, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Bażanowice pomagają chorej Karolince
Karolinka od dwóch miesięcy walczy z ciężka chorobą. fot. ARC  Dodaj do Facebook

Bażanowice pomagają chorej Karolince

JM
- Jest bardzo radosną i wesołą dziewczynką. Uwielbia rysować, kocha taniec i śpiew - mówi o swojej córce Rafał Cziommer. Szczęśliwe dzieciństwo Karolinie przerwała ciężka choroba. Diagnoza lekarzy nie pozostawała złudzeń: w główce 4,5-letniej Karolinki wyrósł złośliwy guz pnia mózgu. Dziś o zdrowie dziewczynki walczą lekarza, postanowili pomóc też mieszkańcy Bażanowic. Już w niedzielę charytatywny koncert, z którego dochód wspomoże rodzinę dziecka.
Karolinka to śliczna, niebieskooka dziewczynka o niesamowitym uśmiechu. Jeszcze w październiku, podobnie jak jej rówieśnicy, chodziła do przedszkola, bawiła się, śpiewała w zespole muzycznym. Wszystko zmieniło się dwa miesiące temu. Wtedy to nagle u zdrowego i niesprawiającego dotąd żadnych problemów dziecka zaczęły występować niepokojące zachowania. - Pojawiły się napady agresji, zaburzenia równowagi i uśmiechu, a jej stan zaczął pogarszać się z minuty na minutę - opowiada o feralnej październikowej sobocie tata Karolinki.

Dziewczynka natychmiast znalazła się pod opieką lekarzy. Wynik badań był jednoznaczny - guz pnia mózgu. Z cieszyńskiego szpitala Karolinka trafiła do Górnośląskiego Centrum Dziecka w Katowicach. - Taki guz, z uwagi na lokalizację w obrębie struktur, w których zlokalizowane są istotne dla życia ośrodki, jest guzem nieoperacyjnym i w takiej sytuacji leczenie zakłada stosowanie chemioterapii oraz radioterapii. Karolinka otrzymała już dwa z ośmiu planowanych kursów leczenia chemicznego - mówi w rozmowie z GazetąCodzienną.pl, dr n. med. Grażyna Sobol, ordynator Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii GCZD w Katowicach.

Dziś Karolinka przebywa w domu, jej stan się poprawił, ustąpiły początkowe napady niepokoju i pobudzenia, poprawiły się funkcje neurologiczne. Grażyna Sobol przyznaje jednak, że przed Karolinką jeszcze długa droga trudnego leczenia, zagrożonego powikłaniami, z których najtrudniejsze są te wynikające z wtórnego, polekowego braku odporności. - Wyboru nie mamy, przeciwnikiem jest guz trudny w rokowaniu. Musimy się cieszyć każdą poprawą - mówi doktor. Taką nadzieję daje radioterapia, którą dziewczynka już niedługo rozpocznie.

Mimo że koszty leczenia szpitalnego pokrywane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, cały czas pojawiają dodatkowe, związane chociażby z dojazdami na leczenie czy rehabilitacją. Niewykluczone, że ciężka choroba Karolinki zmusi jej mamę do rezygnacji z pracy.

Niepewne rokowania co do powrotu do zdrowia, groźba, że jedyną szansą na pełne wyleczenie może okazać się kosztowna operacja w zagranicznej klinice, sprawiły, że rodzinie państwa Cziommer postanowiła pomóc cała masa zupełnie obcych im ludzi. - Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co dla nas robią - mówi Rafał Cziommer. Pomagają też mieszkańcy Bażanowic, którzy postanowili zorganizować charytatywny koncert. - To nasi sąsiedzi, którzy są w potrzebie. Musimy ich wesprzeć - mówi Andrzej Szczypka ze Stowarzyszenia Miłośników Bażanowic.

Podczas niedzielnego koncertu, który rozpocznie się o godz. 15-tej w miejscowej sali OSP wystąpią między innymi dzieci z przedszkoli i szkół w Bażanowicach, chór kościelny, a nawet diwa operowa. Akcję postanowili wesprzeć również kierowcy rajdowi, w tym aktualny mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz. Organizatorzy zapowiadają też licytację niepowtarzalnych fantów. Cały dochód z koncertu zostanie przekazany rodzinie Karolinki.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na które można wpłacić pieniądze na leczenie Karolinki?

Anna Maria Nieboras Witam,Jutro na imprezie charytatywnej dla Karolinki w Bażanowicach można będzie "zdobyć" koszulkę z autografami zawodników Borussia Dortmund ,oraz inne gadżety sław sportu .

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama