, sobota 25 maja 2024
Policjanci z Polski i Czech chcą pracować razem
Polska policja chce lepiej współpracować z kolegami z Czech. fot. ER Dodaj do Facebook

Policjanci z Polski i Czech chcą pracować razem

DZ/ER
Obecnie patrolując ulice w Czeskim Cieszynie, polscy policjanci nie mają prawa interwencji. Ale to może się zmienić.
Przedstawiciele policji, straży miejskiej i granicznej oraz starostw z obu stron Olzy dyskutują na temat przygotowania regionu do praktycznego przyjęcia traktatu z Schengen. Słabą stroną są różnice w przepisach polskich i czeskich. W tej chwili niezgodności utrudniałaby wspólną interwencję funkcjonariuszy czeskich i polskich. Należałoby zatem ujednolicić przepisy. Obecnie patrolując ulice w Czechach, polscy policjanci nie mają prawa interwencji.— W zasadzie ważne jest tu porozumienie na szczeblach ministerstw spraw wewnętrznych i komendantów głównych policji obu krajów — twierdzi Janusz Picha, komendant Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Mocną stroną jest możliwość ulokowania wspólnego punktu konsultacyjnego polskiej i czeskiej policji w Kocobędzu. — Już teraz istnieje współpraca transgraniczna z policją czeską. Spotykamy się i wymieniamy informacje oraz spostrzeżenia. Jeśli ewentualne nowe przepisy nam to umożliwią, to ta współpraca będzie zacieśniana. Ponadto będziemy mieli wspólną sieć komputerową. Jednak na pewno czeski policjant nie będzie miał pełnego wglądu do naszej bazy danych. Jeśli będzie zainteresowany jakimkolwiek zdarzeniem czy samochodem, będzie mógł się zwrócić z prośbą do policjanta polskiego. Poza tym, żeby mogła funkcjonować współpraca w trakcie pościgów, również muszą zostać stworzone odpowiednie przepisy — dodaje Picha.

Porozumienie z Schengen znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami Unii, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Układ dotyczy również współpracy przygranicznej policji.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama