, piątek 3 maja 2024
Jest fontanna, będą tężnie?
Grzegorz Gomola, współwłaściciel złoża w Zabłociu, sprzedaje solankę imarzy o tężniach. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Jest fontanna, będą tężnie?

STELA
Jest fontanna, będą tężnie?

Na razie Strumień ma fontannę solankową. fot. ARC

Władze Strumienia chcą wybudować w Zabłociu tężnie na bazie solanek. Pomysł na razie jest w głowach, ale jak przypomina burmistrz Anna Grygierek, fontanna solankowa w miejscowym parku też nie powstała od razu.
Złoża solanki w Zabłociu odkryli pod koniec XIX wieku Austriacy. Szukali węgla, a trafili na niezwykle cenne pokłady solanki. Późniejsze badania wykazały, że na litr przypada aż 144 miligramów jodu. Dla porównania, w litrze wody morskiej są dwa, trzy miligramy, a żeby opłacało się produkować jodynę, stężenie musi wynosić od 60 do 80 miligramów. Władze Strumienia chcą teraz wykorzystać naturalne bogactwo. Otwarcie fontanny solankowej było tylko przedsmakiem do tego, co może nastąpić w przyszłości. Kolejnym krokiem ma być budowa tężni w Zabłociu. W dużym uproszczeniu, to konstrukcja z drewna iglastego (na przykład sosna albo świerk), gałązek brzozowych oraz urządzeń służących do pompowania solanki.

PISALIŚMY:
Dzięki solankom Zabłocie ma szansę zamienić się w kurort

– Projekt jest na razie w naszych głowach – nie ukrywa Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. – Fontanna też kiedyś była w głowach, a teraz już można przy niej wypoczywać. Mamy już wybrane wstępnie miejsce w Zabłociu. Musimy sfinalizować sprawę gruntów oraz przejść przez całą procedurę administracyjną.

Dziś o właściwościach solanki z Zabłocia, która wspomaga m.in. leczenie chorób dróg oddechowych, schorzeń serowo-naczyniowych czy dermatologicznych, a także poprawia metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, można przekonać się wybierając się do parku w Strumieniu albo kupując solankę w butelce. Wcześniej solanka była wykorzystywana w uzdrowisku w Jastrzębiu Zdroju. Na jej bazie odbyło się wiele eksperymentów.

– W 1957 roku profesor Julian Pawlikowski rozpoczął badania naukowe. Wtedy mój ojciec miał ponad 20 lat i był piekarzem. Profesor zaraził mojego ojca, żeby próbować na tej solance, skoro jest taka bogata w minerały, wypiekać chleb. Ojciec spróbował. Trwało to wiele lat – wspomina Grzegorz Gomola, współwłaściciel złoża w Zabłociu.

Dziś solanka wydobywana jest ze źródła Korona, z głębokości około 700 metrów. Nigdzie na świecie, według oficjalnych badań, nie ma złoża o tak dużej zawartości jodu.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to widze Bad Schwarzwasser

To pieknie że wymyslony w Dębowcu (fontanna)sposób na promocje cieszynskiego bogactwa jakim sa solanki ma swoich nasladowców. Pamietajcie jednak o wymianie ci kilka ni solanki w fontannie bo jod szybo sie uwalnia i pozostaje tyko słona woda. W Dębowcu juz od dłuzszego czasu oszukuja bo ta slona woda w fontannie nawet nie pachnie jodem. Wogóle cos tam nie gra, bo lampki są powyrywane , bruk obok grzybka jakis nieudolnie ułożony a mmiejsce to ładne i chyba to tak drogo nie kosztuje żeby solanka była świerza a przyjezdżajacy nie byli robieni w butelkę.
Co ile dni w Strumieniu będzie wymieniana solanka? Pani Burmistrz prosze o oficjalna odpowiedź, bo zamiast do Dębowca chcę jeżdzić do Strumienia.

Najlepiej by było żeby solanka z Zablocia lub z Dębowca była w Ustroniu to miasto pewnie stac na zbudowanie tężni. To by była wielka sprawa.

W Ciechocinku tęznie budowano kilkanaście lat za ogromne pieniądze. Z czym do ludu???
A ta fontanna u Was to czemu taka droga, jak za unijne to już można rozrzutnie. Co tam tyle kasy kosztowało?

Słyszałem , że codziennie

To świetny pomysł, budujdcie tężnie ! Da to rozgłos naszemu regionowi pod względem turystycznym i zdrowotnym. Sa tężnie w Inowrocławiu , zbudowane w formie grodu- i jest to świetna sprawa, do roboty !

Teznia najpierw miala byc w Strumieniu,ale jak pani Burmistrz kupila dom w Zablociu to trudno.Zatem co zinfrastruktura?. A kaflarnie i zamek niech........biora.

również słyszałem o zakupie posiadłości w zabłociu przez "głowę" gminy...:) również słyszałem o tych tężniach w zabłociu:) ale wcale nie widzę związku pomiędzy tymi dwiema sprawami:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama