, niedziela 23 czerwca 2024
„Koperowi” stuknęła osiemdziesiątka
Uroczysta akademia z okazji 80-lecia liceum odbyła się w Teatrze im. A. Mickiewicza. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

„Koperowi” stuknęła osiemdziesiątka

OR
W ostatni weekend II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie obchodziło 80-lecie istnienia. Z tej okazji odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci wybitnego nauczyciela, historyka, filozofa, profesora Jana Krówki, który w okresie stalinizmu nie bał się uczyć prawdziwej historii, za co w 1950 roku został aresztowany.
Uroczysta akademia z okazji 80-lecia liceum odbyła się w Teatrze im. A. Mickiewicza. — Wyrazy szacunku i uznania kierujemy w stronę pokoleń nauczycieli i absolwentów, którzy już od 80 lat współtworzyli i współtworzą wspaniałe tradycje wychowawcze Śląska Cieszyńskiego — mówił starosta cieszyński Czesław Gluza.

Początki szkoły sięgają 1929 roku, kiedy to zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dokonano podziału Gimnazjum im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Powstało wówczas Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze, które wkrótce nosiło nazwę Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie im. Mikołaja Kopernika. Siedzibą szkoły był gmach na rogu ul. Kochanowskiego i placu ks.Londzina. Do obecnego budynku przy placu Wolności liceum sprowadziło się po II wojnie światowej.

W przeciągu 80-lat szkołą zarządzało ośmiu dyrektorów. Jej mury opuściło ponad 4 tys. absolwentów. Obecnie w 24 oddziałach LO uczy się 650 młodych ludzi.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

powstały około 100 lat temu; Osuch, Ekonom, Michejdy - jedynka itd... Do tego doszły szpitale, infrastruktura koszar.. Austro-Węgrom i cesarzowi FJ II Cieszyn zawdzięcza swoje najcenniejsze zabytki i instytucje oświatowe.

Pewnie rotunda też powstała za czasów Austro-Węgier, hehe. A FJ II to może co najwyżej Lichtenstein coś zawdzięczać.

bez austrowęgierskiej zabudowy sprzed stu lat Cieszyn nie różniłby się niczym od parterowo-drewnianych zapyziałych miasteczek Polski centralnej i ściany wschodniej. A rotunda - jesli w ogóle - stałaby wsród łanów pokrzyw i łopuchów.

...książę Górnego i Dolnego Śląska, Modeny, Parmy, Piacenzy, Guastalli, Oświęcimia i Zatora,
Cieszyna etc. etc. ... Pomyłka oczywista i tyle.

Pan Starosta pewnie też w słynnych Alma Mater brał nauki, ale nie w Koperze bo tam za komuny uczono Białogłowy.

To też była porządna szkoła. Niestety z pewnych względów musiała zostać przeniesiona.

ale od tego było przecież wojsko...

tak, bo niektórzy belfrzy pomylili swobodę pracy dydaktycznej z drylem pruskim...

gnieździł się w ciasnocie, jak wiele innych cieszyńskich szkół np. budowlanka. Kopernikowi też wcale nie jest w połowie tych "murów" przestronnie. Ale miasta jak widać nie stać na budowę nowych gmachów szkolnych, a głupia reforma dzieląca szkoły na 3 stopnie jeszcze sytuację pogorszyła.

Łi dont nid noł edukejszon

madafaka..

coś mi się widzi same dupki z kopera.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama