, wtorek 21 marca 2023
Istebna i Ochaby nagrodzone!
Renata i Władysław Bielesz od 10 lat prowadzą w Istebnej gospodarstwo agroturystyczne. fot. ARC Dodaj do Facebook

Istebna i Ochaby nagrodzone!

DG
Istebna i Ochaby nagrodzone!

Ochaby nagrodzono za cykl imprez kulturalnych "Spotkanie z tradycją". fot. ARC

Dwie nagrody w tegorocznej edycji konkursu \"Piękna wieś województwa śląskiego\" trafią na Śląsk Cieszyński - do Istebnej i Ochab.
Konkurs promujący zachowanie tradycji oraz wzmacnianie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi organizowany jest po raz siódmy. Za najpiękniejszą zagrodę w województwie śląskim uznano gospodarstwo Renaty i Władysława Bieleszów z Istebnej. - Zadzwonili do mnie z Urzędu Gminy z pytaniem czy zgodzimy się wziąć udział w konkursie. Nie spodziewałam się, że zwyciężymy, ale bardzo się cieszę - mówi Renata Bielesz, która o nagrodzie dowiedziała się od nas.

Renata i Władysław Bielesz od 10 lat prowadzą w Istebnej gospodarstwo agroturystyczne. W ich pensjonacie można zobaczyć tradycyjnie urządzone wnętrza, wyposażone w wykonane przez właścicieli drewniane meble. Goście mogą tu skosztować potraw prawdziwej kuchni regionalnej, serów, masła z własnego gospodarstwa oraz chleba z pieca chlebowego opalanego drewnem. W ubiegłym roku właściciele pensjonatu zwyciężyli w konkursie województwa śląskiego na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne.

- Nasze gospodarstwo ma wieloletnią tradycję i to przyciąga do nas turystów. Jako laureatka nagrody chcę powiedzieć innym, że watro promować nasze lokalne rzeczy - przyznaje Renata Bielesz.

Trzecie miejsce w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" (i 4 tys. zł) otrzymał organizowany od pięciu lat w Ochabach cykl imprez kulturalnych "Spotkanie z tradycją". Przy wyborze kierowano się pomysłowością, zaangażowaniem społeczności lokalnej w jego realizację oraz umiejętnością zaprezentowania przedsięwzięcia.

Warto wspomnieć, że sołectwo Ochaby odbierało już nagrody w tym konkursie: w 2010 roku była to "Najpiękniejsza wieś", 2009 r. - "Najlepsza strona internetowa".

W rywalizacji o nagrody uczestniczyło 29 gmin z całego województwa. Łączna wartość nagród w konkursie wynosi 77 tys. zł. Zostaną one wręczone 9 listopada podczas Forum Sołtysów w Katowicach.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratulację

ciekawe co w ochabach za atrakcje i czemu najpiekniejsza wies pewnie inne wioski nie startowaly

Cudze chwalicie ... swego nie znacie,
a czy w Ochabach mieszkacie ?
Tytuł "Najpiękniejsza - należy rozumieć raczej jako
- Piękna wieś.
"Piękna" - to nie tylko zewnętzrnie.

Pani Halino, ma Pani rację, że wiele wsi nie uczestniczy w tym konkursie, a dlaczego ... ?

Dla zainteresowanych genezą tego konkursu
polecam stronę www.odnowawsi.pl

Piękna wieś to nie tylko ładnie pomalowane płoty, ale sami mieszkańcy, ich integracja, wzajemna współpraca i zaangażowanie w sprawy swojego środowiska. To też taka wieś, gdzie mieszkańcy nie tracą energii na zbędne wojny między sobą jak PIS kontra PO na przykład...

starosta cieszyński Czesław Gluza (12480 zł brutto), dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Anna Bednarska-Czerwińska 12000 zł, burmistrz Wisły Andrzej Molin 11396 zł, burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec - 10519 zł, burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek 10200 zł, wójt Hażlacha Karol Folwarczny 9580 zł brutto, burmistrz Skoczowa Janina Żagan (9996), wójt Strumienia Anna Grygierek (9681), wójt Brennej Iwona Szarek - 9580, Zebrzydowic Andrzej Kondziołka - 9280, Goleszowa Zbigniew Wacławik - 9100, Chybia Elżbieta Dubiańska-Przemyk - 8720, Istebnej Danuta Rabin - 8380.

Maciek i Przyjaciele gratulacje dla WAS! od Sąsiadki

Spędziłam weekend w w gospodarstwie agroturystycznym Renaty i Władysława Bielesz Istebna. Mimo wcześniejszej dwutygodniowej rezerwacji w momencie przyjazdu nie było rezerwowanego pokoju o dobrych warunkach. W zatępstwie zapropnowano mi inny pokój. I tak spędziłam cudowny weekend w Istebnej w pokoju z połamanym łóżkiem, dziurawą pościelą, z cieknącym czajnikiem, migającym światłem, kamienną podłogą, bez telewizora i radia a o internecie pomarzyć. Jednym słowem odpoczęłam od cywilizacji. A za wszystko zapłaciłam jak za luksus w apartamencie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama