, niedziela 29 września 2024
Wysyłasz dziecko na kolonie? Sprawdź wiarygodność organizatora
Według CBOS, w zeszłym roku na letnie obozy oraz kolonie udała się ponad połowa uczniów w Polsce. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Wysyłasz dziecko na kolonie? Sprawdź wiarygodność organizatora

STEFAN MAŃKA
22 czerwca, w całej Polsce zakończył się rok szkolny. Na bok poszły więc książki i zeszyty, a tornistry w wielu wypadkach zastąpiły wypełnione letnimi atrybutami plecaki. Czas zacząć wakacje! Ważne by były one bezpieczne i zaowocowały jedynie przyjemnymi wspomnieniami.
Według Centrum Badania Opinii Społecznej, w zeszłym roku na letnie obozy, kolonie lub minimum tygodniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania udała się ponad połowa uczniów w Polsce. Do łask wracają kolonie organizowane przez placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz prywatne firmy wyspecjalizowane w prowadzeniu tematycznych obozów.

Nim jednak wyślemy swoją pociechę na zorganizowany wypoczynek, powinniśmy upewnić się co do wiarygodności jego organizatora. W tym celu Ministerstwo Edukacji Narodowej utworzyło elektroniczną bazę wypoczynku dzieci i młodzieży. Zawiera ona podstawowe dane organizatora, informacje o numerach wydawanych zaświadczeń, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.

- Tego rodzaju rozwiązanie umożliwi przede wszystkim rodzicom, zamierzającym wysłać dzieci na obóz czy kolonie, sprawdzenie wiarygodności ich organizatora oraz zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom, w sytuacji stwierdzenia przez nich nieprawidłowości w organizacji wypoczynku - czytamy na stronie internetowej MEN, gdzie dostępna jest baza.

Rejestracji podlegają kolonie, półkolonie oraz wyjazdy organizowane w miejscu zamieszkania dzieci w ramach akcji "Lato w mieście". Rejestr Zgłoszeń Wypoczynku funkcjonuje na zasadzie wyszukiwarki, z możliwością ograniczenia jej wyników do województwa oraz powiatu, w którym swoją działalność prowadzi organizator lub miejsca odbywania się wypoczynku.

Baza dostępna jest pod adresem: www.wypoczynek.men.gov.pl

Co roku nad bezpieczeństwem wakacyjnych wyjazdów czuwa również policja, organizując ogólnopolską akcję "Bezpieczne wakacje". Na czas jej trwania, uruchomiona zostaje interwencyjna infolinia, przyjmująca zgłoszenia dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji letniego wypoczynku. Policjanci kontrolują również wyjeżdżające w trasę kolonijne autokary.

- Opiekunowie oraz organizatorzy wycieczek, najlepiej na kilka dni przed wyjazdem, mogą powiadomić najbliższą jednostkę policji o terminie i miejscu wyjazdu autokaru, a wtedy policjanci wydziału ruchu drogowego dokonają kontroli stanu technicznego pojazdu i trzeźwości kierowcy - mówi mł. asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

W okresie letnim o takie kontrole policjanci proszeni są praktycznie codziennie. Funkcjonariusze przyznają, że z każdym rokiem stan techniczny autokarów jest coraz lepszy.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Masz rację mam podobne doświadczenia jak te opisywane w artykułach.Z dala trzymać dzieci od paciorkowania.

Masz rację mam podobne doświadczenia jak te opisywane w artykułach.Zdala trzymać dzieci od paciorjowania.

Istotnym problemem młodych ludzi nie jest wcale brak jakichkolwiek perspektyw na przyszłość. Istotnym problemem jest brak wiary w cuda.
Istotnym problemem młodych ludzi nie jest wcale to, że ponad 90 proc. z nich zamiast uzębienia ma coś co przypomina spalone kikuty. Palącą sprawą jest zachowanie czystości nie jamy ustnej, lecz przedmałżeńskiej.
Istotnym problemem młodych ludzi, nie są wcale takie zjawiska jak agresja, przestępczość, narkomania. Prawdziwym problemem dla małolatów są horoskopy, przepowiednie, kabały, okultyzm, które panoszą się w kolorowych pismach.
Istotnym problemem młodych ludzi, nie jest wcale to, że 60 proc. z nich jest bitych przez rodziców niekiedy aż do 19 roku życia. Plaga panosząca się wśród polskiej młodzieży to powikłania i zagrożenia wynikłe ze stosowania środków
antykoncepcyjnych oraz rozwiązłości seksualnej.
Dlatego prześlij je na kolonie, najlepiej takie jak podane na stronach www

http://www.nie.com.pl/art19534.htm
http://www.nie.com.pl/art3032.htm
http://www.nie.com.pl/art16072.htm
http://www.nie.com.pl/art2396.htm
zobacz jak było w przeszłości: http://www.nie.com.pl/art13115.htm
i nic się nie zmieniło: http://www.nie.com.pl/art24903.htm

tak,samodzielność i odpowiedzialność...

Trzeba samemu kontrolować wiarygodność organizatora koloni, stan techniczny autobusu, warunki sanitarne na kwaterze, moralność i kwalifikacje opiekunów, warunki sanitarne stołówki itp. itd.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama