, sobota 4 maja 2024
Na wycieczkę po cmentarzu
Teksty do przewodnika napisała Irena Kwaśny (na zdjęciu z prawej), a zdjęcia wykonała Renata Karpińska. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Na wycieczkę po cmentarzu

TWO
Na wycieczkę po cmentarzu

Aleja zasłużonych. fot. Wojciech Trzcionka

Cieszyn wydał nietypowy przewodnik po... cmentarzu komunalnym. — Bo to piękny park, z pięknymi zabytkami i starymi drzewami. Idealne miejsce na spokojny spacer — zachęca Renata Karpińska, szefowa biura promocji Urzędu Miejskiego.
Cieszyński cmentarz komunalny założony został w 1891 roku. Mimo że użytkowany jest po dziś dzień, zachowało się tu wiele pięknych nagrobków. Jego stara część jest wpisana do rejestru zabytków. — To przepiękne i nastrojowe miejsce — mówi Irena Kwaśny, konserwatorka zabytków i historyk sztuki, autorka przewodnika „Cmentarz komunalny w Cieszynie”.

W książkach o nekropoliach zazwyczaj znajdujemy dziesiątki notek biograficznych zasłużonych mieszkańców pochowanych na cmentarzu. W przypadku przewodnika o cieszyńskiej nekropolii jest inaczej. Autorka skupiła się wyłącznie na zabytkach. — Chciałabym, żeby dzięki temu przewodnikowi ludzie przychodzili na cmentarz komunalny nie tylko zapalić świeczkę na grobie bliskich, ale też pospacerować i pozwiedzać. To historyczne miejsce. Można tu zobaczyć przemiany stylowe i estetyczne, podziwiać nagrobki cenionych rzeźbiarzy czy nagrobki z importu z Wiednia. Dlatego nie skupiałam się na opisie osób zasłużonych pochowanych na cmentarzu, a poziomie artystycznym nagrobków, ich historycznej wartości i rozwoju nekropolii — wyjaśnia Irena Kwaśny. — Nowa część cmentarza wygląda sztampowo i brzydko. W starej znajdziemy prawdziwe dzieła sztuki — dodaje autorka przewodnika.

W odnalezieniu najpiękniejszych i najcenniejszych nagrobków pomoże przewodnik wydany staraniem Urzędu Miejskiego w Cieszynie w nakładzie 3 tys. egzemplarzy (w językach polskim, angielskim i niemieckim). Teksty napisała Irena Kwaśny, a zdjęcia wykonała Renata Karpińska.

— W ostatnich latach wydaliśmy już mnóstwo tematycznych przewodników o Cieszynie, dlatego w tym roku skupimy się wyłącznie na dokończeniu monografii miasta — dodaje szefowa biura promocji Urzędu Miejskiego.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

czy byłaby możliwość takiej aranżacji przestrzennej aby "część sztampowa" przestała być taką (bez wyrazu - poza wrażeniem nijakości) i mogła nawiązywać do części historycznej, zabytkowej?

Na spacer z narzeczoną nocną porą.

dla fotografa za zdjęcie cmentarnych stworków...

nie są dobrą stroną GC

... Chryste Panie, Jezus Maria!!!!

Tam jest przyszłość pewna,wszystko inne jest mrzonką ewolucji ludzkiego umysłu.

spacerować po cmentarzu

Szczególnie po resztkach chodnika, lub do wyboru po błocie. Latarni to też tam brak.

Latarnie!Przynajmniej na głównych alejach!Nowe wejście też powinno być oświetlone,nie mówiąc że teren przed nim powinien być uporządkowany,plac wyłożony kostką,a nie żeby człowiek zapadał się po kostki w błocie,przecież to cmentarz KOMUNALNY czyli należący do MIASTA!Wstyd,że nie ma porządnego parkingu,przecież jest mnóstwo miejsca!

czy to zaproszenie na spacer w jedną stronę ????? ;-))

Latarnie na cmentarzu? Chyba kogoś porąbało; pokażcie mi cmentarz z latarniami, wiadomo, że o zmierzchu zamyka się bramę. A spacer polecam o każdej porze roku, jest pieknie i nastrojowo.

Wnuczek niech nie zaprasza swoją babcie na spacery na cmentarz, bo obciach.

niektórzy juz chyba przesadzaja w zachwytach nad betonowa pustynią.

A mnie się podoba cmentarz na Bobrku... też komunalny. A właśnie, z powyższego tekstu nie wynika o jakim cieszyńskim cmentarzu komunalnym pisze Pani Kwaśny. A jest ich w Cieszynie więcej niż jeden. Gdyby nie zdjęcia trzymane w rekach...

O Judosze ! Wpierw zawłaszczali sobie grobowce przy głównej alei , teraz się nimi chwalą. Stwórzcie katalog pt. " W czyim austriackim, zabytkowym grobowcu leży "czerwony " nieboszczyk. Starym Cieszyniakom nie zamydlicie oczu Panie. Na 1. pozycji proponuję" Łuczkiewicz " .

Jeszcze mało widziałeś, a w taki dzień jak 1 listopada to po godzienie 16 nawet nie widać kogo mijasz.

Najpiękniejsze nagrobki to te z napisem Zasłużonym Miasto Cieszyn - mam na myśli te nowsze, naprzeciw Alei Zasłużonych przedstawionej na zdjęciu. Ich stan niestety jest odbiciem stanu w jakim jest nasze miasto. Beton w połączeniu z odpadającymi płytami rzeczywiście stwarzają niepowtarzalny klimat. Wstyd.

Ratusz.

Pani Karpińska z działań promocyjnych jest znana, że promuje świat umarłych i dobrze piecze kołocze. Ratusz: Baza Ludzi Umarłych.

Aleja zasłużonych Trzcionki - można się przyczepić, ale całkiem ładna. Fotografia Pani Karpińskiej tej samej aleji już nieco gorzej. Zgadzam się z poprzednikiem. Cmyntorze i kołocze :)

za to, że Wars umilkł choć na parę dni, i prośmy o więcej...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama