, środa 24 lipca 2024
Kiedy nowe kładki połączą Cieszyny?
Jedna z kładek ma powstać na wysokości miejskich stadionów, druga koło mostu kolejowego, a trzecia dokładnie pomiędzy istniejącymi przeprawami. fot. WO Dodaj do Facebook

Kiedy nowe kładki połączą Cieszyny?

WO
Być może za rok wreszcie ruszy budowa mostu Francoisa Rocha i dwóch innych kładek na Olzie.
Cieszyn i Czeski Cieszyn od lat łączą dwa mosty graniczne w centrum: Przyjaźni i Wolności, oddalone od siebie o kilkaset metrów. Władze obu miast uważają, że to za mało i na Olzie powinny powstać jeszcze trzy dodatkowe kładki, które ułatwiłyby sąsiedzkie kontakty. Na budowę zgodę wyraziły obie rady miejskie. Pieniądze ma dać Unia Europejska.

Jedna z kładek ma powstać na wysokości miejskich stadionów, druga koło mostu kolejowego, a trzecia dokładnie pomiędzy istniejącymi mostami. To tzw. kładka Francoisa Rocha, francuskiego architekta, który na zlecenie miast przygotował projekt. Jest on bardzo futurystyczny - stalowa przeprawa przypomina bardziej szkielet ryby niż most. — Dzięki tej przeprawie, z naszej starówki będzie można bardzo szybko dostać się na stare miasto w Czeskim Cieszynie — mówi Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna.

Jako pierwsza ma powstać właśnie kładka w centrum miasta. Zlecone już zostało przygotowanie studium wykonalności, a władze Czeskiego Cieszyna zamówiły projekt techniczny. Kiedy budowa ma szansę ruszyć? W przyszłym roku władze obu miast wystąpią o przyznanie dotacji unijnej i być może jeszcze zdążą rozpocząć budowę. — Ale to wariant optymistyczny. Rozpoczęcia robót raczej należy się spodziewać w 2009 roku — słyszymy w cieszyńskim Ratuszu. Koszt oszacowano na 1 mln euro.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przecież była już dyskusja i mianio watpliwości co do francuskiego projektu Rocha. Ten rachityczny projekt mostu w niczym nie pasuje do pięknego Cieszyna. Jakie to dzieło myśli architektonicznej, gdzie trzeba kręcić się po moście by przejść na drugą stronę. Podobnie skomplikowana będzie sytuacja zimą.Wtedy będzie barierą nie do pokonania...? A swoją drogą czasy minęły kiedy w teczkach przywoziło się dygnitarzy czy też gotowe projekty do realizacji bez społecznej akceptacji...? Chyba nie chodzi tu, że ktoś Euro-Dep.ma jakieś zobowiazania wgledem UE czy jakiegos komisarza ludowego naszej uni...?

Wieza Eiffla tez byla kiedys krytykowana, a dzisiaj, co!? Jasne, badzmy dalej zasciankiem i krytykujmy - to nam cieszyniakom wychodzi najlepiej. Nie robmy nic, zeby turysci do nas przyjezdzali. Bo po co?!

@ Erwin
A co Ty robisz? Sciagasz znajomych do Cieszyna? Mi się udaje to i dość dobrze. Wiele osób jest zafascynowanych miastem. I nie mowie to tylko o Polakach ale mam gosci z Hiszpani, Niemiec, Szwajcarii. A ten most (konstrukcja) na prawde nie jest najlepszym pomyslem. A pan Rochas zapewne bardziej znany jest w Cieszynie, niz we Francji ;)
Poza tym wydaje mi sie, ze mamy juz wiele symboli miasta i wystarczy je tylko promowac a 1 mln euro przenaczyc na bardziej potrzebne inwestycje :)

Wystarczy spojrzeć na dwa mosty łączące brzegi
Olzy i na ich stan techniczny i wygląd aby
odpowiedzieć sobie na pytanie,czy nam taki zbytek
za taki miliony jest potrzebny???

Ale ten 1 mln euro ma dac UE. To nie za nasze podatki ma ten most powstac. Ja jestem za.

Panowie, po kolei,
Skoro ma być most jak na Sekwanie, to dlaczego ma nam przypominać szkielet ryby i taki jakiś powykręcany jak te nasze polsko-czeskie stosunki.
Chyba, że jest to odzwierciedlenie naszej koszmarnej przeszłości z Zaolziem włącznie! To dopiero będzie pasztet, jak ten most stanie. Prosze, spójrzcie na projekt-jest chyba gdzie...? Po wtóre, dlaczego nie wypuścić na arene polskich architektów, którzy należą do światowej czołówki!
Nie chcę nikomu ubliżać, ale znam kilku dobrych architektów, którzy zbierali nagrody w Europie i mieszkaja w Cieszynie !!!
Panowie! Dlaczego do upadłego jest tak obscenicznie forsowany jakiś pan Roche w Cieszynie! Czy to jest normalne,czy za tym projektem stoi interes...tylko kogo...?
Projekt mostu to kicz, jak wieża Eiffla czy Dom Kultury w Wa-wie! przepraszam, pałac ...promionencki ?

Wolał bym aby UE wspomogła nas w znacznie bardziej potrzebnych Miastu sprawach. Kanalizacje powinniśmy robić już, już, już! Bielesza znowu zalewa ale Miasto ma to w głębokim poważaniu. Za chwilę przyjdzie się rozliczać z efektów pomocy UE i co ten Cieszynek wtedy powie? Może zawierucha polityczna sprzątnie Pana Jana O. ze sceny politycznej i co wtedy? Kto nas będzie w UE (Watszawie, Katowicach) bronił. Jasiu i tak se znajdzie robota za granicą a na emeryture wróci do Cieszyna i bedzie dorabiał na Uniwerku. A my bedziemy konserwować "mosty dla Pana...". A jak będą po nich jeździć niepełnosprawni? O to był problem. A na koniec, Władcy Cieszynów Dwóch, Kochani, Drodzy Nasi Wodzowie: taki mostek może "walnąć" pierwszy lepszy Nasz architekt, może nawet jakiś sposorowany student, moze nawet cieszyniak. Ale Wy wolicie blichtr wielkiego świata, kolejny wyjazd zagraniczny, może z rodzinką?

Znajac zycie to Roche jest w "układzie cieszynskim" (a moze trojmiejskim albo warszawskim). Pewnie to zięć przewodniczącego Rady Miejskiej Cieszyna, albo chlopak sekretarza Urzedu Miejskiego. Ludzie, opamietajcie sie! Czy wy w kazdym tekscie musicie weszyc spisek?! Cieszynioku ,- ja tez umiem opowiedziec turystom o naszym miescie, ale czy to oznacza, ze tu nie moze juz powstac nic innego, nowego, ciekawego. Zyjemy tylko Piastami, Habsburgami. Zacznijmy tez zycz terezniejszoscia. Bo zgnusniejemy.

A co ma miasto do Bielesza - jak go zalewa to niech se pompe kupi. Mnie tez zalewa, krwa, jak czytem co pisze Idiota. Nick bardzo adekwatny!

Na koniec jeszcze jedno. Za dwa lata 1200 stuknie Cieszynowi.Panowie Cieszyn wkońcu jest jak Kraków czy inny Wiedeń-Dużo zabytków bez renowacji! Ale pomyślcie, że taki most miałby być ozdobą. Jestem za mostem, ale dla Cieszyna a nie dla Pcimia. Ta ma być dzieło sztuki za duże pieniądze, który podziwiać bedą wnuki a nie szydzić z nas i władzy, która taką decyzje podjęła...
To miał być konkurs dla poslich architektów! Panowie wożenie drzewa do lasu, zawsze jest podejrzane!

@ Erwin:
Liczysz na Unie? Ale miasto tez musi wylozyc kase conajmniej 25% co daje 250 tys euro ;) wiec jednak jest to juz jakis wydatek.
Nikt sie tu spisku nie doszukuje ale po prostu rozmawiamy. Wydaje mi sie ze nalezy o tym mowic gdyz wg mnie ta niepotrzebna inwestycja nie przyda sie miastu. Nie spotkalem jeszcze osoby, ktorej ten projekt spodobalby sie, nie mowie tu o burmistrzu ;)
Ale pomysl czy ktos przyjedzie do miasta aby zobaczyc taki most kiedy drogi sa dziurawe, kamienice sa odrapane, jest lekko "nudnawo". Sadzisz, ze most to zrekompensuje i ludzie rzuca sie na Cieszyn?

Cieszyn jest zaniedbany? Zartujesz. To popatrz na inne miasta.

zdejmij te różowe okulary....

Olbrycht przywiózł kumpla i wszycy w Cieszynie ogłupieli a ten se kazał jeszcze zapłacić. Strach sie bać, poprostu strach sie bać, je,je,je

Już wiem po co są kładki? Zmądrzałam? Aby Czechom po przejściu mostu nie rzucał się w oczy pomnik ku czci "najeźdców"?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama