, to było startować w wyborach- przecież każdy może. A potem rządź bezbłędnie i odejmij sobie 4 lata z życia bo pracując wśród takich radych jak np. pan S.... to istny koszmar.

za samo przychodzenie do pracy jeszcze nikomu na swiecie nie placą, niech sie wykaze, wowczas mozna dac kase

co do podwyżki to nie mam zdania. Jeśli na nią zasługuje i wiele robi dla gminy to dlaczego nie? Ale żeby taki TYTUŁ ARTYKUŁU! MALIKOWI daleko, oj daleko do pani Żagan.

Przeciez w TYTULE chodzi o porowananie poziomu wyplat, a nie ludzi, matołku...

Najbardziyj mie śmyszy, ze to radni o podwyżke zabiegajom... podteskt tego je taki, że aby se radni podniyśli wypłate, muszom jom najpieyrw podniyść burmistrzowi... i o to tu chodzi. Sprawdzcie wiela se radni podwyższyli i bydziecie wszystko wiedziecie.
Jednym słowym DUPOKRACJA

Ale za to jaka ładna jest pani burmiszcz, i jaka mondra, bedzie lepiej, teraz czekamy na nowe drogi, chodniki i mieszkania socjalne (a może już są) ha ha. A co do tych środków z unii - przecie Oskar nie wziął ani 1 eurosa a miał dyche, jaśka też może mieć (ona mówi że będą eurosy przynajmniej) ha ha .

Burmistrz za dychę to nie lipa to duma nas wszystkich

Jak kiery mo pojynci o pisaniu wniosków do Uni to wiy
- pani burmistrz sama to se może, ale nagwizdać
- procedury kapeczke trwajom i piyrwsze efekty widać dopiyro najwcześnij po roku czy dwóch
- nad takim projektym pracuje kilka osób a i tyleż go późnij realizuje...
- działania władzy oprócz (i za to chwała) pomysłu, i wydania poleceń ograniczają się do podpisywanio papiórków oraz chwolynim to sie na prawo - wiela to pan burmistrz, wójt itd pinindzy załatwił...

to siądź na takim stanowisku głupi jasiu i rządź jak żeś taki mądry. Ocenimy wtedy ile są warte twoje podpisy, ale nie na forum lecz w realnej rzeczywistości

Największe zdziwienie wśród Radnych wzbudził fakt, iż uchwała a szczególnie uzasadnienie do niej nie miała czytelnego autora aż do momentu dyskusji na sesji, kiedy to trzech radnych A.Kisiała, H.Romańska i B.Moczała przyznali, iż to oni byli inicjatorami a nie urzędnicy jak wynikało z materiałów. Sama Pani Burmistrz oświadczyła iż było to dla niej zaskoczenie. Jednak dyskusja nad uzasadnieniem podwyżki w której czytamy min.: - podjęcie działań mających na celu stworzenie przyjaznego dla mieszkańców urzędu, -stworzenie wydziału ds. pozyskiwania funduszy europejskich, -Uruchomienie galeryjki miejskiej „Art. Adres”, -otwartości na potrzeby mieszkańców m.in. poprzez organizowanie czwartkowych spotkań z mieszkańcami w godzinach wolnych od pracy, - podjęcie i realizacja działań w celu rozszerzenia bazy lokali socjalnych, -powołanie pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, -znaczącym obniżeniu kosztów poprzez częściową rezygnację z ochrony fizycznej i wprowadzenie monitoringu, -uczestnictwo we wszystkich posiedzeniach komisji Rady Miejskiej, oraz -aktywnym reprezentowaniu Gminy na zewnątrz poprzez udział we wszelkiego rodzaju uroczystościach, często w godzinach wolnych od pracy, została niespodziewanie przerwana na wniosek formalny jednej z radnych, a następnie uchwałę poddano pod głosowanie i w stosunku 16 głosów „za” uchwała została podjęta.
Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa
Andrzej Bacza

Ciekawe dlaczego przewodniczący uciął kwestię imiennego głosowania, które nie przeszło podczas debaty nad podwyżką diet radnych co miało miejsce kilka miesięcy temu. Jakie było uzasadnienie tej podwyżki po kilku miesiącach "pracy"? To są dopiero kpiny!

Ale czad, co do podwyżki to brawo. Po to się idzie na taki stołek żeby zarobić. A jak to zrobiła że dostała podwyżke to już nie wasza sprawa. Ważne że dostała i to świadczy o skuteczności. Ja nie umię wydembić podwyżki od 8 lat od szefa, więc jestem mało skuteczny. I chyba się zwolnie. (mam 1150 na ręke) a robie po 50 godz. na tydzień.

Nie dość sama podwyżka, to jeszcze jej wysokość jest bulwersująca. Cieszy mnie fakt, że powstał wydział ds. pozyskiwania funduszy europejskich, że uruchomiono galeryjkę miejskiej „Art. Adres”, że powołano pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych itd. Wszystkie przeprowadzone w ostatnim czasie zmiany z pewnością posłużą wszystkim mieszkańcom naszej gminy, ale nie dajmy się zwariować, bo coś w gminie powstało. Istnieje Strategia Rozwoju Gminy Skoczów, w której zapisane są kierunki działań. Między innymi pisze tak: "Gmina Skoczów zapewni mieszkańcom godne warunki życia, pracy i wypoczynku.." Burmistrz jest kluczową postacią przy realizacji strategii, która jest procesem ciągłym, ponieważ należy to do jego zadań. Usprawnienie pracy Urzędu jest efektem wypełniania powyższej misji. Ślubowanie sprawowania urzędu "pro publico bono" wydaje się być oczywiste po co burmistrza mamy, jednak podwyżka jaką zaserwowali Radni sugeruje zupełnie co innego.
I jeszcze kwestia stypendium... Rada Gminy mogła podjąć uchwałę o stypendium w wysokości przydzielonej podwyżki dla Burmistrza. Więcej korzyści i mniej hałasu. A i pewnie podatek niższy...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama