, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Zaprojektują ekologiczne pojazdy
Jeden z projektów prof. Štefana Kleina. fot. ARC Dodaj do Facebook

Zaprojektują ekologiczne pojazdy

EDYTA RASMUS
Zaprojektują ekologiczne pojazdy

Jeden z projektów prof. Štefana Kleina. fot. ARC

Polscy studenci będą projektowali w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie ekologiczne pojazdy. Pomoże im w tym europejskiej sławy designer środków transportu Štefan Klein, który współpracował z takimi firmami jak m.in. Volkswagen, BMW, Škoda czy Audi.
Štefan Klein, słowacki designer i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, w dniach 19-23 listopada poprowadzi w Cieszynie pięciodniowe warsztaty „Miejskie środki transportu z zastosowaniem alternatywnych źródeł energii". — Na Śląsku motoryzacja jest silna, coraz więcej ludzi specjalizuje się w tej branży, uzyskuje staże za granicą, więc postanowiliśmy pójść w tym kierunku i dać studentom możliwość spotkania tak znakomitej postaci, jaką jest prof. Štefan Klein oraz zdobycia fachowej wiedzy. Celem zajęć jest zaprojektowanie ekologicznych pojazdów miejskich — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni najlepsi studenci polskich uczelni projektowych, którzy wykorzystując trójwymiarowe programy komputerowe oraz szkice stworzą modele pojazdów. A ostatniego dnia warsztatów (23 listopada o godz. 15.00) publicznie zaprezentują swoje projekty w postaci modeli pojazdów.

Profesor Štefan Klein urodził się w 1956 roku w Nitrze. W 1983 roku ukończył studia na Słowackim Uniwersytecie Technicznym w Bratysławie, otrzymując dyplom Fakultetu Inżynierii Mechanicznej. W 1990 roku ukończył bratysławską Akademię Sztuk Pięknych i Projektowania, gdzie studiował wzornictwo przemysłowe, a trzy lata później studia wyższe w Ecole des Beaux Arts w Saint Etienne. Specjalizuje się we wzornictwie przemysłowym. Obecnie prowadzi Pracownię Projektowania Środków Transportu w bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania (Vysoká škola výtvarných umení - VŠVU). Kształci projektantów, którzy od prac eksperymentalnych, dochodzą do pracy w konkretnych firmach związanych z branżą motoryzacyjną.
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kto za to zapłaci? P. Gołębiewska na wolny rynek. Niech pokaże na swoim jak stać się przedsiębiorcą. W Cieszynie brak zakładów pracy. Zachęcamy.

Świetny pomysł. Niech zaprojektują cieszyński tramwaj.

podjazdy - chyba bardziej by się przydały

Dobrze "myślisz". Było by z tego profit dla ludzi starszych i niepełnosprawnych w mieście. Wszak podatki trzeba wiedzieć na co wydawać. Kształcenie studentów to budrzet centralny a nie gminny.

To z emocji piłkarskich -budżet

Ten tramwaj -to najlepiej z tektury - bedzie taniej.

Zgadzam się na podjazdy.

Slaski Zamek Przedsbiorczsci ??Niech udostepnia swoj parking zeby cos zarobic! a nie czekac tylko na dotacje z U Miejskiego

Wersal ...na potrzeby Ślaskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości? Jakie są wymierne efekty działania tej komórki dla regionu i Cieszyna, poza tym, że ktoś cos pisze, papier i internet zniosą wszystko. działanie tej placówki , przypomina sztukę dla sztuki, czy może coś więcej...?
Tak się składa, że mają taki trójwym.program może prawie każdy coś ta projektować, ale najlepsi projektanci w Porche czy innym Audi to polscy inżynierowie...
Po co komu taki projekt z kto za to płaci?
Można również zaprojektować wersję pojazdu kasmicznego, którym może zainteresuje się NASA?

Właśnie wróciłem z Opoczna, moja, mieszkająca tam rodzina zaangażowana jest w rozwój miasta, ciekawe jest to, że władze miasta zainspirowane jakąś wystawą i konferencją na Zamku w Cieszynie planują inwestycje, DLACZEGO nasze władze stoją w miejscu skoro mamy Zamek i podpowiedzi na miejscu???? Dlaczego skupiamy się na jednych warsztatach i jakimś tam tramwaju, czasem na paru gołębiach i chodnikach, a nie patrzymy na rozwój miasta.
Co do samych warsztatów - dobrze, że ktoś jeszcze chce do tak zapyziałego miasta przyjeżdżać! Krytykanci, zacznijcie działać! Może w końcu będzie się w tym mieście żyć łatwiej i lepiej!

...Można również zaprojektować wersję pojazdu kasmicznego, którym może zainteresuje się NASA?..... I wystrzelić p. Gołębiewską na Marsa. Może tam wykaże się wymierną ekonomicznie użytecznością, a Cieszyn bedzię miał swoją Tierieszkową.

Z tego co mi wiadomo Pani Gołębiowska nie jest burmistrzem miasta i to nie ona odpowiada za jego rozwój, wystrzelenie jej w kosmos chyba niewiele pomoże, a może zobaczmy co tam słychać w Ratuszu?

to znaczy się skorupy pojazdopodobne. Tak. No to mówcie o co chodzi a nie wciskajcie kitu. A jak samochód to Gmina przeciez nie ma uprawnień do produkcji sanmochodów, no hyba że spolka burmistrzowska ZBM spólka z o.o. zamiast tego co toto tera robi. Jestem za, do rakiety i na księżyc

a "Przedsiębiorca" to chyba inaczej "Czytelnik" takie same byki strzela! :-)

O! To i redaktorom gazety trafi się byk mimo ,że pisanie to ich zawód .

If you are interested in other service, exp: wow powerleveling, world of warcraft powerleveling ,or find an extremely way to buy wow gold,I recommend our website because this site provides all kings of world of warcraft powerleveling,especially the wow power leveling.world of warcraft power leveling.Welcome to Our WoW power leveling Online Store for World Of Warcraft Power Leveling, Cheap WoW Gold, World Of Warcraft Gold, wow gold face to face.Buy wow gold, Welcome to wow power leveling website! we offer wow powerleveling

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama