, czwartek 7 grudnia 2023
Zamek świętował trzecie urodziny
Odznakę Przyjaciela Zamku odbiera Alina Bańczyk, właścicielka restauracji Targowa. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Zamek świętował trzecie urodziny

TWO
Zamek świętował trzecie urodziny

Podczas trzecich urodzin otwarto trzy wystawy. fot. Wojciech Trzcionka


Zamek świętował trzecie urodziny

Świeczkę na urodzinowym torcie zdmuchnęli wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski i Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku. fot. Wojciech Trzcionka

Trzecie urodziny świętował przez cały piątek Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Uroczystość przyciągnęła nad Olzę setki gości z całej Polski.
Już od rana w Zamku specjaliści dyskutowali na temat możliwości startu młodych projektantów w życie zawodowe. Po południu otwarto trzy wystawy:„Najlepsze dyplomy projektowe” (ekspozycja prezentuje prace 25 absolwentów polskich uczelni projektowych), „Wnętrze zaradne” (ekspozycja powstała w trakcie międzyuczelnianych warsztatów w zakresie projektowania elementów wyposażenia wnętrz) oraz „Eko-mobile” (jest efektem warsztatów z projektowania ekologicznych środków transportu). Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, a także wiceprezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak. Zaś wieczorem odbyła się uroczysta gala, podczas której podsumowano miniony rok i wręczono odznaki Przyjaciela Zamku oraz Złote Dyplomy Przedsiębiorcy 2007 roku. Oczywiście nie mogło też zabraknąć urodzinowego tortu. Świeczkę na nim zdmuchnęli wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski i Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. — Bardzo nas cieszy, że jesteśmy postrzegani jako innowacyjne miejsce, które wspiera powstawanie nowych firm, łączy biznes i design, promuje przedsiębiorczość, kulturę i lokalne tradycje — mówiła Ewa Gołębiowska.

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie to jedyne w Polsce regionalne centrum finansowane przez samorząd, gdzie spotykają się wzornictwo, biznes, edukacja, sztuka i dziedzictwo narodowe. Miejsce stworzono w 2005 roku dzięki funduszom państwa i Unii Europejskiej w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego Śląska poprzez wykorzystanie potencjału projektantów i artystów. Media już w pierwszym roku działalności Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie uznały, że jest on najciekawszą realizacją finansowaną z funduszy strukturalnych w województwie śląskim. W 2007 roku Zamek otrzymał trzy nagrody i wyróżnienia. W Zamku zorganizowano 24 wystawy, które odwiedziło 10 tys. zwiedzających. 400 firm skorzystało ze zorganizowanych tu szkoleń, a 35 tys. ludzi (wzrost w stosunku do 2006 roku o 15 proc.) zwiedziło Wieżę Piastowską i Rotundę, którymi Zamek się opiekuje. — Zamek to unikalny projekt, który łączy gospodarkę i sztukę. Nikt z nas nie sądził, że w trzy lata można zrobić tyle dobrego. Życzę 100 lat w dobrej kondycji — przekonywał wicemarszałek województwa śląskiego Zbyszek Zaborowski.
Komentarze: (35)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Grunt to udawać, że coś sie robi

Ot, towarzystwo wzajemnej adoracji za pieniądze podatników. Najbardziej podoba mi się wyliczanka o ilości osób zwiedzających Wieżę i Rotundę - przecież gdyby nie istniał SZSiP to pies z kulawą nogą by nie zwiedził Wzgórza Zamkowego, prawda?

Z okazji trzeciej rocznicy Śl. Z.Sz. i P. wyrazy współczucia dla wszystkich cieszyńskich podatników ,ktorym wbrew ich woli narzuca się sposób wydawania pieniędzy na kulturę składają mieszkancy przyleglych gmin cieszynskiego .

Ble, ble ble. Nudziarze z was... Idzcie sobie do Domu Narodowego na kolko tkackie albo do teatru po raz setny na Brodzinska tez za nasze wspolne podatki...

Sląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości to jedyne w Polsce regionalne centrum finansowane przez samorząd gdzie spotykają się snoby, marni przedsiębiorcy, niedoedukowani ,pacykarze ,ktorzy za pieniądze samorządoweudają ,że robią coś dla społeczności lokalnej ,za przyzwoleniem burmistrza i Rady Miejskiej- nie ma drugiego miejsca w Polsce ,żeby tak trwoniono publiczne pieniądze w miescie pogrążonym od tylu lat w stagnacji

Cieszyniacy sa plydcy i drobnomiasteczkowi. Czasami zaluje ze sie tu urodzilam...

nawet jeśli ktoś idzie po raz setny na Brodzińską, to PŁACI za bilet. Chyba, ze coś mi umknęło i Łyzbicki rozdaje bilety?

"Media ... uznały, że jest on najciekawszą realizacją " jakie media? jakieś konkrety może? Wodolejstwo i urodzinowa feta nie zasłoni kompletnego braku jakichkolwiek osiągnięć!

Powtarzam - jestescie nudni. Za kazdym raem jak pisza o zamku to wy to samo... Proponuje - wystartujsie w wyborach samorzadowych a jak wygracie: spalcie Ficka, Zamek, Golebiowska... Ale do tego czasu przestancie zanudzac.

Darmozjady do potęgi entej !!!! Skandal !!! Pierońskie nieroby. Tważować ino umieją. Ale feta :))) . Nie dziwi Cie inga, ze ino Ty bronisz tego dziadostwa ? Pomysl kapke ? Umisz ?

I teroz wszyscy świętujący 3 urodzinki zomeczku idą bużyć ZABYTKOWY DWOREK na ul.Bielskiej :). To wom darmozjady pasuje !!!! Sciepcie te maski !

Pomimo tych ich 3 urodzin w Książnicy Cieszyńskiej na 3 godzinnym spotkaniu było ponad STO (100) osób ! Temat o NAS:"Zaolzie - POLSKIE i CZESKIE LOSY". Ale jaki marny los nas czeka, jak tak dalej pujdzie ? Wyburzanie zabytków, trwonienie pieniędzy na zbytki. Jeszcze ze cztery festiwale w sylu viva il canto i z torbami pujdziemy.

I wzajemnej adoracji, zresztą pierwsze zdjęcie mówi samo za siebie... Jedyne dobre na zamku jest to że rzeczywiście sprzyja on przedsiebiorcom. No i presso i oczywiscie gazeta.

Na OX-ie jest fotoreportaż, obejrzyjcie sobie te szumnie zpowiadane wystawy, bijące po oczach samozadowolenie, bicie piany dla uzasadnienia istnienia z błogosłwieństwem samorządu, szkoda gadać...

Zapamiętajmy kto tak pięknie nas dmucha za nasze pieniądze....i wyciągnijmy wnioski.

Jak patrzę na ten pijacki bęłkot na łamach gazety to mi się rzygac chce, nic te darmozjady dla miasta nie zrobili w życiu a tylko ordynarnie krytykują, znam paru z nich, gęby mają "zakazane" jak ich język. Ingo masz we mnie pełne poparcie, mimo ich gderanie Zamek SL. bedzie trwał, bedzie przyciagał dalej setki wycieczek, ŚlZiP. zazdroszczą nam wiele miast, ale szkoda uświadaMiac tych głąbów/mówię ich jeżykiem/ dziwię się radosnymu, że zjawił się w Ksiąznicy bo to było spotkanie nie na jego poziom inteligencji, przecież tacy jak on i jego kompani krytykowali pomysl kiedy budowano Ksiąznice. internetu nie było więc siedzieli w " mordowaniach
przy piwsku i lali pomyje na Burmistrza i Radnych za pomysł. Ingo pozdrawiam a tm radosnym dedykuję arabskie powiedzenie - PSY SZCZEKAJĄ A KARAWANA JEDZIE DALEJ -HEJ

Popracuj choć nad swoją ortografią, bo nie wymagam byś popracował nad kulturą języka, to przerasta twoje mozliwości.

Co miałem do powiedzenia, to już pare dni temu powiedziałem. Więc tylko jedno pytanko: KTO ZAPŁACIŁ ZA TORT z tą piękną "3"???????

Jeśli tacy ludzie jak "Mieszko I " - poniżej jego wypowiedź ,zostali wyedukowani przez Dizeiny pani Ewy Gołębiewskiej i zmęczyli się krytyką internautów dając upust pospolitemu i publikowanemu chamstwu ,to jeśli do tej pory byłem z dala od krytyki poczynań na Śl. Z.Sz.i P. i ludzi ,ktorzy wokół się niego kręcą ,to obecnie jestem po takiej wypowiedzi "Mieszka I"w gronie tych osób ,którzy zdecydowanie będą się domagali zmiany finansowania owej instytucji. Wypowiedź " jest skandaliczna . Z Freudowskiego punktu widzenia przyjęcie takiego Nicku - Mieszko I i z jego wypowiedzi dowodzi ,że krytycy Zamku mają rację co do osób w niego zaangażowanych. Kot ma rację!

Zamek sztuki to instytucja, która nie przyciąga ludzi tak jak wcześniej zakładano. Te wielkie cyfry to raczej fikcja. Wielkie wystawy na zamku skupiają kilkadziesiąt, rzadko kilkaset osób. dzieje się tak z prostej przyczyny - kto zmieszkańców cieszyna i okolic wie co to jest tzw. dizajn? O wiele ciekawsze było by to wszystko, gdyby zamek nawiązywał do tradycji historycznej Cieszyna i okolic. To miasto jest w końcu (obok Wrocławia) jądrem kultury piastowskiej. Więc zamiast prezentować nasz piękny folklor, zwyczje, obyczaje, historię, organizuje się wystawy o krzesłach i stołach, albo entuzjastycznie prezentuje się jakiegoś projektanta, który stworzył nowy "dizajn" muszli klozetowej, albo latarki. Wzgórze zamkowe zostało w ten sposób sprofanowane. Mam nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie. Póki co trzeci rok funkcjonuje nam pożeracz publicznych pieniędzy.

Dzięki twojej wypowiedzi Mieszko I utwierdziłeś mnie w przekonaniu, jaki poziom kultury prezentują osoby związane z SZsiP (sztuki specjalnie z małej litery). Pozdraiwam i zapraszam do analizy swojego postrzegania rzeczywistości. A alkoholu to akurat nie piję wcale. Może to kiedyś zrozumiesz.

Ma rację Pani Dyrektor mówiąc że "jesteśmy postrzegani jako inowacyjne miejsce". Szczególnie politycznie. Wice-Zaborowski to symbol śląskiego porozumienia PO z komuchami. NIe dziwi to szczególnie. Cieszyńskie porozumienie tzw. demokratów z komuszymi kanapowcami rozwija sie odwrotnie proporcjonalnie do liczby na niej zasiadających. Nie zrezygnowała Nasza Dyretkorka z Poselskich ambicji. Będziemy zatem mieli kolejną postać w Warszawie która realizuje swoją osobowość i wizje nieco odmienne od naszych. Miał rację Kolega Olbrychcik kiedy mówił o Zamku jako miejscu "naszych" spotkań. Hotelik też jest to mamy full-service. Obudź sie narodzie bi Ci się ostanie "jeno sznur".

jest to moja druga i jednoczesnie ostatnia wypowiedz w sprawie zamku (szkoda mi juz czasu). Kocie jesli uwazasz, ze kazdy kto pozytywnie pisze o zamku musi byc pracownikiem zamku lub osoba z nim zwiazana - to dajesz tylko dowód temu, ze twoje myslenie jest "waskotorowe" i zostaje mi tylko wspolczuc....
wnikliwy obserwatorze rzeczywistosci, skoro tak bardzo brakuje ci wydarzen historytcznych na zamku to powiedz kiedy ostatnio byles w muzeum cieszynskim?
i ciesze sie, ze w cieszynie wiekszosc osob docenia, ze ktos robi dla ich miasta wartosciowe rzeczy, tych osob na tym forum jest jak na lekarstwo bo prawdopodobnie maja ciekawsze zajecia w swoim zyciu niz takie zgryzliwe bicie piany. Jesli wam sie w zyciu nudzi, nie macie gdzie wylewac swoich zyciowych frustracji to siedzcie i marudzcie sobie dalej
ja wracam do ciekawszych zajec....

W mojej wypowiedzi poniżej nie podnosiłem zarzutu ,który wmawia mi "Złoty środek". Zatem w tym zakresie polemika Twoja jest chybiona . Czytaj ze zrozumieniem -bo masz z tym problemy.

Nie myli sie ten, ktory nic nie robi-ot krotko.
Miejsc gdzie kwitnie przemysl jest duzo, szczegolnie w Chinach. Miejsc gdzie pielegnuje sie lokalne tradycje jest .. tyle ile spolecznosci lokalnych. Miejsc gdzie chce sie zrobic cos nietypowego, gdzie w ogole sie cos dzieje jest naprawde niewiele i takie miejsca zwracaja wlasnie uwage. Duzo lzej jednemu lub drugiemu ministrowi sypnac kasa (choc ciezko sie daje na cos nieproduktywnego), mozna sie przed innymi snobami pochwalic, dobrze zareprezentowac. A o to chyba chodzi. aby ta cala Polske przyciagac w takie mikroklimaty. Poraz pierwszy od kilku lat ludzie na Slasku a nawet w centralnej Polsce zauwazaja takie miasto jak Cieszyn, jedno z kilkuset (bo naprawde pozostali kandydaci tez chca cos swojego zareprezentowac i uszczknac cos z tortu). A wplyw cieszynskiej tradycji mozna jak najbardziej zwiekszac, glownie gdy cieszyniacy sie tym mocniej zainteresuja, rzuca jakims konkretem, propozycja, a nie proznym gadaniem.
Gadanie jest tanie, jak ktos kiedys powiedzial
Powodzenia

Brawo rycerz. Nic dodać, nic ująć.

kocie zlotemu srodkowi prawdopodobnie chodzilo o twoja sugestie pod artykulem zapowiadajacym urodziny wiec polemika nie jest chybiona....

sprawdzilem i faktycznie pod artykulem "Trzy wystawy na trzecie urodziny' kot sugeruje ze o zamku moga dobrze mowic tylko jego pracownicy, zloty srodek moze nie wyrazil sie jasno ale z pewnoscia nie ma problemu ze zrozumieniem tekstu...

Czy OT to "Zloty Środek ?? Macie proplemy z czytaniem ,więc nadal twierdzę ,że chybiacie . Jerzy szanuję Twoją opinię ale nie wmawiaj mi spraw ,ktorych nie podnosiłem - proszę o cytat bo nadal nie wiem czy mówisz o zrozumieniu tekstu powyżej ,czy zrozumieniu mojego komentarza. Oh wy poeci!!! Na ziemię ,przestańcie się bujać .

Zamek nie pasuje do takiej dziury jak Cieszyn, 99% ludzi ma gdzieś to, co zamek proponuje.

i 17 sekt w Wiśle niech go finansuje

"To weź se" gadaj do swoich fanatyku, nie obrażaj ludzi z powodu wyznania

Zamek jest fajnym pomysłem, ale niestety Cieszyn go nie potrzebuje. Tu ludzie lubią tylko grzebać w przeszłości i podniecać się ruinami.
W tej sytuacji najlepiej było zrobić z zamku firmę komercyjną, w której tzw. dizajn byłby tylko dodatkiem.

Nie z powodu wyznania, a głupoty, ktorej dajesz tutaj codziennie dowody

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama