, poniedziałek 24 czerwca 2024
Każdy zrobił swoją arkę
Podczas warsztatów uczniowie zbudowali ponad 500 papierowych arek. fot. Daria Guba 



Dodaj do Facebook

Każdy zrobił swoją arkę

DARIA GUBA
Fundacja Ekologiczna Arka od kwietnia realizuje projekt „Beskidzka Arka”, który ukazuje jaki wpływ na ludzkie życie ma zanieczyszczenie środowiska. Projekt prowadzony jest w dziesięciu beskidzkich gminach, w czwartek ekolodzy odwiedzili Cieszyn.
— „Beskidzka Arka” jest projektem edukacyjnym. Dotyczy zmian klimatycznych, ich przyczyn, skutków i efektów. Podpowiada co możemy zrobić, aby tę sytuację złagodzić, czy też jej przeciwdziałać. Są to proste działania jak oszczędzanie światła, wody, energii, które dotyczą nas na co dzień. Staramy się wytłumaczyć to młodym ludziom w taki sposób, żeby mieli poczucie, że oni też mogą coś zrobić. Zdajemy sobie sprawę, że jedyną możliwością wpłynięcia na ludzi w zakresie ochrony środowiska jest edukacja młodych, ponieważ tych starszych nie zawsze da się zmienić — powiedziała koordynatorka projektu Anna Chęć.

W projekcie wzięły udział szkoły podstawowe i gimnazja z Cieszyna, w sumie 18 klas. Dla młodzieży przygotowano multimedialną prezentację poświęconą zanieczyszczeniu środowiska, globalnemu ociepleniu, topniejącym lodowcom, chorującym świerkom w Beskidach i niedawnemu szczytowi klimatycznemu w Kopenhadze. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach plastyczno-edukacyjnych, podczas których budowali z papieru małe stateczki-arki, na których wpisywali swoje pomysły, jak zapobiegać zmianom klimatycznym.

— W szkole na przyrodzie zazwyczaj się nudzimy, chłopcy rozrabiają, tu możemy się dowiedzieć czegoś więcej, jak dbać o środowisko — mówiła Ania Milewska z 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie.

— W szkołach często powtarzane jest co należy robić dla środowiska, ale nie zawsze zostaje to wytłumaczone — przekonywał prowadzący warsztaty Szymon Kułakowski.

Akcja potrwa do września i odwiedzi jeszcze Jeleśnię, Milówkę, Szczyrk, Ustroń, Węgierską Górkę, Wilkowice, Wisłę i Bielsko-Białą. W sumie weźmie w niej udział 5 tys. uczniów. Projekt zwieńczy posadzenie 10 tys. drzew, które zneutralizować mają emisje dwutlenku węgla, wytworzoną podczas trwania całej kampanii.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

bardzo piękne i pożyteczne dla dzieci i młodzieży, gdy przyroda /w jej obronie/ mogą być...niegrzeczne...

(...) gdy przyroda zagrożona... -pardon

każdy ma swoją arkę, do której może zabrać tyle. na ile go stać...

Szymon dobra robota:)
Igor byl zachwycony:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama