, piątek 5 lipca 2024
Małysz drugi, zwycięstwo Ammanna
W klasyfikacji generalnej LGP liderem jest Ammann, na drugie miejsce awansował Małysz. fot. Wojciech Trzcionka

INTERIA.PL
Adam Małysz zajął drugie miejsce w konkursie Letniej Grand Prix w skokach narciarskich we włoskim Pragelato. Wygrał Szwajcar Simon Ammann, trzecie miejsce zajął Francuz Emmanuel Chedal. Ammann umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix po dwóch konkursach, Małysz awansował na drugie miejsce.
Po pierwszej serii niespodziewanie prowadził Austriak Lukas Mueller po skoku na odległość 134,5 m, który był najdłuższym w tej serii. Drugi miejsce zajmował Szwajcar Simon Ammann - 131,5 m, trzecie Adam Małysz - 128,0 m. Dalej od Polaka lądowali m.in. Francuz Emmanuel Chedal (131,5 m), Fin Harri Olli (132,0 m) i Słoweniec Jernej Damian (132,5 m), ale wszyscy oddawali swoje skoki w lepszych niż Polak warunkach wietrznych.

Dobrze wypadli awansując do serii finałowej Łukasz Rutkowski lądując na 123,5 m (22. miejsce) oraz Marcin Bachleda - 120,0 m (24.). Z konkursu odpadli Krzysztof Miętus - 116,5 m (48.) i Maciej Kot - 122,0 m (40.).

W drugiej serii bardzo dobrze zaprezentował się austriacki kombinator norweski David Zauner. Zajmujący po pierwszym skoku 17. miejsce młody Austriak w drugim oddał najdłuższy skok w konkursie - 135,5 m i przez dłuższy czas był liderem. Prowadzenie w konkursie stracił dopiero po skoku Fina Harriego Olli - 132,5 m, ostatecznie Zauner uplasował się na 6. pozycji.

Małysz w drugiej próbie wylądował na 130,5 m i objął prowadzenie. Stracił je na rzecz Ammanna, który skoczył o pół metra dalej. Skaczący jako ostatni w konkursie Lukas Mueller nie wytrzymał ciśnienia, uzyskał 125,5 m i zajął w zawodach 5. miejsce.

Nie zawiedli także dwaj pozostali polscy skoczkowie. Łukasz Rutkowski skoczył 127,0 m i zajął w Pragelato 19. miejsce, Marcin Bachleda po wylądowaniu na 123,0 m został sklasyfikowany na 22. pozycji.

W klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix liderem jest Ammann z dorobkiem 200 pkt, na drugie miejsce awansował Małysz - 120 pkt.

We środę, podobnie jak w pierwszym konkursie w Hinterzarten, testowany był nowy system oceniana skoków, uwzględniający m.in. siłę i kierunek wiatru.