, niedziela 12 maja 2024
Zmiana w regulaminie przyznawania stypendiów. Będzie korzystniej?
Od października zmienią się zasady przyznawania stypendiów. fot. www.us.edu.pl  



Dodaj do Facebook

Zmiana w regulaminie przyznawania stypendiów. Będzie korzystniej?

Dotychczasowe stypendium za najlepsze wyniki w nauce i sporcie zastąpi stypendium rektora dla najlepszych studentów. Tego typu świadczenie będzie mogło otrzymywać maksymalnie 10% studentów każdego kierunku danej uczelni, a nie jak dotychczas 15%. Wprowadzane zmiany mają być korzystniejsze dla studentów.
W nowym roku akademickim łatwiej będzie uzyskać studentowi pomoc materialną, z kolei trudniej, lecz sprawiedliwiej, jak twierdzi ministerstwo, będzie można otrzymać stypendium za wysokie wyniki w nauce.

Stypendium rektora będzie mógł otrzymać każdy student, który poza wysoką średnią ocen będzie posiadał osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. O stypendium student będzie mógł się ubiegać dopiero po zaliczeniu pierwszego roku studiów. - Ustawowa zmiana regulacji z całą pewnością pociągnie za sobą ograniczenie liczby osób otrzymujących stypendia uzależnione wyłącznie od wyników w nauce. Dotychczas było to jedyne kryterium przyznawania tych świadczeń. Od 1 października katalog kryteriów poszerzy się dodatkowo o osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz wysokie wyniki sportowe. Jeśli chodzi o stypendia socjalne, to spodziewamy się, że nowa regulacja zwiększy liczbę uprawnionych - komentuje Magdalena Ochwat, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

- Sposób przyznawania stypendiów niekoniecznie musi być teraz sprawiedliwy. Jest wiele osób, które cały rok starają się, by na koniec roku akademickiego otrzymać jak najlepszą średnią, a nie są zaangażowane w żadne dodatkowe działania na uczelni. To automatycznie dyskwalifikuje ich do otrzymania stypendium. Sytuacja działa także w drugą stronę: osoby, które angażują się w działalność uczelni nie zawsze mają wybitne osiągnięcia w nauce. Wcześniejszy regulamin jasno określał progi, jakie trzeba było uzyskać, by otrzymać stypendia. Teraz tzw. "wybitność" oceniana będzie przez kolegia dziekańskie, obawiam się, że doprowadzi to do sytuacji "lubię - nie lubię", co z pewnością pokrzywdzi studentów - mówi Aleksandra Rogalska, studentka UŚ w Cieszynie.

PISALIŚMY: OskarUSie rozdane, Cieszynalia 2011 za nami (zdjęcia)

Zmiany powinny jednak wprowadzić w zadowolenie studentów, którzy ubiegali się o stypendia socjalne. Większą pomoc materialną otrzyma młodzież pochodząca z najuboższych rodzin. Ministerstwo podniosło o 30% minimalną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, dzięki temu zwiększy się liczba studentów z gorzej sytuowanych rodzin. - Znam wiele takich osób, ja sama nawet znalazłam się w sytuacji, kiedy o nieznaczną kwotę przekroczyłam minimalny próg uprawniający mnie do otrzymania stypendium socjalnego. Teraz, kiedy władze zwiększyły minimalną wysokość dochodu przypadająca na rodzinę, z pewnością więcej studentów otrzyma takie świadczenia i dzięki temu będzie mogło swobodnie studiować – mówi Barbara Kompała, studentka UŚ.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama