, niedziela 16 czerwca 2024
Kolejna edycja projektu Aktywna Integracja Społeczna
W pierwszym etapie projektu uczestnicy brali udział w treningach rozwijających umiejętności psychospołeczne. 



Dodaj do Facebook

Kolejna edycja projektu Aktywna Integracja Społeczna

TEKST SPONSOROWANY
Kolejna edycja projektu Aktywna Integracja Społeczna

— Wierzymy, że udział w zajęciach zwiększy nasze szanse na zatrudnienie i poszerzy umiejętności — podkreślają uczestnicy.


Kolejna edycja projektu Aktywna Integracja Społeczna

— Wierzymy, że udział w zajęciach zwiększy nasze szanse na zatrudnienie i poszerzy umiejętności — podkreślają uczestnicy.


Kolejna edycja projektu Aktywna Integracja Społeczna

Wśród kursów, jakie zakłada tegoroczna edycja projekty, znalazło się przygotowanie do zawodu florystka.


Kolejna edycja projektu Aktywna Integracja Społeczna

Sporym zainteresowaniem cieszy się kurs - handel w internecie.

25 osób bierze udział w tegorocznej edycji projektu systemowego Aktywna Integracja Społeczna przeznaczonego dla osób długotrwale bezrobotnych realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie.
— Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom długotrwałego bezrobocia, zwiększenie umiejętności psychospołecznych uczestników, podniesienie ich kompetencji zawodowych, a tym samym zwiększenie szans na zatrudnienie — podkreśla Łucja Stolpa, koordynator projektu.

Pierwszy etap zakończył się w czerwcu i polegał na tzw. „szkoleniach miękkich” związanych z treningami psychologicznymi: autoprezentacji, kompetencji społecznych, ekonomii społecznej i gospodarowania budżetem domowym oraz z kursem podstaw obsługi komputera. Etap drugi rozpoczął się pod koniec sierpnia i opiera się już o konkretne szkolenia w zawodach pożądanych na rynku pracy: kucharz regionalny, stolarz, bukieciarz i handel w Internecie. Zajęcia odbywają się w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, firmie Optimal i Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Ustroniu.

— Dla osób biorących udział w projekcie to swoisty przełom, coś zupełnie nowego. Mają okazję zdobyć umiejętności zawodowe, ale też nauczyć się systematyczności, co w perspektywie poszukiwania zatrudnienia jest bardzo istotne — podkreśla Elżbieta Środa z cieszyńskiego MOPS-u.

Sami uczestnicy oceniają projekt bardzo dobrze. — Wierzę, że to szkolenie pomoże mi zdobyć doświadczenie i znaleźć pracę w zawodzie stolarza, bo z nim wiążę swoją przyszłość — mówi z przekonaniem Adrian Kut. — Bardzo zainteresował mnie sam temat szkolenia. Pozwala ono poszerzyć kwalifikacje i umiejętności, co być może będzie atutem dla przyszłego pracodawcy. Bardzo dobrym pomysłem jest pierwsza część projektu, która przede wszystkim poprawia umiejętność komunikacji i dobrze koresponduje z drugą częścią oferty — podkreśla Marek Masarski, który bierze udział w cieszącym się sporą popularnością kursie handel w Internecie.

— Dzięki szkoleniu uczestnicy będą swobodnie posługiwać się wszystkimi narzędziami służącymi do sprzedawania i kupna drogą internetową. Jeśli tylko będą chcieli, dobrze to wykorzystają. Wszystko zależy od ich chęci — mówi Krzysztof Tatka, prowadzący szkolenie.

— Nigdy nie miałam styczności z komputerem. Tu mogę zdobyć umiejętności związane z jego obsługą, a obecnie to podstawa dla większości pracodawców. Będę szukać zatrudnienia w tym kierunku — dodaje Aleksandra Chalimoniuk, jedna z uczestniczek kursu.

Projekt realizowany jest w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” i finansowany przede wszystkim z Europejskiego Funduszu Społecznego. Całość jego kosztów, łącznie z wkładem własnym MOPS-u, oszacowano na blisko 358 tys. zł. Szkolenia zakończą się w listopadzie konferencją podsumowującą i wręczeniem uczestnikom certyfikatów międzynarodowej organizacji TÜV SÜD-Polska.

— Osoby biorące udział w projekcie otrzymują szansę, ale sami od siebie muszą też wiele dać. Między taką osobą a pracownikiem MOPS-u zostaje zawarty kontrakt socjalny, który zakłada realizację szeregu działań dobranych indywidualnie do sytuacji danego klienta. Po raz pierwszy projekt był realizowany rok temu i wówczas wzięło w nim udział 20 osób. Widzimy, że te działania są owocne, dlatego planujemy kolejne edycje. Niewykorzystanie takiej szansy, zarówno ze strony MOPS-u jak i samych uczestników, byłoby dużym błędem — podsumowuje Łucja Stolpa.


Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tylko 25 osób? To czy aby nie za drogo? Czy nie jest tak czasami, że przyczyna owego "trwałego bezrobocia" nie jest gdzie indziej? Może już w szkołach kształci się "trwale bezrobotnych"? Może cały organizm Państwa jest niesprawny w zakresie tzw. aktywności? Może cały pakiet przepisów i procedur jest tak skonstruowany na promocję "nieaktywności"? Chcę zauważyć, ze nie mamy już Państwa opiekuńczego, a rynku (jaki by nie był) nikt nie zmusi do podtrzymywania zatrudnienia.

Super ze komus sie chce wiecej, niż tylko tyle, ile szef nakaze. Wszystkim uczestnikom projektu zycze powodzenia!

popieram. skoro są środki unijne na coś takiego to dlaczego instytucje takie jak mops miałyby tego nie wykorzystac

Zastanawiam się. Realizacja projektu to kwota 358 tys. złotych- to mniej więcej tyle ile trzyletni koszt pracy 4 osób z pensją na poziomie 2000 zł brutto. Za takie wynagrodzenie można było by wyremontować część drogi bielskiej, można by było również opłacić pracę instruktorów sporyu ,tańca,muzyki- tzn wymyśleć sensowne zajęcie do młodego pokolenia cieszyniaków ,by nie trzeba ich było wyciągać w późniejszym wieku z patologii. Z zamieszczonej fotografi dostrzegam osoby z ukończoną średnią szkołą ,które gdyby im tylko zależało stały by się pracownikami nie jednej firmy.Gdyby im zależało!!! Im natomiast niezależy,ale zależy pracownikom "Być razem ". Bo to im doskonale się żyje dzięki tym rozbitkom życiowym. Doskonała symbioza speców od pomocy społecznej i patologii, oczywiście kosztem podatnika.Bo ,że projekty unijne są to nie oznacza ,że te pieniądze należy za wszelką cenę uzyskać i wydać na pasożytnictwo społeczne nazywane pomocą- czy integracją społeczną. Już europosłowie doskonale żyją sobie z podatkówe unijnych a to kolejny wrzód na tyłku unijnej gospodarki kosztem uczciwie pracujących ludzi.

Wars zapomniałeś o Optimalu i ZDZ, strasznie ci ta pomoc społeczna zalega. Och jak zalega. Skrzywdzili Cie czy co? Weź sobie jakiś unijny pieniążek i rozlicz - powodzenia! Może się uspokoisz.

Bardzo dobry program! Popieram. Brawo MOPS! Nie słuchajcie głupot zazdrosników.

Kolego Wars. Gdybyś w swojej wypowiedzi nazwę stowarzyszenia "Być Razem" zastąpił słowami Kosciół Katolicki to pomyślałbym że przejrzałes na oczy... To nic osobistego. Tak mnie naszło. Ave

Od Stowarzyszenia "BYc Razem" z daleka!!! Nikt tyle co oni nie zrobił w tym mieście dla innych. Jak ktoś nie wie to niech zamilknie.

Popieram inicjatywę!
Budujące jest to, że pomoc społeczna coraz prężniej działa na rzecz osób będących w trudnej sytuacji życiowej. Jak widać nie jest to tylko rozdawnictwo pieniędzy ale inwestycja w "lepsze jutro" osób, które obecnie korzystają z szkoleń oferowanych przez Cieszyński MOPS.

Dziękuję

Warto coś zmieniać. Gratuluję pomysłu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama