, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Rolnicy cieszą się ze zbiorów
Karol Kisza, Renata Heczko i Beata Kisza zwożą słomę z pola w Cisownicy. fot. WO Dodaj do Facebook

Rolnicy cieszą się ze zbiorów

GZC/WO
Żniwa idą pełną parą. Zdaniem specjalistów, plony zapowiadają się przyzwoicie i być może przekroczą 40 kwintali z hektara.
Zanim jednak rolnicy rozpoczęli koszenie zbóż, z pól zebrano rzepak. W Rolniczym Kombinacie Spółdzielczym w Goleszowie nie narzekają na tegoroczne plony. — Osiągnęliśmy 35 kwintali z hektara. To przyzwoity wynik — mówi Jerzy Szarzec, kierownik produkcji goleszowskiego RKS. Plony na podobnym poziomie zanotowała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Płomień w Ogrodzonej, która dodatkowo prowadziła skup rzepaku dla potrzeb bielskich Zakładów Tłuszczowych Bielmar. — Łącznie skupiliśmy ponad tysiąc ton. Część rolników była zadowolona, ale tegoroczny rzepak sypał bardzo różnie i część osób nie wywiązała się z kontraktacji. Z rozmów z rolnikami wynika, że plony wahały się od 2,4 do nawet 4 ton z hektara — tłumaczy Marian Matejczuk, prezes RSP Promień.

Obecnie trwają już zniwa. Do zebrania mają w Ogrodzonej ponad 100 hektarów pszenicy. — Do tej pory skosiliśmy około 20 hektarów, więc trudno jeszcze precyzyjnie wyrokować o tegorocznych plonach. Mimo to myślę, że zapowiadają się one nie najgorzej i powinniśmy osiągnąć około 5 ton pszenicy ozimej z hektara — mówi Matejczuk. Podobnie szacują w Goleszowie. Tamtejsza spółdzielnia obsiała pszenicą 250 hektarów. — Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, zasadnicze żniwa potrwają u nas dwa tygodnie. Plony zapowiadają się chyba lepiej niż w zeszłym roku i myślę, że będą one oscylować w granicach 5-6 ton z hektara — mówi Szarzec.

Rolnicy indywidualni też są zadowoleni. — Zbiory będą powyżej średniej. Ziarno jest drobniejsze, lekko przesuszone ale zadowalające — przekonuje Karol Kisza z Cisownicy.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama