, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Rok 2010 na Śląsku Cieszyńskim
Majowa powódź była jednym z najważniejszych wydarzeń w 2010 roku w naszym regionie. Fot. Wiesław Radwański 



Dodaj do Facebook

Rok 2010 na Śląsku Cieszyńskim

WOK
Katastrofa smoleńska, powódź, wybory prezydenckie, potem samorządowe - wiele się działo w 2010 roku. O czym jeszcze pisaliśmy w Gazeciecodziennej.pl?
STYCZEŃ

Ludzie protestują, Kubalonka stoi

Zakończył się pierwszy etap przebudowy drogi wojewódzkiej na Kubalonkę. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że nie wiadomo, kiedy na miejscu kolejny raz pojawią się drogowcy.

Luteranie mają nowego biskupa
Ks. Jerzy Samiec z Cieszyna objął w środę 6 stycznia urząd biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

Zima znów zaatakowała, problemy na S1
Najpierw siarczyste mrozy, teraz znów śnieżyce. Tegoroczna zima daje nam w kość.

Cieszyn: Wreszcie koniec korków!
W czwartek został wreszcie przywrócony ruch na ulicy Bielskiej w Cieszynie. Tym samym zniknęły objazdy wprowadzone na czas remontu wiaduktu i skończyły się gigantyczne korki.



LUTY

Goleszów: Podrabiali Coca-Colę!
1,5 tony sproszkowanego półproduktu do wytwarzania podrobionej Coca-Coli znaleźli policjanci w jednej z firm działających w Goleszowie.

Małysz wicemistrzem olimpijskim! (fotoreportaż z Wisły)
Mamy medal olimpijski! Adam Małysz zdobył srebrny medal igrzysk w Vancouver na skoczni K-100. Złoto dla Simona Ammanna ze Szwajcarii, a brąz dla Austriaka Gregora Schlierenzauera.



Trzy lata starań i sukces. 88 milionów złotych dla Cieszyna!

Cieszyn dostanie z Unii Europejskiej gigantyczne pieniądze na budowę kanalizacji - łącznie ponad 88 mln zł, czyli więcej niż wynosi roczny budżet miasta.

Strumień puszcza oko
Gmina Strumień ma swoje logo. Osobom, które w sms-ach puszczają oczko do
znajomych albo wysyłają uśmiech, na pewno się spodoba

Ratunek na najwyższym poziomie

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarto Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Znalazł siedzibę w pawilonie diagnostyczno-zabiegowym. Dla pacjentów przygotowano dziesięć łóżek.

MARZEC

Nie żyje taksówkarz ze Skoczowa

Bronisław Ślęzak, 74-letni taksówkarz ze Skoczowa, który zaginął bez wieści w nocy z 16 na 17 stycznia tego roku, nie żyje. Jego ciało znaleziono na Dolnym Śląsku.

Ze studni wystrzeli źródełko

Jeden z symboli Cieszyna, Studnia Trzech Braci, przejdzie pierwszy od wielu lat generalny remont. Studnia lśniła będzie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Kule świtały w Strumieniu

Rynek w Strumieniu zamienił się w niedzielę wielkie pole bitwy. Miłośnicy militariów zrekonstruowali potyczkę - moment wyparcia hitlerowców przez wojska radzieckie, jaka przed 65 laty rozegrała się w tym miejscu.



Burmistrz Skoczowa ranna w wypadku

Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, miała wczoraj poważny wypadek. Dziś przeszła operację. Ma złamane obie nogi. Jej obowiązki w urzędzie przejął zastępca burmistrza Piotr Rucki.

Makabryczne odkrycie w Cieszynie. Ze stawu wyłowiono zwłoki chłopca

Zwłoki 3-letniego chłopczyka odkryto w stawie hodowlanym w Cieszynie-Gułdowach. Policjanci ustalają tożsamość dziecka oraz okoliczności jego śmierci.

KWIECIEŃ

Prezydent był wśród nas (fotofelieton)

Lech Kaczyński kilkakrotnie w czasie swojej prezydentury gościł na Śląsku Cieszyńskim



Cieszyn uczcił ofiary katastrofy (fotoreportaż)
Władze Cieszyna, powiatu cieszyńskiego, przedstawiciele Polaków z Zaolzia i miłośnicy militariów uczcili dziś pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Rekord na ulicach Cieszyna!

Aż 335 zawodników z Polski, a także z Czech, Ukrainy i Słowacji wystartowało w niedzielę 2. Cieszyńskim Fortuna Biegu. Zawody na 10-kilometrowej trasie prowadzącej ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zdominowali Ukraińcy, zdobywając dwa pierwsze miejsca na podium.

Cała Polska ciągnie do Cieszyna. Dla klimatu i filmów

Wczoraj ruszył 12. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” pod patronatem Gazetycodziennej.pl. Na inauguracji zobaczyliśmy film dość niezwykły, bo nie polski, czeski, ani słowacki - do czego przyzwyczaili nas organizatorzy - a niemiecki.

MAJ


Nowa kładka połączy Cieszyny

Kładka przez Olzę połączy tereny rekreacyjne obu Cieszynów. Z czeskiej strony będzie to Park Sikory, z polskiej – przystań kajakowa i kemping "Olza".

Studenci będą balować!

W dniach 17-19 maja w kampusie Uniwersytetu Śląskiego odbędą się 42. Cieszynalia. W trzydniowej zabawie co rok tłumnie uczestniczą studenci i mieszkańcy miasta.

Powódź na Śląsku Cieszyńskim - godzina po godzinie

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje od niedzieli w powiecie cieszyńskim. - W ciągu najbliższych 24 godzin przewidywane są intensywne opady na terenie całego powiatu cieszyńskiego. W tym czasie spadnie nawet 80 mm wody.



Cieszyn przeżywa drogowy koszmar

Od kilku dni Cieszyn przeżywa drogowy koszmar. Ogromne korki w mieście związane są z zamknięciem wiślanki w Wiślicy, gdzie w środę z powodu podtopienia pękła jezdnia oraz utrudnień na dwupasmówce w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zalana została droga i obowiązują objazdy.

CZERWIEC

Oto Galeria Cieszyn!

Wiemy już jak będzie wyglądała Galeria Cieszyn, która w ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać w miejscu byłego Zampolu przy ul. Michejdy w Cieszynie, gdzie dzisiaj mieszczą się salony meblowe i hurtownie.

Profesor Hadyna "przysiadł: w wiślańskim amfiteatrze

Stanisław Hadyna, założyciel i wieloletni szef Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest od wczoraj patronem przebudowanego amfiteatru w Wiśle. W jednym ze środkowych rzędów pojawił się pomnik profesora.

Pyszna zabawa w Cieszynie (foto i wideo)

W ponad trzydziestostopniowym upale odbywał się w sobotę pierwszy Festiwal Kulinarny „Cieszyńskie smaki”. Skwar nie przeszkodził jednak zgromadzonym uczestniczyć w „pysznej zabawie”, jak określił imprezę Robert Sowa, jeden z zaproszonym gości.



Mastne na 1200-lecie Cieszyna

Kolejne wyjątkowe piwo, po Koźlaku Dubeltowym, wypuści na dniach Bracki Browar Zamkowy z Cieszyna. Premiera Mastnego odbędzie się w trzecim dniu 20. Święta Trzech Braci (niedziela, godz. 14.00), podczas Dnia Otwartego cieszyńskiego browaru.

Wybory prezydenckie: Na Śląsku Cieszyńskim wygrywa Komorowski

W niedzielę w całym kraju odbywały się wybory prezydenckie. W powiecie cieszyńskim uprawnionych do głosowania było ponad 140 tys. mieszkańców, którzy głosować mogli w 120 obwodowych komisjach. Frekwencja na Śląsku Cieszyńskim wyniosła 58,33 proc. (przy 54,85 w kraju), a niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Bronisław Komorowski.

LIPIEC

Filmowe wakacje w Cieszynie

Miłośnicy kina nie będą w tym roku zawiedzeni. Po sukcesie „Kina na Granicy” oraz filmowym festiwalu studenckim „Czas Kina” szykuje się kolejne ważne wydarzenie. 5 lipca startuje w Cieszynie piąta edycja Festiwalu Filmowego „Wakacyjne Kadry”. Wszystkie projekcje są za darmo!

II tura wyborów: Komorowski znów wygrywa, rekord w Wiśle

Na Śląsku Cieszyńskim Bronisław Komorowski wygrał bardzo zdecydowanie, zdobywając 53 tys. 163 głosy poparcia (63,40 proc.) - to wynik bardzo zbliżony do wyniku naszej sondy przedwyborczej. Jarosław Kaczyński uzyskał 30 tys. 684 głosy (36,60 proc.).

Cieszyński PKS pójdzie pod młotek

PKS w Cieszynie może trafić w prywatne ręce. Radni powiatowi odrzucili wniosek o komunalizację spółki, która coraz boleśniej odczuwa skutki rosnącej konkurencji prywatnych przewoźników.



W Cieszynie obowiązuje zakaz wnoszenia broni... na Rynek

Od kilku dni uczestnicy imprez masowych na cieszyńskim Rynku muszą stosować się do nowego regulaminu. A ten powstał na wzór regulacji obowiązujących w innych miastach Polski.

SIERPIEŃ

Tak się bawi Wisła! (fotoreportaż)

Dziesiątki kolorowych kramów, pachnące tradycyjne jadło, miodunka i żywa, góralska muzyka - tak bawi się Wisła podczas trwającego od soboty 47. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.



Tour się udał. Czy powróci?
Za nami największa impreza sportowa ostatnich lat. Po 12 latach do regionu powrócił peleton Tour de Pologne. - Pamiętam imprezę jeszcze z lat 90. Już wtedy była profesjonalna. A dziś jest chyba wzorcowym przedsięwzięciem organizacyjnym - entuzjazmował się jeden z widzów na trasie przejazdu peletonu.

Pikieta w Polifarbie

Kilkadziesiąt osób pikietowało we wtorek przed zakładem Polifarbu w Cieszynie. Pracownicy niezadowoleni z polityki płacowej zakładu pojawili się z gwizdkami i transparentami: ”Ciężka praca godziwa płaca”, ”Więcej na pensje dla wszystkich”. Kością niezgody między pracownikami i zarządem stała się kwota podwyżek, jakie otrzymali pracownicy zakładu.

Święto fantastyki rozpoczęte

Od czwartku Cieszyn po obu stronach Olzy stał się stolicą europejskiej fantastyki. Do miasta przyjechali jej miłośnicy nie tylko z Polski, ale również Czech i Słowacji. Impreza potrwa do niedzieli.

WRZESIEŃ

Mamy milionera! W Cieszynie padła pierwsza "szóstka"
2, 14, 15, 22, 39, 49 - te liczby uczyniły milionerem gracza z Cieszyna, który w sobotę na ul. Filasiewicza kupił trzy zakłady na jedno losowanie w Lotto i prawidłowo skreślił "szóstkę".

Są konie, będą dinozaury?

Na terenie sprzedanego w lipcu Ośrodka Sportów Konnych w Ochabach powstanie Dinopark? Wioska huczy od plotek, a nowy właściciel ośrodka nie chce ujawnić swoich planów.



W Skoczowie robią teatr

W Skoczowie powstanie otwarty Teatr Miejski. Na jego scenie każdy będzie miał szansę zrealizować swoje artystyczne pomysły, uczestniczyć w przygotowaniu i wystawiania spektaklu.

PAŹDZIERNIK

W Dzięgielowie powstał... najdłuższy most w Europie

Najdłuższy pieszy, wiszący most w Europie powstał z pomostów, które wykonała firma z Dzięgielowa. Kolos o długości 374 metrów zawisnął w miejscowości Sattel w Szwajcarii.

Na Równicy powstaje park zdrojowy

Parki zdrojowe to charakterystyczny element niemal wszystkich uzdrowisk. Jednak w Ustroniu, choć przyjeżdżają tutaj tysiące kuracjuszy z Polski i z zagranicy, takiego miejsca nie było.



Sensacja! Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkryto w Kończycach!
Zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego dokonał odkrycia najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Polski. W okolicach Kończyc Wielkich w gminie Hażlach na Śląsku Cieszyńskim!

LISTOPAD

Wyniku plebiscytu 2010: Ficek wciąż najpopularniejszy

Burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek po raz drugi zwyciężył w plebiscycie Gazetycodziennej.pl. na najpopularniejszego samorządowca Śląska Cieszyńskiego. Do niego należała prawie jedna trzecia wszystkich oddanych w plebiscycie głosów.

Do Katowic przez nowe rondo

Drogowy koszmar na ulicy Katowickiej w Cieszynie niebawem się skończy. Właśnie zakończyła się budowa pierwszego z dwóch planowanych rond. Inwestycja kosztowała 5 mln zł, o milion mniej niż zakładał inwestor.

Neurologia po nowemu

Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w otwarto w nowym pawilonie łóżkowym Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Na tym nie koniec inwestycji w szpitalu.

Barbórka z wypadkami (fotoreportaż)

Załoga Mariusz Nowocień/Bartłomiej Jakubowski wygrała 36. Rajd Cieszyńska Barbórka. Zawodnicy wyprzedzili o 13,5 sek. załogę Wojciech Chuchała/Ryszard Ciupka, która wygrała w klasyfikacji ogólnej Puchar Polski. Na najniższym stopniu podium stanęli Jerzy Tomaszczyk wraz z Łukaszem Włochem. Do zwycięzców stracili 33,6 sek.



Wybory samorządowe: W Cieszynie druga tura, druzgocąca wygrana Żagan, w Wiśle odpada Molin, a w Strumieniu 88 proc. dla Grygierek
Reporterzy Gazetycodziennej.pl przez całą noc zbierali informacje o wygranych i przegranych niedzielnych wyborów samorządowych. Nie brakowało niespodzianek i sensacji.

GRUDZIEŃ

II tura wyborów: Cieszyn dla Szczurka, Wisła dla Poloczka

W Wiśle wygrał Jan Poloczek. W Chybiu obecna wójt Elżbieta Dubiańska-Przemyk. Mieczysław Szczurek nowym burmistrzem Cieszyna!

Międzyświeć k. Skoczowa: Karambol na S1 Bielsko-Cieszyn, droga już przejezdna

Jedna osoba nie żyje, 5 zostało rannych - to bilans środowego karambolu na drodze ekspresowej S1 w Międzyświeciu. Droga przez wiele godzin była zablokowana. W wypadku uczestniczyło ponad 60 samochodów.



Wiślanka w Wiślicy znów dwupasmowa, ale nie dla wszystkich

DK81, czyli popularna "Wiślanka", na odcinku między Wiślicą a Skoczowem znów jest dwupasmowa. W środę 8 grudnia drogowcy skończyli remont i przywrócili ruch na nitce prowadzącej w stronę Katowic.

Prezydent Komorowski w Wiśle: Stąd lepiej widać Warszawę! (fotorelacja)

- Czujemy się już troszeczkę tu stela – powiedział na wiślańskim rynku podczas wtorkowego spotkania z mieszkańcami i turystami Bronisław Komorowski. Prezydent podziękował za miłe przyjęcie i poparcie w wyborach prezydenckich. Zwrócił także uwagę na specyfikę Śląska Cieszyńskiego i mądrość górali beskidzkich.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rok był jaki był. 2001 to dopiero będą jaja.

że na Śląsku Cieszyńskim mieliśmy katastrofę smoleńską. A tak nawiasem, nie powinniśmy pisać tego z dużej litery? Myślę, że tak, można by powiedzieć: nazwa własna:-)

Nie podlizuj się. Z PiSu i tak by Cię wyrzucili za niemieckie imię

miele jałowo trociny

Jeszcze nie jestem zupełnie trzeźwy. Może dlatego nie kumam o co Tobie chodzi. Jutro z pewnościa będzie lepiej. Jutro bedziemy szczęśliwsi. Dziś cieszmy się kolorowym zawrotem głowy. Cieszmy się bąbelkami i procentami. To takie przyjemne. Jutro... by mogło być w tej chwili, jutro... gdy w ogóle mogło być...

się uśmiecha i myśli: A dla mnie rok był dobry, udało mi się wiele spraw przeprowadzić pomyślnie.

idź spać

Skończył się najgorszy rok w historii III RP, najgorszy nawet nie dlatego, że w tragicznych okolicznościach straciliśmy tylu wspaniałych ludzi, ale przede wszystkim dlatego, że katastrofa smoleńska uświadomiła nam, że to co mieliśmy za państwo - z jego instytucjami, procedurami, elitami, racją stanu - jest tylko czymś w rodzaju hologramu, złudzeniem.
Cichną niepokorne głosy w mediach. Powoli, ale konsekwentnie. Niedługo nie ostanie się już żaden malkontent. W perspektywie wieloletnich rządów Platformy, może to i lepiej, że przestaną nas irytować głosy marudzących, że jest źle i będzie jeszcze gorzej. Głosy zupełnie niepotrzebne, dodajmy, bo o tym się szybko przekonamy sami, zaglądając do portfeli. Z czasem docenimy błogi spokój dziennikarzy i komentatorów, powtarzających za premierem, że państwo zdało egzamin bo pogrzeby były ładne.

Zapomniano o wszechwładnym trwaniu głupoty, nienawiści, nepotyzmu oraz wszelkich przejawach poniżania obywateli przez władze wszelkich szczebli.

.. no i na wiosce rok minął...

Znowu zapomnieli o biednym Legierskim, a przecież to pierwszy otwarty gej radnym Warszawy i to z Koniakowa.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama