, środa 26 czerwca 2024
Przypomnieli, że Cieszyn też walczył
Sanitariuszki szpitala polowego: Adrianna Kornacka z Cieszyna, Rachela Baczyńska z Jastrzębia i Marta Muranowicz z Wadowic. 



Dodaj do Facebook

Przypomnieli, że Cieszyn też walczył

Tekst i zdjęcia: DARIA GUBA
Przypomnieli, że Cieszyn też walczył

Organizatorem pikniku jest Krzysztof Neścior.


Przypomnieli, że Cieszyn też walczył

Ewa Dobrowolska z 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, jej przodkowie walczyli w II wojnie światowej.


Przypomnieli, że Cieszyn też walczył

Grupa rekonstrukcyjna kawalerii wojskowej.


Przypomnieli, że Cieszyn też walczył

Na pikniku zaprezentowano pojazdy historyczne.

- Tu można się przenieść do historii - powiedziała Ewa Dobrowolska z 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, organizatora Pikniku Militarnego. Już po raz szósty miłośnicy militariów spotkali się przy schronie bojowym w Cieszynie-Boguszowicach.
- Mój pradziadek i jego sześciu synów walczyli w II wojnie. Chcę zachować pamięć o wojnie i tych, którzy oddali życie za wolność. To moja pasja, hobby i odskocznia od codziennych spraw. Jest to też okazja do poznania ciekawych ludzi - przyznała Ewa Dobrowolska, na co dzień uczennica technikum hotelarskiego w Żywcu.

Na imprezę do Cieszyna przyjechało 12 grup rekonstrukcyjnych z całego Śląska. W tym roku uczestnicy zobaczyli m.in. scenki wojenne z udziałem kawalerii i ciężkiego sprzętu. Rannych żołnierzy opatrywały pod schronem sanitariuszki szpitala polowego. Na pikniku nie zabrakło też amatorów wojskowej grochówki.

Uroczystym wydarzeniem był przemarsz pod pomnik Legionistów Śląskich, gdzie złożone zostały kwiaty. - Z Cieszyna i Krakowa w 1914 roku wymaszerowali legioniści do pierwszej kompanii kadrowej. Niewielu Cieszyniaków wie o tym, że to oni doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przemarszem pod pomnik chcieliśmy podkreślić ten fakt historyczny - powiedział Krzysztof Neścior, organizator pikniku, dyrektor muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

Dla tych, którzy nie mogli przyjść pod schron organizatorzy przygotowali w Domu Narodowym projekcję kronik archiwalnych, nakręconych w czasie wojny rejonie Cieszyna.

- W imprezie powinni wziąć udział wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej. Mają okazję zapytać, co oznacza mundur, przekonać się, że Cieszyn również zaznaczył się w walce o wolność. Prezentujemy historię ożywioną, czyli odtwarzamy to co było w obecnych czasach - dodaje Krzysztof Neścior.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

taaaa, cieszyn walczył...., ale po której stronie :D

został wcześniej omówiony i wszyscy się chyba dostatecznie jasno wypowiedzieli. Polecam na przyszłość zmianę nazwy. No, chyba że reklama, sensacyjny temat jest ważniejsza od realiów. Jeżeli to ma dalej funkcjonować jako zabawa, to nie ma sensu dalej tego organizować . A więc proponuje z założenia inny cel tego Waszego "pikniku". Oczywiście nie byłem.Pozdrawiam.

a coz to za mundury ubrali chlopcy-rekonstruktorzy na koniekach? Z ktorej to wojenki? Potop?

V kolumna Reichu w RP...?

Bardzo dobra akcja, szkoda tylko,że pogoda nie dopisała

?

hitlerowscy siepacze z takich maszyn z czarnymi krzyżami strzelali do dzieci i kobiet na polskich wsiach i przysiółkach. 6 milionów Polaków zginęło w okrutny sposób! Po jakiego grzyba, muchomora sromotnika wracacie do tej tragedii..... ?
Idźcie do AUSCHWITZ, może wam sie poprawi ...?

Pożyteczna zabawa pod warunkiem przykładania właściwej miary. Niepodległość jak i Wolność niejedno ma imię. Zdania są przynajmniej podzielone. Natomiast obawiam się co nie odpowiada prawdzie, że niewielu Cieszyniaków wie o tym, że to oni (I-sza Kadrowa) doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości. To nie jest jedyny fakt historyczny którego efektem była Nasza niepodległość. To jest elelement z szeregu faktów z tego okresu. Martwić może to że tak szybko i bez pokory opiniujemy fakty historyczne. Nie mając dość szerokiej wiedzy wybieramy z historii co lepiej nam miłe zdarzenia i układamy sobie "historyjkę". Potem do "dyskusji" włączają się "inni" ogłaszając niedopuszczalną licytację. Kto więcej zabił? Kto słuszniej zabił? Wojna dobra? Wojna zła? Bóg dobry? Wola Pańska? Kończy się często na "świadczącej" o pomysłodawcy selekcji pod hasłem: "Prawdziwy Polak". Podkreślmy, pożyteczna zabawa... pod warunkiem...

kto wydaje zezwolenie na posiadanie takiej broni w domu, Gdzie kupuja ci ludzie amunicję do tej broni. Do tej pory wszystko na jakich papierach sie odbywa, na ŻÓŁTYCH ...? jestem zaniepokojiny takim obrotem sprawy... !

satysfakcji, widząc frustratów z nad Wisły i Olzy, którzy wożą się po polskich drogach autami śmierci oblepionymi czarnymi, faszystowskimi wronami...?

Czołgami w giełdę, czyli jak inwestorzy reagują na wojnę
Kiedy 1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę, inwestorów na giełdzie w USA opanował szał zakupów. Giełda poszybowała w górę o prawie 10 proc. i to zaledwie w ciągu pierwszych siedmiu dni konfliktu. Rekordowy wzrost w wysokości 7,26 proc. odnotowano 5 września i była to reakcja na przystąpienie Anglii i Francji do wojny.

W ciągu następnych kilkudziesięciu lat Stany Zjednoczone były obiektem dużej liczby wydarzeń, zarówno o charakterze zbrojnym, politycznym, jak i gospodarczym.

Zobacz, jak te wydarzenia wpływały na giełdę za oceanem.

od czegoś juz zaczęli ...?

Na Ślasku Cieszyńskim teź źyja weterani Wehrmachtu, taka historia i nic nienarobisz.

... dobrze ze oni nie robia rekonstrukcji historycznych. Jeszcze by sie im przapomniala obrona cieszyna przed ruskimi komunistami i by pogonili te pare konikow... by bylo zamieszanie :D

jako co to ma funkcjonować?? jako apel poległych z mszą polową?? Czy jako festyn z karuzelami ?? Jaki proponujesz "cel"?? Też pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama