, wtorek 21 maja 2024
Linia PKS z Cieszyna do Katowic zawieszona!
- Zawieszenie kursów wcale nie oznacza ich likwidacji - przekonuje Adam Siekierka, prezes PKS Cieszyn. Fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Linia PKS z Cieszyna do Katowic zawieszona!

PRZEMYSŁAW SZCZEPANEK
Linia PKS z Cieszyna do Katowic zawieszona!

Swoje kursy pozostawił PKS Katowice, ale w niewielkiej ilości. Fot. Przemysław Szczepanek

Dopiero co kolej straszyła podróżnych, że zlikwiduje pociągi na linii Katowice - Wisła. Obyło się jednak bez rewolucji. W międzyczasie, bez większych protestów, cieszyński PKS zawiesił wszystkie kursy na linii Cieszyn - Katowice.
Swoje kursy pozostawił PKS Katowice, ale w niewielkiej ilości. Autobusy w dni robocze kursują dwa razy dziennie, w sobotę nie ma ani jednego kursu, w niedzielę pozostał tylko jeden. Podróżnym pozostały busy. A te pękają w szwach.

Jeszcze przed cięciami w rozkładzie jazdy podróżni mieli w ciągu doby 6 autobusów relacji Cieszyn - Katowice, które realizował zarówno cieszyński jak i katowicki PKS. Jednak obie firmy nie wytrzymują ekspansji busów. Wokół konkurencji wyrósł swoisty mit, że są one szybkie i tanie. Sprawdziliśmy to.

Rozkładowy autobus PKS jedzie do Katowic 100 minut i promocyjna cena biletu to około 10 złotych. Busy według reklamy jadą 80 minut i bilet normalny kosztuje tutaj 10 złotych, studencki 6. Jak relacjonują podróżni, czasami dojechanie do centrum Katowic jest możliwe w podanym czasie, ale częściej jedzie się tyle ile PKS. Dlaczego więc PKS Cieszyn skapitulował na linii do Katowic?

PISALIŚMY: Pociągi z Katowic do Wisły bez zmian!

- Nikt nie będzie dopłacał do deficytowych kursów, a takimi były te realizowane do Katowic - tłumaczy Adam Siekierka, prezes zarządu PKS Cieszyn. - Jednak zawieszenie kursów wcale nie oznacza ich likwidacji. Linię zawieszoną można w każdej chwili ponownie uruchomić, co jest rozważane, jednak w obecnej sytuacji nie przewidujemy takiej możliwości - dodaje Siekierka.

PKS Katowice, który jako jedyny wykonuje jeszcze kursy do Cieszyna, też nie ma dobrych informacji dla podróżnych. - Zdajemy sobie sprawę, że PKS Cieszyn zawiesił kursy po analizie ich rentowności. Borykamy się z podobnym problemem, bo kurs, aby był opłacalny, musi pokryć zarówno kierowcę jak i koszty paliwa. Niestety, jeżeli sytuacja na realizowanej przez nas linii do Cieszyna nie ulegnie poprawie, będziemy także zmuszeni zawiesić kursy - nie pozostawia złudzeń Bernard Buchta, kierownik działu eksploatacji PKS Katowice.

Podróżnym pozostały tylko busy, do których jednak trudno wsiąść, szczególnie w piątki i niedziele, kiedy głównymi pasażerami są studenci. - Według mnie, PKS był dużo lepszy, bo co bym zrobił, gdybym chciał jechać do Katowic z rowerem lub wózkiem dziecięcym - pyta Damian Kazimierczak, który dodaje, że w imię bezpieczeństwa wolał dopłacić 2 złote i jechać do Katowic w komfortowych warunkach.

PISALIŚMY: Andrzej Drobik: Kolejowe zabójstwo regionu

Chętnym, którzy nie chcą jechać busem, pozostaje jeszcze kolej. Czas jazdy jedynego jeżdżącego w ciągu dnia bezpośredniego pociągu wynosi tyle samo, ile jazda autobusem PKS. W pozostałych przypadkach wybierający pociąg muszą przesiadać się w Czechowicach Dziedzicach.
Warto dodać, że PKS Cieszyn wycofał się także z realizacji bezpośredniego kursu Cieszyn - Warszawa.

- Jak tak dalej pójdzie, to do Cieszyna będziemy mogli dojechać tylko busami, a wtedy wszyscy obudzimy się z ręką w nocniku - komentuje sprawę Robert Baran. Studenci także są podzieleni. Jednym odpowiadają busy, inni wskazują, że kiedy do Katowic jeździł jeszcze PKS Cieszyn mieli 25% upustu na bilety, a co za tym idzie, ich cena nie była wysoka.

Dobrych wieści dla wybierających busy nie ma także Dariusz Winiarczyk, zastępca dyrektora Inspektoratu Ruchu Drogowego w Katowicach. - Będziemy bacznie przyglądać się busom. Na pewno w swoim czasie przeprowadzimy kontrole, a wtedy, jeśli okaże się, że bus jest przepełniony, może być nieprzyjemnie zarówno dla kierowcy, który otrzyma mandat jak i pasażerom, których będzie zbyt dużo, bo to kierowca musi wyznaczyć, kto ma wysiąść.

Sprostowanie
Przepraszam Pana Adama Siekierkę Prezesa Zarządu PKS Cieszyn oraz Czytelników za wprowadzenie w błąd, pisząc o rzekomym zawieszeniu linii Cieszyn – Warszawa. Linia ta nadal funkcjonuje w poniedziałki i piątki. - Przemysław Szczepanek
Komentarze: (70)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

cyt...
jorg II 2011-03-30 15:47:16
Brawo panie Siekierka!Co pan sobą prezentuje,że wyłożył pan na łopatki cieszyński PKS? Taki z pana prezes jak z kozie d..y trąbka!
Brawo jorg II - jestes wielki, musze sie przyjrzec d.. kozy -na pewno bedzie ciekawsza niz zastraszona i fałszywa gęba Siekierki.

ty się ze swojego poziomu musisz jeszcze przynajmniej kilka razy reinkarnować, zanim zaczniesz coś kumać

PKS Cieszyn to przykład patologicznego przejścia od nakazowo-rozdzielczej do kapitalistyczno-kolesiowskiej. Na takim przykładzie dziecka winny się uczyć: Jak robić Rodaków, Cieszynian, w trąbę. Normalnie SLD nie powinno dostać ani jednego głosu. Jednak tak się nie stanie. Zdecydują o tym Ci co zmienili partyjne mitingi na imperium nie-mickiewiczowskiego pana-tadeusza. Giń PKS-ie, bo tak menedżery sobie uchwali. Niech żyje komuna. IRD czy ITD, jak zwał tak zwał, działa jak dobrze naoliwione tryba z przeszłości. Będziemy się przyglądać, jak nam podskoczą, dowalimy. Naiwną jest myśl, iż tutaj może coś działać celowo, ku dobru Panny R.P.. Tu ma byc paka Kolesiów. I tak do wyborów. Potem nieco inni Kolesie, będą ścigać obecnych Kolesiów. I tak do nastepnych wyborów. Potem...

U nas już nic się nie opłaca, ci u góry pilnują swojego, ci na szczeblu powiatu czy gminy troszczą się o siebie, a ludzie...
Tu już nie pomoże chyba żaden Tusk ani Kaczyński z Hofmanem. Jak to powiedział kiedyś jeden taki, że nam wystarczy dać władzę, to sami się wykończymy. Władza przecież tylko się żre między sobą i wytyka błędy, a nic nie robi w kierunku poprawy

cierpisz na rozdwojenie jaźni? Sam trollujesz i obrażasz. Twoje cytaty: "jesteś pusty i głupi , zastanów się bo nie takich idiotów jak ty wyciągało się z domku i płakali" albo "Jesteś pusty jak gówno krowie".

@Oferta specjalna dla p. Chaszcza" Czy w tym zapyziałym mieście mieszkają tylko Trole obrażające innych ??

Proponuję przejazd na taczkach, gratis, trzy razy dookoła rynku cieszyńskiego, a potem wykiprowanie do Młynówki. Gratis dla pana, panie inteligentny inaczej.

ja ja,wszystko lygnie jak szlolf w trowie i tela

Nowo przerobiony Bus kategorii LUX marki Żuk, klimatyzacja, tv, lotnicze fotele, przyciemniane szyby Do katowic 5PLN studenci 2PLN. PKS niech się chowa :)

Melex na gaz? Chyba autor osiągnął wyższy stan świadomości

muzyczny Cieszyn otrzyma nową nazwę po 1200 latach:
GRAJ-DOŁEK, ( zabity deskami ). Podziękujcie pradziadkom, dziadkom. Od ich pokolenia się zaczęło.

DO BETI; Jakbyś czytała komentarze to byś wiedziała że już o tym pisano. Ty piszesz gdy by PKS obniżył cenę biletu do 10 zł jak bus to PKS był by pełny. PKS kosztuje 12 zł i to są najniższe koszta bo Autobus waży więcej i spala więcej niż malutki Busik a więc koszta paliwa są droższe i nie da się ceny aż tak zminimalizować. Pewnie chciałabyś jeździć dżipem a żeby palił tyle co melex na gaz.

Leć do prokuratora!!! Jedź busem lub czym tam chcesz. TYlko uważaj bo wiosna przyszła i jak wiesz topnijesz w oczach. Zabriskie Point

Dyliżanse do Wiednia już też od ponad stu lat nie jeżdżą i świat się nie zawalił.

I tak sie dzieje w mieście powiatowym??? szok/

@Interesujące tak masz rację:

TAŃSZE - ale jedziesz jak sardynka
SZYBSZE - zero wkładu w infrastrukturę i non stop rozkład tak układany żeby jechać przed autobusem
TRUMNY - poczytaj i zobacz czy dla 1 - 2 PLN warto zapoznać się z KOSTUCHĄ

@Zabriskie Point a czy ty myślisz że się tak podpisujesz i obrażasz ludzi to jesteś nieuchwytny - głęboko się mylisz bo mimo że masz adsl lub inny system ze zmiennym IP to i tak są twoje dane zapisane i bez problemu prokuratura dotrze do Ciebie i co wtedy będziesz płakał i bronił się mamusią że " NIE WIEDZIAŁEM" :-) Jesteś pusty i głupi , zastanów się bo nie takich idiotów jak ty wyciągało się z domku i płakali :-)

od kiedy promocyjna cena biletu do Katowic PKS-em wynosiła 10zł?, bo ja jadąc do Katowic płaciłam 15zł, wiec była różnica 5 zł między PKS-em a busem.A poza tym nie wiem skąd piszący artykuł brał informacje, ponieważ cena biletu dla studentów nie wynosi 6zł w busie, jak jest w artykule, tylko 8zł(może chciał zrobić reklamę firmie Bus.....).Uważam, że gdyby PKS obniżył ceny do cen busów, to na 100% autobusy nie jeździłyby puste, ponieważ pasażerowie z przepełnionych busów chętnie przenieśliby się autobusów PKS, no i oczywiście więcej kursów niz tylko 6 w ciągu dnia

Sądząc po ilości komentarzy wrogich busikom, te ostatnie powinny splajtować, nie PKS. Tymczasem jest inaczej, busiki są tańsze, szybsze i przegrywa PKS. Ludzie głosują nogami. Frustratom zostają żale na forum

@przecież prywatne jest lepsze od państwowego!!!! Nie potrafisz się podpisać - jaka jest różnica między prywatnym a państwowym ????? Napisz coś logicznie a nie TROLUJ

Macie to co chcieliście. Teraz sardynki do busików - marsz!

@Zabriskie Point.
Chłopczyku czy już odrobiłeś lekcje. Metropolia to co w/g Ciebie. Jesteś pusty jak gówno krowie na łące tam zresztą gdzie je wypasasz. Bez obrazy dla krów !!!!. Idź chłopcze odrób lekce zrób siusiu i nynki :-)

Do Zabriskie Point: Jak to jest dziura i po co tu transport to daj mi nr. tel. będę za tobą dzwonił za każdym razem jak będę chciał się wydostać z Cieszyna. Pomyśl za nim coś napiszesz bo czy to dziura czy stolica to wszyscy płacimy takie same stawki podatkowe i też żądamy normalnego transportu. A dziura robi się przez takich jak ty. Olac wszystko grunt że ty masz samochód.

A łby puste cieszyńskie się cieszą. Pełną gębą getto.

Metropolie mają metra, lotniska... Miasta dworce Pks i Pkp. Zadupia mają busy.

Dziura zapchlona, to i po co połączenia ze światem. Dziura jak dupa pedalskiego dinozaura. Głęboka i szeroka.

To nie jest paranoja - to jest Polskie prawo. Wystarczy poczytać co jest z busami po kontroli np. na 41 busów 40 nie nadają się do jazdy. Przerabiane dokumenty (masa własna pojazdu) i inne machlojki. Cieszyniakom życzę nim wejdziecie do TRUMNY zwanej busem zastanówcie się czy warto dla 1 PLN lub paru minut ryzykować to co macie najbardziej cenne WŁASNE ŻYCIE - Zastanówcie się.

No "GZC" ma refleks! PKS nie jeździ na tej lini od 14 października 2010!!! Tu nie ma co się wypowiadać że połączenia nie były rentowne! Często jeżdżę do KAtowic i nie pamiętam by PKS jechał pusty!!!!!!! Gdy PKS CIESZYN w zeszłym roku był zmuszony do wycofania kilkunastu autobusów ( ze względu na zły stan techniczny) to wygodniej było zlikwidować kursy do Katowic niż np do Jaworzynki. Ot co cała prawda :)

Motorniczy masz świętą racje. Gdy by tak zrobić jak w Londynie żeby wjazd do centrum kosztował trzy razy więcej niż bilet na tramwaj, pociąg czy PKS to by te lenie co traktują swoje samochody jak przedłożenie własnego członka nauczyli się korzystać z transportu zbiorowego a tak to to im wygodnie podjechać samochodem bo rzekomo wszędzie mają daleko.

Jak tak dalej będą busiarze wozić ludzi jak bydło, a przyjdzie lato to będzie w tym busie atmosfera jak w meksyku - 40 stopni Celsjusza wewnątrz....i tylko kur i królików brakuje...
\Żeby tylko Cieszyn znów nie był sławny jak się bus na kilkanaście osób z 30 pasażerami z jakimś tirem zderzy!!!!!!!

Cieszyniacy sami są tą pętlę na te głupie łby zakładacie. (Bez obrazy ale dotyczy się to większości) Czy nie wiecie na jakiej zasadzie działają busy - wystarczy w google wpisać "busy" . Samobójcom życzymy miłej podróży - to jest hasło busiarstwa. Miłego dnia i zamiatania reszty zwłok życzę. :-(

Gdyby dla bezpieczeństwa wywalić samochody co parkujom na drodze ( glównie Wisła ) a parkingi były drogie to by śląsk jeździł autobusami i pociągami.

Do o co te larmo:
Czy kupię bilet bez pośredni z Cieszyna do Katowic z przesiadką w Skoczowie? Czy mi naliczą osobny do Skoczowa i osobny Skoczów-Katowice? i le zapłacę.
Cieszyniacy przejechali się na własnych błędach czyli na busach. I pytanie do fanów podróżowania busem. Co w nich jest takiego fajnego?,trzepie, rzuca,ciasno i nie wygodnie. Po prostu trzeba mieć dla siebie trochę godności a nie JADYMY BUSYM I DOBRE.

w Cieszynie jak i sam Cieszyn to nie metropolia która musi mieć połączenie z Katowicami! Metropolia to jest miasto Wisła które musi mieć dworzec PKS jak Warszawa bo tam jest taki tłok i tyle turystów jeździ autobusami że dworzec musi BYĆ.Tylko że w takie duperele o ilości turystów to możecie wciskać burmistrzowi Wiseł i jego przydupasom bo prawda jest taka że turystów jest dużo ale zmotoryzowanych i autobusy wożą powietrze!

wręcz przeciwnie jestem przedstawicielem PKS.
Podaję Ci sposób dojazdu do Katowic PKS-em:
godz.9.00 Cieszyn-Krosno wysiadasz w Skoczowie
godz.9.38 Wisła-Katowice wsiadasz w Skoczowie
troszkę trzeba pomyśleć a nie jak te bezmózgowce wypowiadające sie PONIŻej ! Jeszcze jakieś pytania ??

Tak wygląda zielona wyspa czyli trzeci świat.

Widzę, że chyba jesteś przedstawicielem firmy Bus Brothers skoro tak piszesz. To może wytłumaczysz mi jak mam busem jechać z wózkiem, nartami, rowerem, sankami itp??? Poza tym kiedy bus jest pełny kierowca często mija Żory olewając podróżnych. Ze swojej strony cieszę się, że ktoś wreszcie zauważył ten problem i mam nadzieję, że Inspekcja Ruchu Drogowego wykaże się w tym przypadku swoimi działaniami.

Przecież PKS CIESZYN ma 2 szt busików marki Autosan Solina. Więc po huja kupować busy ...

A dziwisz się że BUS-y jeżdżą po 1,30 godz. Przecież w Żorach, Mikołowie i Katowicach masz korki jak BUSY-y i PKS wjeżdżają na dworce PKS/PKP oraz jada po mieście. Autobus PKS czy PKS CIESZYN czy PKA KATOWICE mial i tak czas jazdy rozkładowo 1,40 godz. przez mikołów, 1,20 godz. wiec nie wiem w czym huja macie problem !

Nasze państwo jest mocarne w stosunku do obywatela (podatki), ale w wypełnianiu swoich obowiązków jest nieudolne. Po co tyle płacimy na obecnych nieudaczników?

Nie było chętnych to i kursy pksem polikwidowali. nie ma się co oszukiwać, coś co przynosi straty nie będzie jeździć. Busiki z resztą wycięły konkurencję. Faktem jest, że spokojnie firmę byłoby stać by mieć dodatkowy bus jeżdżący do Katowic i mieć z tego spory zarobek.

Koleje - nie opłaca się, PKS - nie opłaca się, Poczta - nie opłaca się, Pogotowia - nie opłaca się, itd.

świetnie ! teraz pozostanie jeżdżenie przepełnionymi do granic możliwości busami ! czy ktoś wreszcie w tym kraju ruszy głową i zrozumie, że opłaty nakładane na przwoźników typu PKS i koszty utrzymania autobusów nie są w stanie skonkurować busów, które powinny mieć ZAKAZ wyjazdu na drogi, a jeżeli chcą wozić ludzi to niech ich właściciele kupią AUTOBUSY - bezpieczne i zdecydowanie bardziej komfortowe. Jeden przepis i zaraz wszystko wróciłoby do normy (jak w innych NORMALNYCH krajach).

przecież kursy do Katowic nie zawieszono od wczoraj ale w połowie zeszłego roku i nikomu to nie przeszkadzało,nikt wtedy nawet w GC o tym nie wspominał.Bus-brothers to świetna firma wszyscy byli zadowoleni,że tanio i szybko dojeżdża do celu a ponadto nawet bileciku nie dostałeś i byłeś zadowolony.A jakie promocje świetne u nich np. za zebranie N bilecików dostajesz kartę stałego klienta.Starosta Wam w niczym nie pomoże bo nie może - mógł skomunalizować PKS czyli połączyć z MPGK ale nie chciał i teraz nie może wpływać na decyzje PKS-u.Ale ja mam świetny pomysł napiszcie petycję do WISPOL-u oni chętnie uruchomią Wam kursy do KATOWIC !!

tak, cieszyńskie skąpiradła wolały jeździć za parę złotych taniej i teraz mają za swoje, prywatnych przewoźników trzeba kontrolować, przyprowadzić do normy i ok...

jeździć do Katowić autobusami a nie dla paru groszy uciekać do konkurencji.A teraz to se możecie kundle tylko poszczekać!

Częściowo jest to wina PKSu że tam gdzie jest np.90km to jeździł 70 km/h lub tam gdzie 70 to jechał 50 i wydłużało to czas podróży bo kierowcy i tak mieli taki grafik że im się nie śpieszyło. Po za tym tutaj ktoś miał układ i silę przebicia aby rozkład jazdy był ustalony pod nikogo. Ale podróż dużym autobusem jest o wiele wygodniejsza i bezpieczniejsza. I to wina samych podróżnych którzy dają zarobić bursiarzom. Ja nie mam takich problemów z Cieszyna zawsze wyjeżdżam tylko pociągiem albo autobusem PKSu. Nie jestem chasydem aby oszczędzać na cenie biletu 50gr. czy 1zł bo jak wiadomo autobus jest dużym pojazdem i koszta eksploatacji są nie co większe niż koszta przejazdu busem.

Brawo panie Siekierka!Co pan sobą prezentuje,że wyłożył pan na łopatki cieszyński PKS? Taki z pana prezes jak z kozie d..y trąbka! A przejedż się pan busem do Katowic to pan zobaczysz.

zeby PKS zlikwidowal kursy do Katowic zostawiajac pole do dzialania firmom spekulacyjnym , bo one tylko z tego sie ciesza. Powiadomie Panstwowa Inspekcje Trans. o koniecznosci kontroli busow do Krakowa np .....!!!

tak masz racje ze dopuscimy do tego , ze jak na ukarinie marszreutki jezdza z pelna kupa ludzi !! Ale to jestdowod ze sie cofamy w rozwoju i na to nie powinno byc w naszym panstwie zgody !!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama