, czwartek 7 grudnia 2023
Wystawy pełne historii
Na wystawach odnajdziemy dawne rękopisy listów, czasopisma, świadectwa, portrety, mapy, statuty towarzystw, fotografie, ryciny, ulotki. fot. Anna Ludwin Dodaj do Facebook

Wystawy pełne historii

ANNA LUDWIN
W Książnicy Cieszyńskiej czynne są dwie wystawy nawiązujące do 90. rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
Pierwsza z nich nosi nazwę „W drodze do Ziemi Obiecanej. Cieszyńscy Polacy 1848–1918”. Jej twórcami są Anna Rusnok i Krzysztof Kleczek. Druga: „Trzy miesiące samostanowienia – Śląsk Cieszyński od października 1918 do stycznia 1919” została zrealizowana przez Kongres Polaków w Czeskiej Republice, przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Na wystawach odnajdziemy dawne rękopisy listów, czasopisma, świadectwa, portrety, mapy, statuty towarzystw, fotografie, ryciny, ulotki...

— Większość zbiorów, które zaprezentowaliśmy, pochodzi z kolekcji Książnicy Cieszyńskiej i są to najczęściej materiały archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Jest tam bardzo wiele cennych rękopiśmiennych dokumentów, nawet XIX-wiecznych. Druga część kolekcji, to zbiory po Tadeuszu Regerze — opowiada Anna Rusnok.

Druga wystawa opisuje bardzo burzliwe i ważne dla Śląska Cieszyńskiego trzy miesiące. — To powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, wiece za przyłączeniem do Polski, proklamowanie 30 października przez Radę Narodową przynależności Księstwa Cieszyńskiego do niepodległej Polski, umowy z 5 listopada 1918 roku między Radą Narodową a Zemským Národním Výborem — mówi Marian Steffek z Ośrodka Dokumentacji przy Kongresie Polaków.

Wystawę „W drodze do Ziemi Obiecanej” można oglądać w Książnicy Cieszyńskiej do końca stycznia 2009 roku, natomiast „Trzy miesiące samostanowienia...” do 28 listopada w siedzibie Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Бог не может изменить прошлое, но историки могут.

o KULTURZE W TYM PORTALU MAłO SIE PISZE LUB WOGóLE. w NIEDZIELę na zamku odbyło sie wręczenie
Stypendiów ufundowanych przez Macierz Ziemi Cieszynskiej dla uczniów szkół średnich i Szkół wyższych. W tym roku specjalne stypendium " im.Macka Olbrychta" ufundowali Panstwo Olbrychtowie
dla studentów szkól artystycznych. W sali konferencyjnej zamku zebrali sie studenci wraz z rodzicami, przjaCIóLMI. PREZES Macierzy M.Makowski
na wstepie omówił genezę tych " grantów", już ponad 100 lat temu pierwsze zasiłki dla mlodziezy polskiej były fundowane przez ówczesną " Macierz Szkolną dla Ksiestwa Cieszyńskiego"..w części artystycznej wystapili uczniowie szkoły muzycznej. było to wazne wydarzenie w zyciu kulturalnym Cieszyna, był tam przedstawiciel " gazety codz. ale ani zadnego sladu o tej imprezie nie znalazlam. ps. impreza odbywała sie za ścianą kawiarni Presso, ktora nalezy przeciez do redakcji. cóz kultura nie jest mocna strona nie ktorych redaktorow. wola opisywac mordobicia, gwalty itp. to tez " kultura"

Oj dziołcho, było, a było o tem. Trzeba umieć czytać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama