, piątek 8 grudnia 2023
Z Ochab na patrona uniwersytetu
Ojciec napisał 50 książek, w tym ten trzytomowy pamiętnik — mówi Jacek Pieter, syn profesora. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Z Ochab na patrona uniwersytetu

TWO
Pochodzący z Ochab prof. Józef Pieter, żyjący w latach 1904-1989 ojciec chrzestny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, może zostać patronem tej uczelni.
Prof. Pieter - psycholog, pedagog, filozof i naukoznawca, był pomysłodawcą założenia Uniwersytetu Śląskiego. Swój manifest w tej sprawie ogłosił w 1928 roku w „Zaraniu Śląskim". „Konieczność założenia na Śląsku wszechnicy w ciągu najbliższych lat powinna być zrozumiała i oczywista dla każdego myślącego i dbałego o rozwój kulturalny swej ziemi Ślązaka, no i dla władz wojewódzkich" — pisał profesor.

Józef Pieter był synem cieśli wiejskiego z Ochab. Skończył Szkołę Ludową w Skoczowie, Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego w Cieszynie oraz Uniwersytet Jagielloński. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych wychowanków tej uczelni. — Przed zrobieniem magisterium pozwolono mu zrobić doktorat, co jest bardzo niespotykane — mówi Jacek Pieter, syn profesora, który od lat jest paryżaninem. Podkreśla, że jego ojciec był głęboko związany z regionem, a szczególnie ze Śląskiem Cieszyńskim i z Katowicami.

W czasie II wojny światowej uczył w tajnych kompletach. Po zakończeniu wojny wrócił do Katowic, żeby wskrzesić Instytut Pedagogiczny.W 1946 roku z jego inicjatywy w Katowicach powstała Wyższa Szkoła Pedagogiczna, która działała z przerwami do 1968 roku. Pieter przez trzy kadencje sprawował funkcję jej rektora. W 1968 roku w końcu spełniło się marzenie profesora - udało się doprowadzić do powstania Uniwersytetu Śląskiego. Napisał 230 dzieł naukowych, w tym 50 książek.

Imię Józefa Pietera noszą już aula Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚl. oraz jedno z rond w Katowicach. Od dwóch lat profesor ma też swój pomnik w rodzinnych Ochabach. Teraz pojawił się pomysł, aby cała uczelnia otrzymała imię znanego naukowca. — To było coś wspaniałego, gdyby stało się to przy okazji 40-lecia uniwersytetu — mówi syn profesora.

Decyzję o nadaniu imienia Pietera Uniwersytetowi Śląskiemu podejmie Senat uczelni. Rady miejskie Skoczowa i Cieszyna pozytywnie przychyliły się do tego pomysłu wysyłając do Senatu listy poparcia.
Komentarze: (44)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Studenci nie będą miel pietra ...

A kto tak naprawdę napisał ten tekst ?

Nie znam tego człowieka , ale mam jedno ALE jest z Ochab mam ku temu powody tak sądzić, ponieważ znam dużo ludzi w otoczeniu z Ochab. Dlatego tak mówię ponieważ są fałszywi , złośliwi i mają dużo z moherowych berecików.

A my znamy ciebie jako niezłego moherowego czuba.

Dla " mokro" chyba mówisz za siebie bo mi daleko do moherów, a czubem jesteś TYYYYYYY że tak piszesz

Do StElA: Przypuszczam, że nadużywasz czyjegoś "pseudo"? Styl, w jakim piszesz świadczy bez względu na rodzaj beretu, że reprezentujesz marny poziom. Tu jest miejsce na argumenty a nie insynuacje i to takie, jakie Ty prezentujesz. Nikt Ci oczywiście nic za poziom wypowiedzi nie "zrobi", ale zastanów się, co pleciesz. Ludzi dziel na dobrych i złych a nie imputuj, że w jakimś miejscu mieszkają tylko źli;-)!!!

Panie Wojtki

Panie Wojtku czekamy na tekst pt. Z GAZETY CODZIENNEJ DO GŁOSU LUDU. gratulacje :)

Proszę nie wymagać cudów...

jak już tak apelujecie do pana Wojtka to ja też się
przyłączę .Proszę przyjechać ok.godz.8 rano i 17
wieczorem na ul.Przepilińskiego pod przedszkole
i zobaczy jak mądrzy ludzie z MZD ustawili znaki
i co każą rodzicom dzieci robić z samochodami
tzn.gdzie je ustawiać.Moim zdaniem bardziej
niebezpiecznej wersji nie można już było wymyślić.

Ktoś tu wspomniał o cudzie. Rok minął i ...... cudów tuskowych nie było. Może tuskomatoły wiedzą coś więcej? Może napisali w wyborczej, u Adasia jak odpowiadać zawiedzonemu elektoratowi.

Po pierwsze: Tusk nigdy nie mówił, że dokona cudów, tylko, że Polskę stać na cud gospodarczy. Po drugie: tylko zwykła idiota może rozliczać rząd po roku z osiągnięć i porażek, dwa lata to okres minimum aby ocenić skuteczność rządzenia

Sąsiedzie: Ty już nam tutaj, nie tutaj

Wiślok - tylko prawdziwy idiota (tzw. tuskomatoł) nie wie, że rząd można rozliczać z efektów jego pracy już po upływie np. symbolicznych 100 dni. {Skąd wziąłeś te 2 lata?} Tym bardziej, że platformersi chwalili się przed wyborami swoim przygotowaniem do rządzenia krajem (sławne pełne szuflady projektów ustaw)

Fox, naprawdę daruj sobie propagandę dla naiwnych. Ja napisałem jak jest i to dotyczy każdego rządu. Np. żaden rząd nie zbudował za jeden rok autostrady. Opracowanie, przegłosowanie w sejmie i wdrożenie w życie każdej reformy to minimum dwa lata. Sejm wybiera się na 4 lata i nie jest to bez powodu. 4 lata są na realizację programu rządu powołanego przez sejm. Koniec, kropka. Chyba że sam rząd stchórzy jak rząd Jarka K. i są nowe wybory. Wtedy taki rząd można rozliczać. Reszta to propaganda

przeciętny platfus jest narkomanem i złodziejem, nie wymagajmy od POmyj i degeneratów zbyt wiele, są zakałami społeczeństwa, bez moralności i kultury

Może ludzie wreszcie uodpornią się na propagandę ubeckiej telewizji prywatnej i komunistycznej Wybiórczej.
Wierzę ,że Polacy w końcu wyjdą z tego umysłowego letargu na jaki zapadli pod wpływem porpagandy ubeckich gadzinówek

Ratują Polskę

POpaprańcy już się zapluli od głów do stóp pianą i jadem. Śmieszni, żałośni ujadacze

Wislok . Prościutkie rzeczy, a obiecane np. zniesienie podatku Belki to też wymagają 2 lat wdrożeń? A obietnica Platformy nr pięć: Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną i zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych - to też dwa lata? A efekty walki z korupcją w wykonaniu Pitery? Też dopiero za 2 lata? Kto tu uprawia rządową propagandę?

Większość tych zmian wymaga zgody prezydenta, a on jest z zasady przeciwko i wetuje, byle tylko zaszkodzić rządowi. A ty masz pretensje do rządu, obłudy tobie nie brakuje

Modlitwa do…
Daj nam o panie wiecznych ( mówię przecież wyraźnie: wieCZnych nie wieTRZnych) rządów braci bliźniaków.
To oni ( nie platfusy) kochają naród do granic wytrzymałości.
To oni jasnym obliczem i jasnością umysłu trafiają w upodobania nasze, tej lepszej części narodu. Naród dumny z ojca dyrektora woła o orędowników takich jak „meczykk” i „Fox”. I spraw panie, by ci dwaj uratowali nas na tej ziemi, jeden, jako starosta a drugi, jako burmistrz, bo tylko w nich nasz ratunek!!! Każde ich słowo, to jak balsam na chore ciała (głowy) nasze. Lotność ich myśli, ich wiedza zazdrość wzbudza…
I daj, aby wytrzeźwieli!!!

To bardzo charakterystyczne, że osoby mające trudności z logiczną polemiką posługują się argumentami, które można nazwać wytrychami. Gdy mowa o uproszczeniu przepisów dla przedsiębiorców w odpowiedzi bełkocą o ojcu dyrektorze. Z kolei, gdy ktoś wytknie rządowi brak zmniejszania opodatkowania natychmiast lament o miłości pytającego do bliźniaków. Lekarzu lecz się sam. Wytrzeźwiej. To nie jest kampania wyborcza. Wybory odbyły się rok temu. Jako wyborca mam prawo rozliczać rząd z obietnic przedwyborczych i żaden zakochany w platformie fanatyk z tuskowej młodzieżówki nie ma prawa mi tego zabronić. Gdy masz bielmo na oczach to rozmowa na temat gospodarcze kończy się zawsze bełkotem o ojcu dyrektorze i bliźniakach. Zawiedzeni prywatni przedsiębiorcy mali i wielcy podsumują rządy nieudaczników gospodarczych przy urnach.

Co wolno wicepremierowi, to nie Ojcu Dyrektorowi. Za fundację ojca Tadeusza rząd wziął się natychmiast. Łamanie prawa przez PSL tolerował pół roku - pisze gazeta "Puls Biznesu". Tak samo jak Lux Veritatis ojca Rydzyka działa Fundacja Rozwoju, której szefem jest wicepremier.

Klakierzy rządu platformy są niebezpieczni. Sceptycy są lepsi. Przynajmniej myślą.

Ty zmień logo bo przynosisz wstyd wszystkiemu co kojarzy się z WISŁĄ - nie powtarzaj bzdur i nowomowy. Można nie lubić prezydenta ,ale przynajmniej mów prawdę - co zawetował prezydent ; czy Kwaśniewski więcej nie wetował.Miejcie w końcu jakieś argumenty , a nie ple ple ple - totalne dno

ani lewa ani prawa strona nie gra czysto, tylko po bandach...a IPN wturuje...? Trza czekać na nowe eldorado wyborcze, tylko kogo, jak w Cieszynie...?

i wychował. Jest fanem tej ziemi i też pisze, nawet b.ładnie ! Honorowy Obywatel m.Cieszyna. Dzisiaj liczy pod 90 lat! Pozdrowienia dla Pana Józefa ...

Koleś, wiesz co to eldorado? Może chodziło ci o rozdanie? Wtóruje, na miłość boską, a nie wturuje.

jak taki kubeł pomyj jak Ty może wypowiadać się o
przeciętnym członku PO,chyba,że przeciętny
członek Twojej partii jest wysoki jak Jarosław,przystojny jak Przemek Edgar,kulturalny jak Brudziński i dowcipny jak Lech.No i oczywiście
uczciwy jak Lipiec,rodzinny jak Przemek i Ludwik.
Faktycznie obłuda to mało powiedziane.

Dwóch przeciętnych wymieniło wreszcie zwyczajem obowiązujące na tym forum uprzejmości. Mamy to za sobą, a teraz panowie możemy przystąpić do do sedna spraw.

Do dzisiaj jeszcze wpływowi komentatorzy i intelektualiści każą Polakom obdarzać zaufaniem Tuska tylko i wyłącznie z jednego powodu: nie jest Kaczyńskim. Tusk jako premier po roku okazał się kompletnym nieudacznikiem. Może jako prezydent okaże się lepszy, tylko czy stać nas na takie piekielnie ryzykowne eksperymenty.

Seans nienawiści pisiaków

To cytat z Niesiołowskiego? Zgadłem?

Co ty Mariusz to Murorz.

Tusk w “Fakcie” podaje ponad dwadzieścia sukcesów swojego rządu. Co osobliwe większość z nich to sukcesy, które rząd ma dopiero odnieść po roku 2009. To tak jakby uczeń liceum chwaliłby się maturą, którą dopiero zdobędzie, w końcu co w tym dziwnego przecież działa w dobrym kierunku.

Witajcie. Zaczynam od czytania wypowiedzi potem zabieram się za komentarzy otórz: widzę mnóstwo przeciwników PO i skrajnych lewicowców. Ja nie chwalę ani jednego ani drugiego, choć szala przechyla się bardziej na PO. Mam pytanie do zwolenników PiS zróbcie sobie rachunek sumienia co dobrego zrobił Kaczyński otórz skłócił prawicę, narobił zła jak mało kto. Nie dziwił bym się gdy by kłociła się lewica i prawica ale z jednego są gniazda mają wspólny rodowód i tu masz babo placek. Stare powiedzenie gdzie się dwóch bije tam trzeci korzysta nie jest wcale głupie i tylko czekać właśnie na tego TRZECIEGO. Ludziska sami byliście przy wyborach nikt Wam nie pomagał chyba prowadzić ręki przy skreślaniu więc co teraz narzekacie - jak głosowaliście tak oto jest efekt Waszej wypociny.

Siadam przed ekranem i też czytam myśli wybrane jakiegoś gościa z stąd. Sam ustawia się w pozycji sprawiedliwego mędrca niczym Bolek łaskawie doradzający ludności prawidłowy "trynd" myślenia. On to wszystko sam swoim rozumem objął i przetrawił. Ale co zrobić skoro przemyślenia takie sobie a byki ,aż zęby bolą. Otóż (a nie otórz) co kolega ma na myśli wieszcząc trzeciego?

W zasadzie nie ma tu żadnej dyskusji, tylko kubły kaczych pomyj, obrażanie w ordynarny sposób każdego, kto nie popiera rydzykowców. Szkod aczasu na gadanie z bojówkami

Co powiedziawszy oddalił się truchcikiem do lektury swojej ulubionej GW, gdzie sycić będzie swe oczy jakże słusznym komentarzem jednego z popleczników Adasia zwalczającego usilnie kacze plemię.

esbecki gnoju

W 1968 robił karierę ten pieszczoch komunizmu.
Kto robił karierę w PRL ? Esbeckie bydło i komuchy

"stamtąd" powiedzenie jest trafne tylko się śmiać z obłudy prawicy. Co do błędów to nie ma to najmniejszego znaczenia liczy sie sens wypowiedzi.
Poza tym " wiślok" powiedział prawdę za dużo jest moherowców i tych tak zwanych po naszemu szkopyrtoków , marmuladom mazanych za komuny był wielki czerwony i zdobywał wykształcenie bo partia kazała, a teraz berecik z antenką moherowy bo każe rydzyk- zdrajcy narodu i wiary sprzedawczyki

Sens wypowiedzi masz też do czterech liter.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama