, niedziela 19 maja 2024
Ruszyła renowacja pięknego pałacu
Piękny pałac w Kończycach Wielkich został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Ruszyła renowacja pięknego pałacu

ANNA LUDWIN
Od grudnia ubiegłego roku pałac w Kończycach Wielkich ma nowych właścicieli, którzy właśnie zabrali się za jego renowację. Po jej zakończeniu w starych wnętrzach powstaną hotel i centrum kulturalne, które ruszą w 2012 roku.
Piękny pałac w Kończycach Wielkich został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Jego ostatnią właścicielką była uwielbiana na Śląsku Cieszyńskim Gabriela von Thun-Hohenstein, słynna z działalności dobroczynnej arystokratka. Jeszcze kilka lat temu w budynku pałacowym znajdował się dom dziecka. Po jego likwidacji obiekt nabyli, za 1,6 mln zł, trzej biznesmeni z Mazowsza. Jak wspominaliśmy już na łamach Gazetycodziennej.pl, planują zamienić go w hotel. Ale nie tylko.

CZYTAJ TEŻ: Pałac zamieni się w hotel

— Mamy nawet śmielsze ambicje. Chcemy zacząć od stworzenia na parterze centrum kulturalnego z pomieszczeniami upamiętniającymi poprzednich właścicieli pałacu oraz z salą przeznaczoną na muzeum ziemi cieszyńskiej. W tym zakresie mocno wspiera nas Mariusz Makowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Na dwóch piętrach planujemy zrobić hotel, a w dalszej kolejności, obok budynku, dobudować centrum szkoleń i imprez, w którym można będzie organizować wystawy czasowe i urządzać przyjęcia — mówi Marcin Lipski, jeden z właścicieli obiektu.

Prace renowacyjne rozpoczęły się w październiku. Pałac jest dobrze utrzymany, ale pomieszczenia nie nadają się na pokoje hotelowe, są zbyt małe. Przed właścicielami jeszcze wiele pracy, lecz czas nie nagli, ponieważ projekt dostosowania pałacu do potrzeb ekskluzywnego hotelu rozpisany jest do 2012 roku. W tym też roku można spodziewać się jego otwarcia.

Rok temu ktoś puścił niefortunną plotkę o tym, że już w tym roku w planach jest zorganizowanie zabawy sylwestrowej na terenie pałacu. — Nie jest to prawda — śmieje się Marcin Lipski. — Choć może lepiej nie dementować tej plotki, bo wtedy więcej osób odwiedzi Kończyce...
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tu się należy pełna nazwa: Zamek Przedsiębiorczości za Swoje.

wreszcie normalny artykuł !

1,6mln to nie jest zbyt wygurowana kwota no, ale coz...

Poloczku! kwota ta rzeczywiście nie jest wygÓrowana:))

To trzeba było kupic i sprzedac z zyskiem. Wiem że oferta pozostawała długo bez odpowiedzi. Niestety sprawe później przestałem sledzić. Ktos sie orientuje czy to "poszło" po wyznaczonej cenie czy pozniej w przetargu czy też w bezprzetargowo ?

W pełni zgadzam się z Aneksem.

A my w Cieszynie mamy swój zamek (z bardzo przedsiębiorczymi ludźmi) na który płacimy podatki, a tutaj ktoś z tego zamku będzie płacić podatki. Braaaaaaaaaaaaaaawo!!!

Cudowna wiadomość! Teraz czas na Gnojnik.

A autor tego tekstu to znów Mariusz Makowski.

!!!

A byłeś tam kiedys ? Tam już nie ma czego ratować. Trzeba by postawić od nowa.
exe

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama