, sobota 13 kwietnia 2024
Awantura z pielęgniarkami w tle
Starosta Mirosław Kożdoń rozmawia z protestującymi. Z prawej Elżbieta Grześkowiak, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Cieszynie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Awantura z pielęgniarkami w tle

WOJCIECH TRZCIONKA
Awantura z pielęgniarkami w tle

Protestujący pracownicy Szpitala Śląskiego na chwilę zablokowali przejście dla pieszych pod starostwem. fot. Wojciech Trzcionka


Awantura z pielęgniarkami w tle

Zarząd Powiatu (od lewej Jerzy Malik, Mieczysław Szczurek, Stanisław Kubicius i Mirosław Kożdoń) nie przejął się protestującymi. fot. Wojciech Trzcionka


Awantura z pielęgniarkami w tle

Panie bez słowa weszły na sesję i stanęły za radnymi. fot. Wojciech Trzcionka

Ponad 50 pielęgniarek ze Szpitala Śląskiego pikietowało w poniedziałkowe popołudnie Starostwo Powiatowe w Cieszynie domagając się podwyżek i możliwości przedstawienia swoich racji na sesji. Przewodniczący rady nie zgodził się doprowadzając do awantury.
Pikieta rozpoczęła się tuż przed 13.00, gdy na sali sesyjnej zaczęli zbierać się radni. Pielęgniarki (wśród nich były też położne, radiolodzy i technicy analityki medycznej) stanęły przed urzędem, wyciągnęły transparenty („Żądamy lepszego wynagrodzenia, godziwego i równego traktowania", „Dzisiaj wszyscy tu idziemy, niezadowolenie swe niesiemy") i zaczęły skandować: „Równouprawnienia!". W tym czasie ich przedstawicielka poszła do urzędu poprosić Jana Sztwiertnię, przewodniczącego Rady Powiatu, o możliwość zabrania głosu podczas sesji. Gdy ten nie zgodził się, do pielęgniarek wyszedł starosta Mirosław Kożdoń, który nadzoruje Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej. Próbował przekonać kobiety, że to nie starostwo powinno być adresatem ich żądań. — Starosta nie może ręcznie sterować szkołą, domem pomocy społecznej czy szpitalem. Od tego macie dyrektora — tłumaczył protestującym Kożdoń.

Takie tłumaczenie tylko wzburzyło pielęgniarki. — Skandal. Nikt z nami nie chce rozmawiać. Gdy pan starosta leżał w naszym szpitalu, to nas doceniał. Teraz próbuje nas ugłaskać. Ja dziękuję. Głaskać to może mnie mąż — piekliła się jedna z protestujących. Pracuje na II oddziale wewnętrznym Szpitala Śląskiego. Po 22 latach zarabia 1230 zł. Wraz z koleżankami domaga się od 400 do 600 zł podwyżki. — To niezbędne minimum.

Gdy sesja powiatu już się rozpoczęła, panie zaostrzyły protest. Zaczęły przechodzić po pasach pod urzędem na chwilę blokując ruch. Potem ruszyły do starostwa. Bez słowa weszły na sesję i stanęły za radnymi. Przewodniczący lekceważył protestujące i nie reagował mimo, że obrabiany właśnie temat „Funkcjonowanie transportu zbiorowego w powiecie" mało kogo już zajmował.

Po dziesięciu minutach stania w ciszy zrezygnowane pielęgniarki zaczęły wychodzić. I dopiero wtedy Jan Sztwiertnia postanowił zareagować. — Zostaliśmy zaszczyceni przez protestujące pielęgniarki — zauważył. — Osobiście możemy podzielać wasz pogląd, ale Rada Powiatu nie jest stroną. Jeżeli chodzi o podwyżki, to od tego jest dyrektor szpitala — mówił przewodniczący rady.

Wtedy wstał radny Piotr Gruszczyk. — Wiem, naruszę wszelkie zasady, ale muszę zabrać głos - najwyżej proszę mnie ukarać. Jak to jest, że rada nie może nic zrobić? Przecież możemy zmienić porządek obrad i zająć się sprawą — grzmiał. Sztwiertnia szedł w zaparte: — Na to nie wyrażam zgody. Prawo nie zezwala, żeby rada była mediatorem.

Tym razem nie wytrzymał radny Józef Broda. — Fatalnie się czuję, bo zostały naruszone wszelkie dobre obyczaje. Przyszli goście, a tu nie daje się im pięciu minut, aby przedstawić swoje racje — krzyczał Broda. Przewodniczący i jemu nie dał się jednak przekonać. — Jutro po podwyżki przyjdą policjanci, po nich strażacy i lekarze. Nie ma na to mojej zgody — upierał się Sztwiertnia.

— To po co tu jesteśmy, to po co istnieje ta rada, skoro nic nie może!? — denerwował się dalej Broda. Pielęgniarek nie było już wtedy na sali. Opuściły salę w milczeniu.

Jan Kawulok, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, który z boku przysłuchiwał się awanturze, nie zabrał głosu. — Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia z protestującymi. 5 listopada rozpoczną się mediacje — powiedział Gazeciecodziennej.pl. Jako realną do zrealizowania uznał podwyżkę w wysokości 300 zł brutto.
Komentarze: (43)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

POPIERAM PANIE! A przewodniczący niech sklada dymisje. Nie nadaje sie. Panie starosto, niech pan nie odsuwa od siebie odpowiedzialnosci. Pan jest szefem dyrektora szpitala, wiec pan jest wspolodpowiedzialny za ta mizerie.

Popieram,popieram!!!!
za takie pieniadze to nawet babcia klozetowa nie pracuje!

Staroście już dziękujemy!!!!!!!

Co Wy chcecie od Starosty???? Zostawcie go. Biedny płacze do poduszki, bo jego asystentka nie została posłem a tak mu się marzyło, a Wy tu z prozaicznymi życzeniami.

Normalna polska rzeczywistość!!!!!!!! SPYCHOLOGIA!!!!!!!!!ZERO SZACUNKU DLA SZUKAJĄCYCH WSPARCIA I POMOCY!!!!! O godziwym zarobku nie ma co pisać.Radni i reszta urzędników nie zarabiają przecież 800zł...........

Radny ma ok 1.000 zł na rekę a Starosta ponad 10.000 brutto.

Jeszcze nigdy żaden Starosta tak się nie kompromitował jak obecny. Przykre :-(

Panie Przewodniczący!!!!!! Może faktycznie nie byłoby takie głupie przyjść następnym razem w towarzystwie policjantów i strażaków. Co Wy na to koleżanki pikietujące???????????

Dla mnie tu sie przewodniczacy KOMPLETNIE skompromitowal. Starosta poszedl mediowac. A ten d...y nie ruszyl. Lepiej na przepisy wszytsko zwalic. A zwykla ludzka przyzwoitosc. Sztwiertnia - wracaj do Goleszowa!

Żałosne miny. Jedynie Józef Broda uratował honor Starostwa. Czy On aby nie jest z PiS?

Żałosne miny. Jedynie Józef Broda uratował honor Starostwa. Czy On aby nie jest z PiS?

myślę że czas przyjrzeć się rządom p.dyrektora Kawuloka i jego kolesiów.Jak można wierzyć człowiekowi który nie umie spojrzeć ludziom w oczy.Panie Starosto liczymy na Pana

A może radni i cały Zarząd zrezygnują ze swoich diet i przekażą tą kwotę na podwyżki dla personelu.Radny dostaje 1000 zł za jedną sesję a pielęgniarka 800 zł za cały miesiąc odpowiedzialnej pracy? Czy to normalne? Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.ZGROZA!!!!!

Władze powiatu mają rację, nie one dają podwyżki tylko Kawulok. I koniec tematu

A protest radnego z PiS, który ma pretensje do starostwa z PO o nieudolne rzady Kawuloka z PiS to szczyt hipokryzji.
No a pielęgniarki się pomyliły z pretensjami

Jeszcze nie w formalinie obwożony po odpustach jako wybryk natury?

Starosta nie tylko kompromituje sie w tej sprawie ale w kazdej innej.panie starosto panu juz dziekujemy.wpisujcie miejscowosci ktore chca dymisji starosty.

.

Problem płac pielęgniarek jest stary jak sojusz robotniczo chłopski

Starosta się kompromituje ? A co ma dać podwyżkę ze swojej pensji 300 ludziom ? Dyrekcja szpitala odpowiada za zakład pracy,a o wysokość kontraktów proszę mieć pretensje do NFZ. Starostwo nie ma żadnego wpływu na wysokość pensji w szpitalu. Za zaistniałą sytuację odpowiada radosna kacza władza, która zarządza ministerstwem, NFZ i szpitalem. Samorządy mogą jedynie patrzeć z przerażeniem jak ktoś niszczy służbę zdrowia. A teraz fanik kaczek na tym forum wieszają psy na staroście - szczyt bezczelności

Jeśli dyrektor szpitala ma pieniądze na podwyżki, jak sam podobno stwierdził, a ich nie daje i czeka prowokując protesty pracowników to nie dyrektor tylko nieodpowiedzialny, wręcz szkodliwy, człowiek nadający się do zwolnienia w trybie natychmiastowym!!!

ten Sztwiertnia to wielki picuś ;kiedyś z dobrej gminy Goleszów zrobił :najgłupszą gminę na Śląsku, najwęższy most w Bażanowicach/ skręt na Dzięgielów/, remontowaną drogę z Dzięgielowa zamku do Lesznej bez poboczy,cały czas w ciepłym zaśmierdziałym zachowawczym ciepełku...

Ale sie to porobiło!! Brawo Panie pielęgniarki, że umiecie tupnąć nogą na tych urzędasów, którzy jak zwykle nic nie mogą zrobić. To po co nam tacy "pierdzistołki". A tak na marginesie, jak to pięknie zacny Pan Starosta (były Radny M. Cieszyna, a także były szef innego PKS-u) niedoszły szef cieszyńskiego PKS-U i Drukarni umie sie ukryć za plecami Dyrektora ZOZ-u. On nie jest adresatem, to ONI (tj. inni) są winni temu. Coś mi tu przypomina "kaczą teorię", że za przegrane wybory wini sie żurnalistów (a może i cyklistów). Panie Starosto !! Trzeba wziąć sprawę w woje ręce i załatwić po męsku. chyba, że Pan nie jest ......

Czy ty wichajstrze umiesz czytać tekst ze zrozumieniem, czy tylko wierzysz od razu każdemu, kto głośniej wrzeszczy ? Rozumiem, że starosta ma mieć maszynkę do robienia pieniędzy( model "wichajster") i każdej pielęgniarce pieniądze wydrukować

Wiślok! Model maszynki to "norychto" (jeśli wiesz co to). A czytać to mnie nauczyli i to ze zrozumieniem. I widzę, że kto mocniej tupnie nogą w Polsce, ten dostaje to co chce (a choćby górnicy). Dlatego brawo Paniom, bo walczą nie tylko o swoje piniądze, lecz po części i nasze zdrowie. Takiej degrengolady jaka jest w szpitalu (w Cieszynie) to juz dawno nie było! Ta nasza służba zdrowia jest chora i trzeba ją wyleczyć. Oczywiście podwyżki pensji średniego personelu to nie zmienią, ale zawsze będzie to jakiś krok do przodu! Wiślok, życzę Ci duuuuuuuuuuuuużo zdrowia, byś nie musiał wylądować w szpitalu ( w Cieszynie). Wtedy zmieniłbyś zdanie!!

wislok prosze cie zabierz sobie staroste do wisly .od razu serdecznie dziekuje

Wspolczuje pielegniarkom... Ja bym juz rzucila ta robote. Za 1300 zl pracowac dniami i nocami... Za zadne skarby.

Niestety wichajstrze nie umiesz czytać ze zrozumieniem, bo gdybyś umiał, to byś wiedział, że za płace w szpitalu odpowiada dyrekcja i NFZ, a nie starosta

Daje 1000 zl za zablowanie Wiśloka lub wysłanie mu neutralizujacego go wirusa.

dieta radnego wynosi 1000 zł za cały miesiąc pracy nie za 1 sesje !!!

Widzę Wiślok, że spać nie możesz i piszesz, piszesz i piszesz. Szkoda tylko, że bez ładu i składu, ale wybaczam, bo to późna pora. Wiesz widzę, że nie rozumiesz o co chodzi w tej całej sprawie. Otórz moim zdaniem Starosta to powinien być gospodarz, a nie urzędnik! A jaka jest róznica pomiędzy takimi osobami, to może się popatrzysz na prezydenta Wrocławia i burmistrza Cieszyna. We Wrocławiu jest gospodarz, w Cieszynie jest urzędnik. A po czym to można poznać? A choćby po tym, że urzędnicy wiedzą jak wydawać cudze pieniądze i ściągać podatki, a gospodarz wie jak je zarobić. Dlatego też, np. Festiwal Filmowy "Era Nowe Horyzonty" jest we Wrocławiu, a nie w Cieszynie. Tak samo powinno być ze starostą, powinien pochylić się nad tym problemem, uruchomić wszystkie swoje znajomości, kontakty (np. posłów, wojewodów, itp.), wyjść z jakimiś propozycjami. A tutaj niestety odpowiedź: to nie ja, to on (tj. Dyrektor szpitala) jest od tego. Taka postawa jest naprawdę żenująca, to tak jak w piaskownicy, to Janek jest winny, nie ja! A ty Wiślok ze swoim NFZ i innymi którzy płacą szpitalowi wyskakujesz, jakby to oni byli winni. A prawda jest taka, że nasz szpital to firma pełana koterii, układzików, nie ruszania skostniałej martwej struktury, gdzie każdy człowiek ma swoją pozycję w hierarchi i nie jest do ruszenia. I to wymaga zmiany, aby pieniądze które są były lepiej wykorzystane.

Do hakerów! Ostrożnie z blokowaniem komputera Wiśloka, bo być może zablokuje się komputr WAŻNEJ OSOBY, lub też sparaliżuje się pracę jakiegoś ważnego urzędu. I co wtedy?

PiSowski dyrektor doprowadził do zadłużenia w wysokości 24 milionów złotych, a wartość majątku szpitala wynosi 23 miliony !

p. Kawulok nie jest bez winy ale to dyktatura proletariatu wyrżneła pielęgniarki

Ja to sie nie dziwie staroscie ze nie tak dawno chcial pogonic dyrektora szpitala... Mam nadzieje,ze i tym razem Starosta stanie na wysokosci zadania i jednak sprawe ruszy!! Trzymamy za Pana !!!

Ojjj kolego Ty to w ogole nie kumasz tematu a masz kompleksy i smutno Ci ze to nie Ty starosta jestes!! Cos bredzisz o zlym burmistrzu Cieszyna?Daj se siana bo znow bzdury... Starosta robi co moze a to NIE ON PRZYZNAJE WYSOKOSCI WYPLAT TO NIE ON JEST PIER... NFZ !!! Zrozum to chlopie i nie pieprz tu glupot o staroscie bo on sam robi dobra robote!!

on ustala wysokosc WYNAGRODZEN??? Czyzby starostwo to byl codowny NFZ ??? Jakas bzdura i tyle!!!

Panowie to tak nie jest łatwo zwolnić Dyr, menagera- to się wiąże z wysokim odszkodowaniem za zerwanie umowy o pracę .kawulok to prawda nie nadaje się na Dyrektora jego czas już minął. Znam go jak był jeszcze kierownikiem. JASIU JUŻ CZAS ODEJDŹ DAJ INNYM SIĘ WYKAZAĆ.....

pielęgniarki nic nierobią

W Cieszynie funkcjonują - i kosztują nas bardzo wiele - DWA duże szpitale... Nikt o tym nie pisze?.. że to marnotrawstwo olbrzymie?.. Prawda jest taka, że trzeba utrzymywać zbyt wiele budynków, płacić podatki za ogromny teren, a personel szpitali z całą pewnością bez szkody dla pacjentów możnaby znacznie ograniczyć. I wtedy dopiero mówić o podwyżkach!... Ten ZOZ to moloch!!!...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama