, niedziela 16 czerwca 2024
Koniec samowoli pod supermarketami
— Prawdziwą zmorą jest zastawianie dróg dojazdowych na osiedlach i na parkingach przy cieszyńskich supermarketach — podkreśla Ireneusz Korzonek. fot. Joanna Urbańska 



Dodaj do Facebook

Koniec samowoli pod supermarketami

JUR
Już wkrótce na tzw. drogach wewnętrznych zaczną obowiązywać normalne zasady prawa drogowego. — Mogą one rozwiązać problemy, z którymi borykaliśmy się od lat — przekonuje asp. szt. Ireneusz Korzonek, zastępca naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
Rząd otrzymał już gotowy projekt nowelizacji, mającej zlikwidować lukę prawną, która znacznie ograniczała możliwości działania drogówki na tzw. drogach wewnętrznych.

Obecnie prawo drogowe – poza kilkoma wyjątkami – nie obowiązuje na drogach polnych, terenach prywatnych, ulicach osiedlowych i obiektach takich jak dworce czy supermarkety.

— Prawdziwą zmorą jest zastawianie dróg dojazdowych na osiedlach, blokowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych i na parkingach przy cieszyńskich supermarketach oraz stacjach benzynowych. Do tej pory mogliśmy interweniować tylko w przypadku zagrożenia życia. W pozostałych przypadkach zwykle mieliśmy związane ręce. Teraz to się zmieni — podkreśla Ireneusz Korzonek.

Nowe prawo umożliwi policjantom pełne działanie na drogach wewnętrznych m.in.: kontrolę trzeźwości kierowców i odholowywanie aut. Przedstawiciele drogówki będą też karać za złe parkowanie, nieużywanie świateł czy pasów oraz jazdę niesprawnym samochodem. Aby jednak do takiej interwencji mogło dojść, przed obiektem czy drogą musi znajdować się znak „droga wewnętrzna” lub „strefa zamieszkania”, ustawiony przez spółdzielnię lub właściciela obiektu i zatwierdzony przez urzędników. Na osiedle zagrodzone płotem lub szlabanem policja będzie mogła wjechać tylko, jeśli wydarzy się wypadek.

Nowe prawo może zacząć obowiązywać już za kilka tygodni.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No to gminy zarobią na mandatach. Pewnie straż miejska nie zostawi takiej kasy luzem. Będzie to źródło nowych dochodów i w dodatku bez żadnych koniecznych nakładów. Wystarczy strażnik ze średnim wykształceniem, długopis i bloczek mandatowy.

Nie pozostanie nic innego jak pozdejmowanie zakazów przez mieszkańców osiedli bo inaczej tego sobie nie wyobrażam.

Rozwiązaniem problemu na osiedlach może być przydzielanie odpłatnych rezerwowanych miejsc parkingowych. Sprzątanie, ośnieżanie, wywóz śmieci i śniegu, oświetlenie, remonty parkingów zwyczajnie kosztują. Niech płacą tylko ci spółdzielcy którzy je użytkuja. Teraz jest tak, że jednakowo za utrzymanie parkingów płacą renciści bez samochodów i rodziny mające po trzy samochody.

To gratuluję panom policjantom, teraz będziecie mieli kolejne miejsca gdzie będzie wam wolno utrudniać ludziom życie i wymierzać kary niczym mali bogowie, nic tylko pozazdrościć.

Lexxx jesteś daremny

W Japonii już nie zarejestrujesz samochodu jeżeli samorząd nie przydzieli ci miejsca na osiedlu, czy ulicy do parkowania.

I znowu biedni są kierowcy , a menele i rozrabiaków się boją. Najprościej przyjść na parking i tygodniowy limit mandatów wypisany, znów premia!!!!

Ubocznym efektem działania nowego prawa na osiedlach będą 1. kradzieże znaków drogowych, 2. przyrost ilości "kopert" dla papierowych inwalidów, 3. wzrost cen garaży

Dimu ważne, że ty jesteś zajebisty populisto, popółpizdo.

pretensje do rządu a nie policji, bo to rząd ustala takie rzeczy

ZALEWA JAK SĄSIEDZI PARKUJĄ CZŁOWIEK STAJE DUŻYM SAMOCHODEM CO MM W LINIACH A PRZYJEDZIE TAKI SEICENTO LUB INNYM MAŁY SAMOCHODEM I STAJE NA DWÓCH MIEJSCACH A TY JEŹDZISZ PO OŚ 30 MIN I MIEJSCA SZUKASZ DOSTANIE TAKI RAZ DRUGI RAZ MANDAT I SIĘ NAUCZY

na spokojnie

No i najwyzszy czas , (moze) w koncu cos sie zmieni, bo to co dzieje sie na osiedlowych parkingach i parkingach w okolicach supermarketow wola o pomste do nieba, to samo dotyczy parkowania ludzi zdrowych na miejscach wydzielonych dla inwalidow. Juz czas skonczyc z taka blazenada jak rozdawanie swietych obrazkow i medalikow przez ksiezy razem z policjantami, jak jeden z drugim zaplaci mandat ,to moze wtedy cos do niego dotrze. Mam jednak nadzieje ,ze policja i straz miejska podejda do tego powaznie tzn bez nadmiernej nadgorliwosci i ze Pan Korzonek i o to zadba.

Najpierw fotoradary, a teraz policyjne mandaty na drogach osiedlowych. Poligonowa spokojnie czeka na remont.

Dla przypomnienia , takie rzeczy ustala drogą uchwały sejm. Zanim więc się ktoś wypowie niech lepiej
zapozna się z tematem, bo wychodzi bełkot
niedoinformowanych.

Nie kapujesz gościu. Ważne kto występuje z inicjatywą ustawodawczą w sprawie dróg wewnętrznych, a nie kto przyklepuje ustawę.

z całym szacunkiem dla Policji-ale mam nadzieje że z równą zaciętoscią będą ścigać kierowców łamiących przepisy,jak i sklepy żeby zrobiły "porządek" z "żulerią" nagabującą klientów...wiem że Policja nie powinna "odwalać" roboty za sklepy,ale powinna je skutecznie skłaniac do zrobienia "porządku" na ich terenach...

idą na łatwiznę i tam, gdzie można wziąć w łapę.

Chyba coś tu jest niedokładnie opisane. Żadnego związania rąk moim zdaniem nie ma. Zarządca (właściciel) danej drogi ma obowiązek ustalić reguły jakie na niej obowiązują. Egzekucję wykonania może zlecić służbom, w tym Policji. "Jur", albo Redakcja, albo Pan Komendant coś chyba pomieszali. Poprawki do prawa są prawie zawsze konieczne ale nie absolutyzujmy spraw nazywając je "nowe prawo". A jeśli już Redakcja "GC" chce pisać o "lukach prawnych" to sorki ale trzeba zwrócić uwagę na gradację i wagę spraw. Znam znacznie gorsze "luki prawne". Niektóre wręcz nakłaniają do przestępstw, inne im sprzyjają. Tym większa "luka" im mniejszy poziom tzw. Twórców. A może chodzi o takie wrazenie? Może luki są specjalnie tworzone. A to Polska właśnie.

no niby tak ale, utrzymanie ładu i porządku należy do właściciela posesji. Pytanie jak będzie bezczelny i nie będzie chciał opuścić parkingu to ma policja interweniować czy nie? Czy taki żul, jak nie będzie chciał opuścić Twojego terenu to musi policja interweniować czy nie? Jak masz go usunąć? Za bety i wyrzucić?

i dalej, samochód pewnie można dać odholować ale jak wygląda sprawa dalej? Jak nie będzie chciał kierowca zapłacić odholowania to co?, A jak to będzie tir?, to jak go odholujesz? Nasuwa mi się tutaj wiele wątpliwości. Uważam, że dobrze jest jeżeli przepisy się normalizują. Jeżeli mam firmę i stale mi tam parkują, to nie ja jestem od usuwania samochodu ale SM lub Policja. Ja jako właściciel mogę to zgłosić. Jeżeli mam restauracje i ktoś rozrabia, to nie ja jestem od tego żeby gościa wyrzucać za fraki tylko moim zadaniem jest, zgłosić to Policji, a Oni są od tego aby takiego gościa przywrócić do porządku. Jeszcze jest sprawa ile Policja potrzebuje czasu na to żeby przyjechać na miejsce wezwania szczególnie drogówka. Na ten temat to można by całe książki pisać:-) ale to pewnie sprawa kasy, której wszędzie brakuje i wyprowadzenie Policji z miasta na wieś:-)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama