, sobota 2 grudnia 2023
Cieszyn: zmarł radny Tadeusz StyrnalskiDodaj do Facebook

Cieszyn: zmarł radny Tadeusz Styrnalski

KK, MMT
Wczoraj, 20 lutego, zmarł Tadeusz Styrnalski, radny miasta Cieszyna i emerytowany nauczyciel historii. Miał 62 lata.
Tadeusz Styrnalski zmarł w jednym z cieszyńskich kościołów podczas wieczornej mszy świętej. Pogrzeb prawdopodobnie odbędzie się w czwartek 24 lutego o godzinie 11 w kościele Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie-Bobrku. Radny pochowany zostanie na tamtejszym cmentarzu.

Tadeusz Styrnalski był nauczycielem historii w Zespole Szkół Technicznych w Cieszynie. Działał także w Klubie Inteligencji Katolickiej w Cieszynie, był jednym z jego założycieli. W ostatnich wyborach samorządowych w 2010 r. został wybrany radnym miasta Cieszyna z listy Wspólnoty dla Cieszyna.

Pozostawił żonę Elżbietę i dwie córki - Dominikę i Weronikę.
Komentarze: (40)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wyrazy współczucia dla Rodziny sympatycznego Misia.
Odpoczywaj w pokoju Drogi Przyjacielu.

Żona i córki śp.Tadeusza Styrnalskiego dziękują za wszystkie kondolencje, życzliwe i ciepłe słowa,za udział w pogrzebie,za złozone wieńce i kwiaty,za intencje mszalne oraz za pomoc i wsparcie.

Bardzo się cieszę, że wśród osób będących na pogrzebie było tylu obecnych uczniów i absolwentów TME oraz nauczycieli ze starego dobrego Mechana. Znowu przez chwilę poczułem się jak uczeń Mechana. Pogrzeb był bardzo doniosły.

Witam, byłam uczennica mechana, ale tego starego, z tradycja, kultura i przesłaniem. Prof. Styrnalski utknął mi w pamięci jako osoba niesamowicie życzliwa,uśmiechnięta, pogodna i wesoła - niby mówił poważnie, ale lekki ironiczny uśmiech zawsze malował się na jego twarzy.
Był przy tym bardzo życzliwy i zawsze stał po stronie uczniów. Taki święty Mikołaj w szarym sweterku. Inteligentny, oczytany, elokwentny. Historie opowiadał jak piękne baśnie. Nie zmuszał do nauki, lecz zachęcał.
Mówią wieki, głos ziemi cieszyńskiej...czasem Rzeczpospolita. Nie znam innego nauczyciela, który w taki "lekki" sposób prowadził lekcje, a jednocześnie swoja postawą wymuszał szacunek i budził sympatię. Kpił z idiotyzmów, chwalił dobre. Nauczyciel legenda.

Nigdy nie zapomnę słynnych krówek, żeby przesunąć sprawdzian, albo mleczka ze sklepiku. "Zdrastfujcie" na powitanie ... no i koniecznie ze szczerym uśmiechem "wywietrzyć bździnę" ;) Czasem też było "witajcie gamonie (lub bardziej dosadnie) i Ty... ". :)
Zawsze były zawsze, na każdej lekcji. Nikt nie ziewał, nikt nie był zniechęcony. Kto chciał, ten się nauczył. Po zakończeniu szkoły wielokrotnie spotykałam prof. na ulicy - zawsze był ciekawy jak się moje życie układa, pamiętał nazwiska pozostałych uczniów. Taki prawdziwy nauczyciel z powołania. Sam w sobie był historią za życia. Ikona Mechana. Budził uśmiech na twarzy wszystkich uczniów, niejednokrotnie kontrowersje w stosunku do pozostałych Nauczycieli. Nie był anonimowy.

Panie Profesorze - właśnie trwa Pana pożegnanie, przepraszam, że nie mogę być teraz z Cieszynie, ale jestem z myślami z Panem i wspominam ciepło każdą lekcję.

Znałam też z widzenia córki Pana Profesora jako małe dziewczynki, czasem przychodziły do taty do mechana
- wyrazy współczucia dla całej Rodziny.
Niech Pan spoczywa w pokoju. Nie zapomnimy Pana nigdy [*][*][*][*][*]

Pamiętam bardzo dobrze Pana Tadeusza,to był świerny pedagog i bardzo dobry człowiek,żaden z nauczycieli nie potrafił tak dotrzeć do ucznia.To wielka strata:(.Wyrazy współczucia dla rodziny

Też umrzecie, chociaż doświadczenie uczy, że to inni umierają a my żyjemy. A jeśli chodzi o mnie, to jeszcze żżżyjęęę....

cieszcie się i wy, śp. Tadeusz już w niebie, u boku Pana...

Szkoda człowieka, jeszcze w niedzielę rano z nim rozmawiałem ... [*]

Inteligencja i katolicyzm przecież nie idzie w parze

:(

pustka jest istotą rzeczy wszelakiej

Jutro tą informację przykryje wiele innych... ach... co by tu powiedzieć. Pustka. Pustka, wielka pustka!

Dobroć, spokój, uśmiech, inteligencja, błyskotliwość i "wymiana słów na ul. Żwirki". Tak zapamiętam Pana Tadeusza. A w sobotę jeszcze się spotkaliśmy... szkoda, że po raz ostatni. Do sobaczenia. Do zobaczenia po tamtej stronie wśród innych wspaniałych ludzi...

Szczere kondolencje dla rodziny [*]
Pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Był świetnym nauczycielem :(

Szkoda,ze "za zycia" nie bylo Mu dane uslyszec
tak wiele cieplych slow.
Czesc Jego pamieci.

spoczywaj w pokoju, szkoda ze nie zamienimy juz paru zdan na miescie...

Nigdy nie zapomnę śp. Tadeusza. To nauczyciel legenda, był jednym z najlepszych nauczycieli. Jego opowieści o stanie wojennym coś nieprawdopodobnego. Swoją posturą wzbudzał respekt ale w głębi serca spokojny, uporządkowany, pełen wartości człowiek. Uczył wielu naszych rodziców, braci czy siostry i wszyscy powiedzą że był osobą o wielkim sercu. Niech spoczywa w pokoju...

rozbawił mnie pański wpis - usiłuję rozpoznać naturę jego przesłania - oj, nie chciałbym przypisywanych mi kompleksów (pewnie jakiś się jeszcze, dogorywając, kołacze...) odczytać jako... skrywanych osobiście przez Waszmość...nie kojarzę pana /czy to oryginalne imię i nazwisko, czy pseudonim?/ - życzenia przekazałem - pozdrawiam serdecznie!

Cieszyńską specyfiką jest obłuda.
Lepiej przemilczeć niż poświadczać nieprawdę...

porównałem T.Styrnalskiego i P.Sikorę, zupełnie luźno i symbolicznie, myśląc o pewnej kontynuacji wśród radnych postaw i cech charakteru, które bardziej łączą niż dzielą...

Żegnaj Profesorze! Był Pan wspaniałym i bardzo serdecznym człowiekiem. Zawsze gdy się z Panem spotykałem czułem ciepło i serdeczność płynącą z Pana serca. Wpoił nam Pan wiele zasad życiowych. Będzie nam tu Pana brakowało:( a mi dość częstych spotkań z Panem w trakcie zakupów. Pozostanie Pan w moich wspomnieniach na zawsze!

Profesorze zawsze będę pamiętał jakie postawy społeczne wpajał nam Pan na lekcjach.
Spoczywaj w pokoju[*]

co do tych wyborów to mówił, jak nie chcesz na nikogo głosować to idź napisz wszyscy ch..e ale zagłosuj.

Stary dobry Mechan. Pamiętacie Go jeszcze? Podzielcie się jakimiś wspomnieniami z Mechana. Ja pamiętam krówki, salę na 2 piętrze, referaty z "Mówią wieki", obowiązkowy "Głos Ziemi Cieszyńskiej" w piątek, wspaniały, donośny głos tenora, pozdrowienia od Profesora dla klasy: "Zdrastfujte" i nasza odpowiedź: "Zdrastfujte Towarzyszu ......", niezapomniane opowieści cieszyńskie, msze o 20, zakupy u Wapiennika, przeradzające się w wielogodzinne spacery po Cieszynie w poszukiwaniu towarzysza rozmowy, codzienne czytanie klepsydr. Odszedł CZŁOWIEK LEGENDA. Pamiętam, jak zawsze namawiał nas do udziału w jakichkolwiek wyborach, aby los kraju nie był nam obcy. Powiadał: "Panowie, jeśli nie wiesz, na kogo głosować, idź i wrzuć pustą kartę! Głos będzie nieważny, ale frekwencja będzie! A to się liczy, inne kraje patrzą!"

Wyjaśnij w jakim sensie miejsce radnego Styrnalskiego zajął Piotr Sikora ?
Coś ci się pozajączkowało.

Odszedł wspaniały człowiek,jak już ktoś wcześniej napisał w starym Mechanie był to jeden z nielicznych normalnych i dobrych nauczycieli,nie owijał w bawełnę, śmiało wyrażał swoje poglądy ale jednocześnie szanował poglądy innych. Mimo, że od skończenia szkoły upłynęło 11 lat zawsze przy spotkaniu na mieście znalazł chwilę, żeby porozmawiać, takim go zapamiętam uśmiechniętym i życzliwym, Spoczywaj w pokoju Profesorze

odszedł od nas miły, serdeczny Człowiek.
Wyrazy współczucia dla Rodziny.

Dobrze, że potrafimy życzliwie mówić o ludziach po ich śmierci… Może już czas mówić tak o nich za życia i w ogóle może warto spróbować być życzliwym (życzliwą)? Spoczywaj w pokoju!

Panie Oszelda, skończ Waś te płytkie wywody literackim językiem, bo widac, że masz Pan kompleksy i nadrabiasz w sieci!!! Pozdrowienia dla Mamy!!!

W dobry zawodach Pan wystąpił, bieg ukończył, wiary Pan ustrzegł. Panie Profesorze, będę Panu towarzyszył w ostatniej drodze a w modlitwie będę pamiętać.

no właśnie

nie ma dwóch stron, nie wiedząc o tym, ulegasz złudzeniu, rozszczepiasz się, rozstrajasz...cierpisz!

drugiej strony nie ma...

życie kruche jest...

umarl Tadeusz Styrnalski,w jakimś sensie jego miejsce w radzie miasta zajął Piotr Sikora...będzie robił to,co tamten ledwie rozpoczął - godnie... ot, życie!

Odszedł kolejny z Cieszyniaków robiących dobrą wizytówkę naszej małej ojczyźnie, niech spoczywa w pokoju.

to był jeden z nielicznych normalnych nauczycieli. Z profesorem Styrnalskim mam wiele dobrych wspomnień, zarówno z lekcji historii jak i z wycieczek szkolnych, na których był opiekunem. Potrafił zrozumiec młodzież i wyważyć jak nikt inny podejście do nas z jednej strony jako nauczyciel pilnujacy porządku a z drugiej jako człowiek znający potrzeby młodzieży w tym wieku. Bedę go pamietał i zawsze miło wspominał.

[*] uprzejmy, uśmiechnięty serdeczny, zgadzam się z Panem Oszeldą. Szkoda, że dobrzy ludzie też odchodzą...

Pani Profesorze, na zawsze zostanie Pan w mojej pamięci jako człowiek-jako normalny człowiek.Cześć Jego pamięci!

każda śmierć, to strata i ból przywiązania najbliższych, znajomych, przyjaciół - pamiętam go jeszcze,jak był sekretarzem prof. Józefa Chlebowczyka, - jeszcze przedwczoraj pozdrawiał nas, z mamą, na ulicy...dzień później poszedł złożyć pokłon Bogu, umierając nagle w kościele - w pokrzepiających, katolickich wyobrażeniach i fantazjach (to mój punkt widzenia...) - Pan,nie przegapił jego śmierci, otwierając na oścież ramiona, - znałem go słabo ale zapamiętałem akcentowaną uprzejmość i serdeczność usposobienia do innych - z tym... człowieczym, przejawiającym zwyczajną, głęboką mądrość istnienia uśmiechem, pozostanie Tadeusz w mojej pamięci!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama