, wtorek 23 kwietnia 2024
Cieszyn: Miejsc parkingowych przybywa, ale urząd już szuka kolejnych
Cieszyniacy chętnie korzystają z miejsc do parkowania wzdłuż ulicy 3 maja. fot. Stefan Mańka Dodaj do Facebook

Cieszyn: Miejsc parkingowych przybywa, ale urząd już szuka kolejnych

KATARZYNA KOCZWARA
Od niedawna można w Cieszynie parkować wzdłuż ulicy Ratuszowej i 3 maja. Burmistrz szuka kolejnych miejsc, gdzie wyznaczy miejsca parkingowe. Rozważa także budowę parkingu wielopoziomowego.
- Miejsca parkingowe pojawiły się przy ulicy 3 maja. Wzdłuż całej tej ulicy można już parkować, zawsze to kilkadziesiąt dodatkowych miejsc - mówi Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna.

Wcześniej w podobny sposób wyznaczono miejsca do parkowania na ulicy Ratuszowej. - Jest to forma "rekompensaty" za utratę kilku miejsc parkingowych podczas remontu placu Dominikańskiego - wyjaśnia Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna.

PISALIŚMY: Więcej miejsc parkingowych przy basenie w Czeskim Cieszynie

Władze miasta mają świadomość, że brak parkingów nie tylko powoduje odpływ turystów z miasta, ale starty ponoszą także punkty handlowe i usługowe. Zamiast krążyć po mieście w poszukiwaniu miejsca do parkowania, mieszkańcy wolą wybrać się na zakupy do Bielska, gdzie ten problem w pobliżu centrów handlowych w ogóle nie istnieje.

W ślad za ulicami Ratuszową i 3 maja pójdą kolejne. - Musimy zrobić wszystko, żeby wykorzystać te możliwości, które Cieszyn już posiada. Myślę tutaj o placach i szerszych ulicach, aby wyznaczyć dodatkowe miejsca parkingowe - zapewnia wiceburmistrz Swakoń.

Burmistrz rozważa także budowę wielopoziomowego parkingu. - Równolegle trzeba myśleć o budowie parkingów, co jest trudniejsze, bo zahacza o większe finanse. Analizujemy możliwość usytuowania parkingów wielopoziomowych. Są dwa rodzaje: bezobsługowe z pochylnią - wymagają większej ilości miejsca, albo parkingi z windą. Te mają jeden mankament: mimo że są zazwyczaj bezobsługowe wymagają specjalnego urządzenia, które wymaga całodobowego serwisu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś umieści tam samochód, a potem nie będzie mógł go odebrać. Obie wersje są kosztowne - zauważa Adam Swakoń.
Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

brama na pilota, w centrum miasta, za grosze...dla Ewy G. i jej pupilków. Do tego wielki plac za hotelem zamkowym, na który wjeżdżają zasłużeni nie martwiąc się co Straż Miejska na to - bo Straż Miejska liże u uniżenie łapy, które jej miskę napełniają....

na wyłączność i w de mają cieszyniaków - pora im to w twarz wykrzyczeć

fakt że zakrety sa niekorzystnie wyprofilowane, trzeba po prostu wolniej w nie wjezdzać. Niestety kolizja koło amfiteatru jest kwestią czasu. Dzisiaj sam o mały włos nie zderzyłem sie ze scinajacym zakret, jadacym w dół autobusem Wispolu. Zatem jeżdzmy tam ostrozniej i wolniej

3 Maja ulica wyjątkowo niebezpieczna z uwagi na dwa zakręty o ujemnym kącie nachylenia. Jadąc w dól wynosi do amfiteatru a na następnym do lasku /młynówki/. Jadąc w górę wynosi w stronę skarpy z pomnikiem Mieszka a wyżej na dom pod Zukiem. Kto jeździ często może to zweryfikować / ile razy był samochód w rzeczce albo płoty przewrócone/ Reasumując :strefa parkowania w obrębie pierwszego zakrętu /k. amfiteatru/ totalna porażka. Pożyjemy, pojeździmy poczekamy na zimę i pierwsze "dzwony."

no i kuźwa znowu"pojechali".rozumiem,że trzeba nowe miejsca parkingowe itd.dlaczego nie zrobiono na 3-go maja pasa dla rowerów?cieszyn to jedno z nielicznych miast w POlsce,gdzie rowerzyści są dyskryminowani.cieszyn jest miastem antyrowerowym,władze POwiatu,miasta są też nie zainteresowani rozwojem transportu publicznego.proponuję najpierw wyremontować część ulic,a potem myśleć gdzie te parkingi"robić".niech zobaczą jaki jest "parking"przy siłowni olimp-przecież to gorzej niż 3 świat.kurz,błoto.parking wielopoziomowy nic tu nie pomoże.kto go będzie finansował?chyba burmistrz i jego zastępcy.bo po ok .roku jego "burmistrzowania"żałuję,że nim został.

nie wystarczy wskazać kilku miejsc nadających się na parkingi wielopoziomowe. Żeby z głową rozwiązać problem komunikacji w mieście trzeba to robić KOMPLEKSOWO - Z ORGANIZACJĄ RUCHU WŁĄCZNIE, bo co z tego, że np. przy ul.Michejdy pojawiłby się parking na powiedzmy 200 samochodów, skoro przepustowość tej ulicy jest już tak makabrycznie ograniczona, szczególnie po wydzieleniu pasa parkowania (ten może by i potem zniknął), ale trzeba sobie zdawać sprawę z natężenia ruchu i szerokości ulic w ścisłym centrum miasta. Z zasady parkingi wielopoziomowe (nadziemne czy podziemne) buduje się na obrzeżach centrum, a nie w samym centrum. A temu Panu, który o parkowaniu na chodnikach wspomina, chcę zwrócić uwagę, że chodniki są dla pieszych, a nie dla samochodów, chyba, że ulice przerobimy na ciągi pieszo-jezdne.

Parę propozycji: parking na rynku, czemu nie ,kiedyś
był tam nawet dworzec autobusowy, ale 10 PLN /h.
Sporo ulic w Cieszynie ma chodniki po obu stronach,
przechodzenie pieszych z częstotliwością 10 pieszych na godz, po jednej stronie jest faktem.
Wystarczy tak jak w Paryżu, Atenach itp, gdzie
pomimo wieków historii ludzie patrzą na świat
realistycznie a nie życzeniowo, parkują na chodnikach.
Starostwo cieszyńskie to moloch administracyjny,
który oprócz parkingu dla swoich, zajmuje pośrednio przez swoich interesantów i pracowników, którzy nie załapali się do grupy uprzywilejowanych
połowę parkingu Kauflandu, pod wiaduktem i przyległe ulice,
Dlatego burmistrz winien zmusić starostwo do
większej współpracy starostę, ponieważ połowa
cieszyńskich ulic jest w gestii starostwa, ale starostwo jest oporne , patrz Bielska,

pokrzywy wyrywać

Na rynku zróbcie parking, przecież Cieszyniacy są tak leniwi że muszą podjeżdżać dosłownie na miejsce. Każde nowe miejsce parkingowe prowokuje do jazdy samochodem do centrum. Tak kiedyś Amerykanie myśleli że mają autostrady 6cio pasowe w danym kierunku to twierdzili że im się będzie super jeździć a dojeżdżając do miast stoją w korkach bo przepustowość miasta jest ograniczona. I tak Cieszyn stanie w korkach.

a czy ty przypadkiem nie mieszkasz gdzieś w okolicy 3 Maja?.. to by częściowo tłumaczyło twoją idiotyczną wypowiedź n/t "wąskiej i niebezpiecznej ulicy"

Ten, kto wymyślił "parking" na 3 Maja powinien walnąć się w głowę. Główna ulica, dodajmy niezbyt szeroka i z niebezpiecznym zakrętem, teraz zrobiła się jeszcze węższa i jeszcze bardziej niebezpieczna. Tylko czekać na pierwsze wypadki.

Dziennikarzyna bulgotnęła ble , ble , ble - a głupi się cieszą i dyskutują bez opamiętania.

Wielopoziomowy garaż? Super sprawa, ale tylko podziemny. Cywilizowana Europa, do ktorej też Cieszyn należec chce buduje teraz troche inaczej, niz wizje cieszynskich Rajcow. Wielopietrowe garaże to szpetota i niepotrzebnie zagospodarowana nadziemna powierzchnia miasta.

Wraca stare? Idea parkingu wielopoziomowego w Cieszynie to poroniony pomysł. Owszem, można tylko jakim kosztem i z jakimi efektami. Dziwi nieco, że prywatna inwestycja przy Bielskiej ma i drogę i parking i wjazdy (kto to robił?) a na samorządowym poletku trudno o postęp w sprawie. Miejsca postojowe to nie przedmiot dylematów. Dylematem jest paraliż komunikacyjny Miasta. Skumulowany efekt braku perspektywicznego zarządzania Miastem i braku właściwej oceny potrzeb jego mieszkańców. Przepraszam, niektórzy (promile?) mają się całkiem dobrze. Kłania się gospodarka gruntowo-przestrzenną lub raczej jej niezbyt wysoki poziom (?). Współpracę Miasta Cieszyna ze Starostwem można w tej mierze nazwać: fasadową (najdelikatniej). Również braku realizacji onegdaj Strategii Miasta. Poczytajcie to zobaczycie jaka jest rozbieżność w słowie pisanym a siermiężną rzeczywistością. Tak na marginesie to chiałabym zwrócić uwagę na oznakowanie i zabezpieczenie (!) prowadzonych w Mieście robót drogowych. Niedawno całkiem można było obok Starostwa zauwazyć kolorowe szmatki dyndające tuż nad głębokimi wykopami. Strach. Widać tu PIP dawno nie zaglądał a nadzór budowlany chyba jeszcze z wakacji nie wrócił. Jeden Radny na to patrzył, patrzył, patrzył, patrzył... i poloz dali.

Brawa dla tego, co sprzedał część parkingu na Michejdy pod myjnię samochodowa. Od "zawsze" była koncepcja by właśnie tam postawić wielopoziomowy parking. A taki jest miastu potrzebny. Dlaczego ? Nie ma co się na ten temat rozpisywać. Dziubdzianie się w kilka miejsc tu i tam niczego nie rozwiązuje. Parking podziemny pod rynkiem zdaje się, ze odleciał w sferę sci-fi (a nawet tylko z jednym poziomem pomieścił by na oko licząc ponad 100 samochodów). Były projekty parkingu pod "zmodernizowanym" amfiteatrem (zdaje się, że jakieś biuro projektowe z Czech miało taki pomysł). Jest jeszcze takie miejsce na styku ulic 3-Maja i K.Miarki (na przeciwko amfiteatru). Po wyburzeniu "bud" z Eldomem mamy miejsce na ogromy parking 3 kondygnacyjny z częścią dla powstającego przy ul.Świeżego hotelu. Czas na odważne decyzje... tylko czy ktoś się odważy?

Puknij się w głowę.

dla jakiej to ideologicznej tezy ten plac został wyłączony z mozliwości parkowania?.. By ratuszowym ładniej sie przez okna spogladało?

Zastanawia mnie jedno kiedy rozwalone zostaną pseudo garaże za budynkiem Limanowskiego 9 jest tam kilka garaży które należałoby zlikwidować bo niektóre garaże mają załamane dachy. W tym miejscu można by zrobić parking na kilkadziesiąt miejsc parkingowych.

Dobrze, ze parkingów przybywa. niech tylko rozważają szybciej nad budową wielokondygnacyjnego parkingu. To byłoby duże wsparcie dla parkujących. A co do Bielska niech mnie nie rozśmieszają. Zaparkowanie pod Sferą graniczy z cudem niekiedy i przyprawia o nerwy, bo miejsca parkingowe są bardzo wąskie.

i niech jeszcze wszystkie beda płatne...

Nieprzypadkowo wpisał się teraz na listę płac w budżetowej oświatówce - tam tak dużych wymagań jak przy tworzeniu miejsc parkingowych nie ma.

MIEJSCE DO ZAPARKOWANIA !!!! to najważniejsze w rozwoju miasta w dzisiejszych czasach jeśli go nie będzie to wszystcy jadą do hipermarketu.Brawo za tworzenie tych miejsc,jestem z Ustronia i od dawna do Cieszyna nie przyjeżdzam bo nie ma gdzie stanąć

chyba tylko by przypodobać się paterkowi S. parkingi bezrozumnie rozmieszczono tak, że ich liczba zmniejszyła się o ok. 30%. Ksiądz ma teraz ładny plac między szkołą a kościołem, cieszyniacy mają fiuta w garści...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama