, sobota 25 maja 2024
Zakonserwują 400-letnie dzieło
Irena Adamczyk, kierowniczka działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy „Tryptyku z Ogrodzonej”. fot. Stela Dodaj do Facebook

Zakonserwują 400-letnie dzieło

STELA
„Tryptyk z Ogrodzonej” – jedno z najcenniejszych dzieł w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, przejdzie konserwację, a w przyszłym roku zostanie wystawione w ramach wystawy prezentującej perełki renesansu i gotyku. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace pochłoną 40 tys. zł.
Cieszyńskie muzeum otrzymało od ministerstwa trochę większy zastrzyk gotówki. Marian Dembioniok, dyrektor placówki, zwrócił uwagę, że rozstrzygnięty przetarg wykazał, iż praca konserwatorów jest mniej ceniona. – Oszczędziliśmy pieniądze, ale jeszcze nie wiemy, czy trafią na nasze konto. Wystąpiliśmy do ministerstwa, żeby reszta została przeznaczona na podobne prace. Czekamy na odpowiedź – wyjaśnił Marian Dembiniok.

Prace przy „Tryptyku z Ogrodzonej” to ciąg dalszy rozpoczętego przed rokiem projektu poświęconego sztuce gotyku i renesansu na terenie Śląska Cieszyńskiego. Z kolei plany na przyszły rok przewidują, jeżeli ministerstwo przekaże kolejne pieniądze, zorganizowanie wielkiej wystawy, która stanie się częścią stałej ekspozycji, a także wydanie katalogu. – Na razie jednak koncentrujemy się na „Tryptyku”. Prace powinny zakończyć się wczesną jesienią. Do końca roku musimy rozliczyć się z pieniędzy – przyznał Marian Dembioniok.

Dzieło autorstwa Bartłomieja Bula z Wrocławia powstało w 1582 roku. Składa się z obrazu centralnego oraz dwóch skrzydeł bocznych, obustronnie zamalowanych. – Nie jest to najcenniejsze z tego rodzaju dzieł, ale data jego pochodzenia oraz rozmiary świadczą o jego dużej wartości – powiedziała Irena Adamczyk, kierowniczka działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Historia dzieła jest bardzo ciekawa. Powstało na zamówienie cieszyńskich książąt. Nosi wszelkie znamiona tego, że było malowane do kościoła protestanckiego. Po wykonaniu zdobiło jedną ze świątyń w Cieszynie (nie ma danych, którą dokładnie). Kiedy książęta cieszyńscy wrócili do wiary katolickiej, prawdopodobnie „Tryptyk” przestał się im podobać i przewieźli go do prowincjonalnego kościoła, którym na pewno była świątynia w Ogrodzonej. Tam przetrwał do lat 20. XX wieku. W tym okresie kościół był przebudowywany, komitet parafialny stwierdził, że dzieło im się nie podoba, dlatego zostało sprzedane muzeum. – Cieszymy się, że nie zostało zniszczone. Takie dzieła często wymagają konserwacji i innych zabiegów, żeby odzyskały dawny blask – dodał Marian Dembioniok.

Kiedy „Tryptyk z Ogrodzonej” zostanie wystawiony, będzie to duże wydarzenie. Ostatnio w muzeum można go było oglądać na początku lat 80. poprzedniego stulecia.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a kiedy ktoś "zakonserwuje" ul.poligonową ? (dawna bielska)

Odnawiajta, ino fachowo i po gospodarsku bo mom w salonie pustom ściane. Komitetowi parafialnymu sie nie spodobało bo sie kmiotki nie znały co to je ART.
Jo sztudyjowoł na ASP i wiym co dobre : musi być stare, wielgachne i kolorowe. Sie świnie i byka przedało to sie kase mo ! A wy miastowe to se możecie pooglondać sztuke ale miynsa u masorza.

Prędzej Ciebie prezes zakonserwują w jakimś Domu Spokojnej Staroci bo masz sklerozę, się powtarzasz z tą poligonową i jesteś nudny. A za takie czyny powinno się izolować smutasów.

...to nie czytaj-nikt cię nie zmusza......

...znudzonych...

Jak już po naszymu to sztudyrowoł a nie sztudyjowoł.

w Cieszynie się nie podobał, w Ogrodzonej się nie podobał, w muzeum zrobili z niego gwiazdę. Albo cieszynioki mamlasy, albo Dembiniok mistrzem kreacji...

to ciekaweztymi ksiązetami - na uroczystościach odsłobięcia obrazu - będzie nowy burgermeister, duch ś Andrzeja odŻurka przybędzie, boc to jakoby ino co księstwa( KC) restytucyja... Bogus ze swoja trupą, pięknie -dramatyczno-choreograficznie-muzycznie-ideowo hukną zdrowo, daję nato mości Panie i Panowie słowo!
etc,etc - o innych nie chcę dyszkutyrować sprawach -szlag mnie jeszcze kiedyś trafi... lepsza nadto naukai zabawa
hej!
J.O/dcesty/

wspaniale, to intrygujace, fascynujące...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama