, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Polsko-czeskie patrole "drogówki" po obu stronach Olzy
Polsko-czeskie patrole po obu stronach Olzy będzie można spotkać do końca października. fot. Honza Groh/Wikipedia Commons Dodaj do Facebook

Polsko-czeskie patrole "drogówki" po obu stronach Olzy

KATARZYNA KOCZWARA, KPP CIESZYN
\"Bezpiecznie na drogach w pograniczu - wsparcie prewencji i wspólne rozwiązywanie problemów\" to projekt, który obecnie realizują policjanci po obu stronach Olzy. Wspólne patrole służb drogowych można już spotkać w powiecie, jak i w okręgu morawsko-śląskim w Czechach.
Co to oznacza dla kierowców? Niewiele zmian. - Kierowców obowiązuje prawo terenu, na którym aktualnie przebywają. Jeśli kontrola polsko-czeskiego patrolu odbywa się w Polsce, rola czeskiego policjanta sprowadzi się do asystowania, sprawdzenia danych kontrolowanego w czeskiej bazie danych - informuje asp. Rafał Domagała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Wspólne patrole polskich i czeskich policjantów mają służyć przede wszystkim wymianie informacji, doświadczenia związanego z ruchem drogowym oraz poprawić bezpieczeństwo. - Czeska policja pracuje na nowocześniejszym sprzęcie. Posiada między innymi cyfrowy zestaw rejestrujący z dużej odległości wykroczenia takie jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy. Polska policja planuje zakup tych urządzeń. Podczas wspólnych patroli przyglądamy się im, testujemy i sprawdzamy, czy są nam potrzebne - tłumaczy Domagała.

Patrole polsko-czeskie mają także sprawdzić się w działaniach prewencyjnych. - Policjanci rozdają ulotki, które informują o przepisach drogowych jakie obowiązują w Polsce i Czechach, z jaką prędkością można jeździć, jakie są kary za łamanie prawa miejscowego - wyjaśnia oficer prasowy.

PISALIŚMY: 150 gram marihuany u mieszkańca Pszczyny

Po stronie polskiej takie patrole pełnią służbę w powiatach cieszyńskim, jastrzębskim, raciborskim i wodzisławskim. Policjantów obu formacji będzie można także spotkać po południowej stronie granicy, w okręgu morawskim-śląskim.

Wspólne patrole będzie można spotkać na pograniczu do października. Od wymiernych efektów projektu zależeć będzie decyzja, czy taka współpraca będzie praktykowana na stałe.

Projekt współfinansowany jest ze środków pomocowych Unii Europejskiej.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

najpierw naucz się czytać, potem pisać, może w końcu i zaczniesz proste rzeczy kumać.. ty kalębioku

Z jakiej racji na suwerennym terenie RP ma mnie kontrolować i sprawdzać w bazach danych Czeski Policjant. A jak to jest uregulowane prawnie np. broń cudzoziemskiego funkcjonariusza w Polsce, albo np. legalizacja wyposażenia pomiarowego itd.

znajduje się w Republice Czeskiej Pani Katarzyno

to kontroluje się takie pierdoły jak niezapięte pasy

w 100%

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama