, wtorek 3 października 2023
Zurych zawitał do Cieszyna
Wystawa cieszy się dużym powodzeniem. Odwiedzili ją też zagraniczni studenci: Daryl Percival (22 lata) oraz 23-letni Kirby Rosales i Mambo-Ange Pitra. fot. Tomasz Zielonka Dodaj do Facebook

Zurych zawitał do Cieszyna

TZ
Zurych zawitał do Cieszyna

Piktogram to przedstawienie jakiejś treści za pomocą obrazka. fot. Tomasz Zielonka

„Projektowanie informacji” to nowa wystawa, którą można zobaczyć Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Składa się na nią zbiór piktogramów autorstwa szwajcarskich studentów oraz studia Kognito, którego założycielem jest profesor David Skopec – projektant sprawujący pieczę nad całym przedsięwzięciem.
Piktogram to przedstawienie jakiejś treści za pomocą obrazka. Taki zabieg bardzo pomaga w komunikacji. Pewnie większości z naszych Czytelników zdarzyło się być na wycieczce w jakimś obcym państwie. Po paru godzinach słuchania przewodnika i dreptania za grupą, nachodzi nas głód. Czego szukamy? Ano, jakiejś restauracji. Nie znając języka obowiązującego w owym kraju trzeba sobie radzić innymi sposobami. Już chcemy się uciec do gestykulacji, gdy naszym oczom ukazuje się znak przedstawiający widelec i nóż. Bingo! Od razu wiemy, że podążając za nim wrzucimy coś na ząb. David Skopec i jego projektanci pracują właśnie nad usprawnieniem takiej metody komunikacji, czego przykładem jest pokazanie ich dzieł w zamkowej galerii.

Wystawa ukazuje zbiór prac berlińskiego studia Kognito, któremu przewodzi profesor Skopec, a także projekty studentów Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Zurychu. Ekspozycję poświęcono projektowaniu graficznemu. Przedstawionym pracom towarzyszy dwujęzyczny opis.

Ekspozycję już w pierwszych dniach odwiedziło wiele osób w różnym wieku i różnej narodowości. Na czwartkowym wernisażu były tłumy. — Wystawa bardzo nam się podobała, była dobrym uzupełnieniem wykładów — mówią studentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. — Jest naprawdę na wysokim poziomie — dodaje 22-letni Daryl Percival, zagraniczny student obecny na pokazie.

— Bardzo się cieszę, że możemy tutaj zrobić taki pokaz, gdyż jest to dobra okazja dla polskiej i czeskiej publiczności, by zapoznać się z projektami Szwajcarów — skomentowała Ewa Satalecka, grafik oraz wykładowca akademicki współpracujący z m.in. Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych w Warszawie, która brała udział w organizowaniu wystawy.

Prace można oglądać codziennie w godz. 10.00-17.00 w galerii Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Wystawa potrwa do 10 maja.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pójdę na wystawę w późniejszym terminie kiedy już te tłumy widzów kapkę zrzedną.

W XXI wieku tłumaczyć co to jest piktogram i to jak krowie na rowie... słodkie :( I co to znaczy "zagraniczny student"?

Mam nadzieje ze teraz miasto przeznaczy kolejne dotacje dla zamku aby takich wystaw było więcej a w budynku po celnikach zrobią superowa galerie ! Do Cieszyna będą zjeżdżać tłumy turystów!

otrzyma z wiedeńskiego dworu tytuł księżnej

otrzyma z wiedeńskiego dworu tytuł księżnej

co się powtarzają na forum do znudzenia, skasuje robot :-)))

Podziwomy sie, uwidzymy i napiszymy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama