, piątek 26 kwietnia 2024
Sportowe wspomnienia z 2010 roku
Kajetan Kajetanowicz wygrał klasyfikację "Gość" w 36. Rajdzie Cieszyńska Barbórka. Fot. Maciej Kłek 



Dodaj do Facebook

Sportowe wspomnienia z 2010 roku

KATARZYNA KOCZWARA
Rok 2010 obfitował w sportowe emocje na Śląsku Cieszyńskim. Mistrzostwa Europy w Wyścigach Psich Zaprzęgów, podwójne srebro Adama Małysza podczas olimpiady w Vancouver, powrót po 12. latach Tour de Pologne - to tylko przykłady najważniejszych wydarzeń sportowych w naszym regionie.
Od 5 do 7 lutego Kubalonka zamieniła się w prawdziwe miasteczko maszerskie. Podczas Mistrzostw Europy w Wyścigach Psich Zaprzęgów na trasach Kubalonki można było podziwiać ponad 150 ekip i w sumie 1000 psów. Impreza cieszyła się dużą popularnością wśród publiczności. Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów obiecał, że w Beskidy powróci z kolejnymi zawodami.

Także w lutym odżyła z nową siłą małyszomania. Wszystko za sprawą dwóch srebrnych medali, jakie Adam Małysz wywalczył podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver. Orzeł z Wisły nie zdołał pokonać jedynie swojego przyjaciela Simona Ammanna. Szwajcar był klasą samą dla siebie – na koncie ma w sumie 4 złote medale olimpijskie.



W kwietniu w Cieszynie odbył się 2. Cieszyński Fortuna Bieg, w którym wzięło udział 335 zawodników z Polski, Czech, Ukrainy i Słowacji. W biegu wziął udział także burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek.

W maju po 1,5-rocznej przerwie spowodowanej kontuzją na ring powrócił Jan Błachowicz. Cieszyniak podczas gali Konfrontacji Sztuk Walki w mieszanych sztukach walki w katowickim Spodku pokazał sportową klasę. W pierwszej walce znokautował pochodzącego z Brazylii Julio Brutusa.



W opublikowany, na koniec sezonu 2009/2010 światowym rankingu snowboardzistów w pierwszej piętnastce znalazł się klan Ligockich. Michał zajął 9 miejsce - najwyższe w historii polskiego halfpipe mężczyzn. Paulina jest czternasta w halfpipe, a Mateusz piętnasty w snowboardcrossie.

W sierpniu po 12. latach na Śląsk Cieszyński powrócił Tour de Pologne. W 67. wyścigu wzięło udział w sumie 180 kolarzy. Na naszym terenie rozegrany został 4 i 5 etap z 7 jakie do pokonania mieli zawodnicy. Impreza cieszyła się popularnością kibiców. Już wiadomo, że impreza w 2011r. powróci do Cieszyna.

W sierpniu debiutował Freestyle City Festiwal czyli Festiwal Kultury Ekstremalnej i Freestylowej. Cieszyn przez 3 dni zdominowany był przez ekstremalne doznania. Podczas festiwalu można było podziwiać niebezpieczne wyczyny i akrobacje na rowerach, motorach, deskorolkach oraz samemu poznać smak sportowych emocji biorąc udział w warsztatach pod okiem zawodowych instruktorów.



Także w sierpniu w Wiśle po raz pierwszy odbyły się dwa konkursy Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Na skoczni im. Adama Małysza skakali najlepsi zawodnicy świata. Pierwszy konkurs w obecności prawie 7 tysięcy kibiców, na skoczni swojego imienia zwyciężył Adama Małysz, wyprzedzając Kamila Stocha i Japończyka Daiki Ito. Drugi konkurs to także zwycięstwo Polaka, tym razem najlepszy okazał się Kamil Stoch. Skocznia im. Adama Małysza przypadła do gusty skoczkom. Reprezentacja Austrii została dłużej, by właśnie na tym obiekcie potrenować.

W sierpniu Ireneusz Jeleń przyczynił się do awansu swojego klubu AJ Auxerre do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wszystko za sprawą pięknego gola w wykonaniu cieszynianka podczas spotkania z Zenitem Sankt Petersburg. Ireneusz Jeleń strzelił także ważną bramkę w towarzyskim meczu jaki rozegrała reprezentacja Polski z Ukrainą we wrześniu.

We wrześniu z bardzo dobrej strony pokazał się Jan Błachowicz. Podczas 14. edycji Konfrontacji Sztuk Walki w Łodzi pokonał Daniela Tabelę. Jego walkę obejrzało 15 tyś. kibiców.

Larysa i Grzegorz Węglarzowie z Cieszyna zajęli trzecie miejsce w swojej klasie w rajdzie po bezdrożach Maroka. W rajdzie RMF Marocco Challenge wystartowało ponad 60 załóg. Ekipa z Cieszyna nie złapała podczas rajdu nawet kapcia.

W listopadzie odbył się 36. Rajd Cieszyńska Barbórka. Wygrała załoga Mariusz Nowocień/Bartłomiej Jakubowski. W klasie Gość bezkonkurencyjny okazał się Kajetan Kajetanowicz. Na trasie rajdu panowały trudne warunki przede wszystkim ze względu na błoto. Doszło do dwóch wypadków. Najpoważniejszych obrażeń doznał Teodor Stolarek, który w wyniku uderzenia w słup energetyczny trafił do szpitala ze złamaną miednicą i żebrem oraz uszkodzonym płucem.



Udany sezon zaliczył Kajetan Kajetanowicz wraz z Jarkiem Baranem z Subaru Poland Rally Team. Zostali mistrzami Polski w klasyfikacji generalnej, w grupie N oraz w klasyfikacji Zespołów Sponsorskich.

POLECAMY PODSUMOWANIA ROKU:
W POLITYCE | W KULTURZE | NA ŁAMACH GC
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Proszę odnotować sukcesy Brennej

jedziesz Blacha!

W Czerwcu Kuźnia Ustroń po 14 sezonach spadła z Okręgówki do Klasy A...

taa.... Nie ma to jak o KAjcie napisac tak niewiele ...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama