, czwartek 20 czerwca 2024
Cieszyn:  z krajobrazu znikną rury
Tam gdzie dzisiaj biegną rury ciepłownicze za jakiś czas będzie można spacerować. fot. ER Dodaj do Facebook

Cieszyn: z krajobrazu znikną rury

ER
Znad potoku Bobrówka, który płynie przez centrum Cieszyna znikną ogromne rury ciepłownicze. W ich miejscu pojawi się szlak spacerowy.
Władze miasta zgodziły się na nieodpłatne wejście na swój grunt Energetyce Cieszyńskiej, w celu wykonania prac związanych z demontażem napowietrznej sieci cieplnej magistrali Południe-Wschód. Inwestycja ruszyła i potrwa do końca przeszłego roku. Po jej zakończeniu z pejzażu miasta znikną kilometry wielkich szpetnych rur, którymi do mieszkań dostarczane jest ciepło. Zastąpi je ciepłociąg wyprodukowany w nowoczesnej technologii, który zostanie zakopany w ziemi. — Poprawa estetyki miasta to jedna rzecz, ale głównie chodzi nam o oszczędności. Dzięki zmniejszeniu średnicy ciepłociągu i zastosowaniu nowych technologii w izolacji, straty w przepływie ciepła spadną o 30 proc. — mówi Andrzej Surzycki, prezes Energetyki Cieszyńskiej.

Z inwestycji bardzo cieszą się władze miasta, bo demontaż napowietrznej sieci cieplnej poprawi estetykę centrum Cieszyna, a wzdłuż Bobrówki, gdzie biegnie większość rur, wreszcie będzie można wytyczyć szlak spacerowy dla mieszkańców i turystów. — Chcielibyśmy zrobić kolejne miejsce, gdzie ludzie mogliby aktywnie wypoczywać spacerując, jeżdżąc na rowerach albo rolkach. W przyszłym roku pomyślimy o zabezpieczeniu w budżecie pieniędzy na ten cel — mówi burmistrz Bogdan Ficek. Wymiana ciepłociągu na razie jest finansowana z pieniędzy Energetyki Cieszyńskiej, ale spółka chce na ten cel pozyskać również dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama