, czwartek 23 maja 2024
Cieszyn: maturzyści chcieli powiesić się w księgarni
Tableau wiszą w sklepowych witrynach przez całe lato. fot. ER Dodaj do Facebook

Cieszyn: maturzyści chcieli powiesić się w księgarni

ER
W Cieszynie można oglądać twarze tegorocznych absolwentów szkół średnich na sklepowych witrynach. To stary austriacki zwyczaj pielęgnowany nad Olzą od czasów monarchii.
Tableau wiszą w witrynie co drugiego sklepu przy głównym cieszyńskim deptaku — ul. Głębokiej oraz Wyższej Bramie i Rynku. Jedne są czarno-białe, inne kolorowe lub przedziwnie zdobione. Pod wystawami zatrzymują się przechodnie, oglądają twarze tegoroczny absolwentów, komentują, kogo znają, wspominają swoje szkolne lata. Janusz Łukomski-Prajzner, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego, najstarszej szkoły w Cieszynie, mówi że umieszczanie tableau na wystawach sklepowych to stara austriacka tradycja. W ten sposób już w czasach monarchii zapoznawano mieszkańców z pełnoletnimi obywatelami oraz dziękowano nauczycielom za ich trud włożony w edukację nowego pokolenia. — Dzisiaj zwyczaj ten nadal jest pielęgnowany w Austrii, niektórych miastach Czech, a w Polsce w Cieszynie. Zdjęcia wywiesza się w zasadzie z tego samego powodu co sto lat temu - młodzi też chcą się pochwalić, że coś ważnego zrobili — mówi Łukomski-Prajzner.

Ci absolwenci, którzy odpowiednio wcześnie zarezerwowali sobie miejsca, zawiesili tableau ze zdjęciami w prestiżowych witrynach, jak ta w Księgarni Piastowskiej przy ul. Głębokiej. — Uczniowie byli u nas już w styczniu, żeby zaklepać sobie miejsce — mówi Monika Dąbrowska z Księgarni Piastowska. Ci, którzy zapomnieli o rezerwacji wiszą dzisiaj w mięsnym albo między majtkami w pasmanterii. Tableau wiszą w sklepowych witrynach przez całe lato. Potem wracają do szkół i są wieszane na korytarzach. — Kiedyś po jednym roku szkolnym zostawały trzy tableau. Dzisiaj w jednym roku klas jest siedem a nawet osiem, więc powoli możemy mieć problem z rozwieszaniem zdjęć na szkolnych korytarzach. Te najstarsze będziemy chyba przekazywać do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie wzbogacą obszerną kolekcję jeszcze przedwojennych tableau — mówi dyrektor Osucha.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama