, piątek 21 czerwca 2024
Hutnikom upały niestraszne
W stalowni, przy wielkim piecu, z którego leje się rozżarzona surówka temperatura sięga 90 st. C! fot. WO Dodaj do Facebook

Hutnikom upały niestraszne

WO
Są ludzie, którym niestraszne są 36-stopniowe upały. Na hutnika z Trzyńca na Zaolziu taka temperatura działa ożywczo, jak klimatyzacja w samochodzie.
Nie ma się co dziwić, że hutnik po wyjściu z hali na słońce wcale nie przeklina na panujące od poniedziałku upały. W stalowni, przy wielkim piecu, z którego leje się rozżarzona surówka temperatura sięga 90 st. C! — Można się przyzwyczaić — przekonuje z uśmiechem hutnik, który od 10 lat pracuje przy wielkim piecu. Dziennie wypija kilka litrów wody mineralnej. Cały przysługujący mu deputat.

Wszyscy powinniśmy w tych dniach brać z niego przykład i pić dużo wody, co najmniej 3 litry. W czasie upałów należy unikać dużego wysiłku fizycznego, picia kawy (skutkuje krótkotrwałym wzrostem ciśnienia, ale powoduje także odwadnianie się organizmu) i alkoholu, przebywania w dusznych miejscach, gdzie ruch powietrza jest niewielki, a także w pomieszczeniach, gdzie panuje duży chłód — ostrzegają lekarze.

Niebezpieczne w czasie upału jest także przebywanie w pomieszczeniach, gdzie panuje duży chłód, nie należy więc przesadzać z klimatyzacją. Problemy pojawiają się wówczas, gdy człowiek narażony jest na nagłe i częste zmiany temperatury, np. gdy przebywa przez dłuższy czas na ulicy, w upale, a potem wchodzi do biura, gdzie jest chłodno. Takie nagłe zmiany temperatur wpływają na naczynia krwionośne. Najpierw pod wpływem ciepła naczynia się rozszerzają, a potem, gdy zostają gwałtownie schłodzone, kurczą się. Może wówczas dochodzić do zasłabnięć.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Za to w zimie jak hutnik ma klawo...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama